Film „KOLACJA POŻEGNALNA” pozwala wiele doświadczyć, poznać i zobaczyć. Wciąga w przeżycia bohaterek i bohaterów. Każda z tych osób, wnosi coś nowego. Dla kogo jest ten film?
Premiera filmu w polskich kinach miała miejsce 24 maja 2024 roku.
„KOLACJA POŻEGNALNA” – o twórcy filmu
Lukas Nathrath – urodzony w 1990 roku, jako nastolatek brał udział w kilku filmach i produkcjach telewizyjnych. W 2012 roku rozpoczął studia w londyńskiej Academy of Music and Dramatic Art, a następnie ukończył reżyserię w Hamburg Media School.
Jego film dyplomowy, krótkometrażowy „Kippa” (2019), został zaprezentowany na ponad pięćdziesięciu festiwalach na całym świecie i zdobył dwadzieścia nagród. Jego debiut pełnometrażowy, „Kolacja pożegnalna” (2023), otrzymał wyróżnienie podczas branżowej części festiwalu w Locarno.
Lukas Nathrath zaprosił do współpracy przy tworzeniu filmu „KOLACJA POŻEGNALNA”:
- Lukas Nathrath (reżyseria)
- Lukas Nathrath, Sebastian Jakob Doppelbauer (scenariusz)
- Philip Jestädt (zdjęcia)
- Constantin Wittgenstein, Chris Köbke, Slade Templeton (muzyka)
- Silke Olthoff (montaż)
- Saskia Stoltze (scenografia)
- Lucie Bates (kostiumy)
- Lukas Nathrath, Linus Günther, Sebastian Jakob Doppelbauer (producenci)
Obsada filmu:
- Sebastian Jakob Doppelbauer – Clemens
- Pauline Werner – Lisa
- Nikolai Gemel – Marcel
- Isabelle von Stauffenberg – Valerie
- Susanne Dorothea Schneider – Katharina
- Julius Forster – Jan
Nagrody i festiwale:
- 2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda First Look
- 2023 – Festiwal Filmowy Maxa Ophülsa – Najlepszy reżyser
- 2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
- 2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – Nagroda Młodego Jury
O czym jest film „KOLACJA POŻEGNALNA” – oczami psycholożki”?
Pandemia i wynikający z niej lockdown mocno dały się we znaki Lisie i Clemensowi, głównym bohaterom debiutanckiego filmu Lukasa Nathratha. Para pragnie rozpocząć nowy etap w swoim życiu, a kluczowym krokiem ma stać się przeprowadzka z sennego Hanoweru do tętniącego życiem Berlina.
Lisie jest ambitną lekarką, przed którą otwierają się nowe, obiecujące możliwości zawodowe. Ma w sobie dużo odwagi i otwartości by z nich skorzystać jak i sprawdzić się w tym wyzwaniu. Clemens natomiast próbuje swoich sił jako piosenkarz i autor tekstów. Oboje mają nadzieję, że wyjazd do stolicy Niemiec będzie punktem zwrotnym w ich życiu zarówno zawodowym, jak i osobistym. Zanim jednak opuszczą swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania, postanawiają zorganizować pożegnalną kolację w niemal pustym już mieszkaniu.
Plany pary szybko zaczynają się komplikować, gdy kolejni zaproszeni przyjaciele w ostatniej chwili odwołują swoją wizytę. Zamiast nich, na imprezę przychodzą goście, dopiero poznani lub nieplanowani. Wprowadza to nieporozumienia, nieoczekiwane napięcia, wymianę zdań (czasami pełną zarzutów, raniącą) i chaos.
„KOLACJA POŻEGNALNA” – za kulisami
W tym debiutanckim filmie, nakręconym zaledwie w ciągu siedmiu dni, niemiecki reżyser Lukas Nathrath skupia akcję w zasadzie jednym wnętrzu, co dodaje filmowi intensywności i intymności.
Podczas pożegnalnej kolacji, osoby oglądające świadkują pełnemu spektrum emocji, które dzięki świetnie napisanym dialogom, mogą udzielać się odbiorcom. Nathrath z dużą zręcznością ukazuje, jak szybko można przejść od śmiechu do wzruszeń, od złości po zaskoczenie, i jak wiele może być doświadczanych emocji w ciągu jednego wieczoru. W zasadzie pełen wachlarz emocji.
Podsumowując
Film „KOLACJA POŻEGNALNA” to złożone studium ludzkich relacji i emocji. Lisa i Clemens, pomimo nadziei na lepszą przyszłość, mierzą się z nieprzewidywalnością życia i skomplikowanymi interakcjami międzyludzkimi. Nathrath doskonale uchwycił dynamikę i autentyczność rozmów, które wywołują zarówno śmiech, jak i wzruszenia.
Pomimo ograniczeń przestrzennych, film zachwyca swoją intensywnością i głębokością. Nathrath z powodzeniem oddaje klimat niewielkiej przestrzeni, w której kumulują się wszystkie intensywne emocje, doświadczenia, szerokie spektrum sytuacji. Pozwala to poczuć się bliżej z bohaterkami i bohaterami, jakby było się wraz z nimi.
„KOLACJA POŻEGNALNA” to wyjątkowy debiut, który szybko wciąga, tworząc klimat codzienności, naturalności, jak i nieprzewidywalności. Warto śledzić dzieła Lukasa Nathratha, jego filmy mają potencjał do zostawania na długo w pamięci.
To produkcja, która nie tylko bawi, a także zachęca do refleksji nad relacjami międzyludzkimi oraz nad tym, jak działamy w obliczy życiowych zmian i wyzwań.
Zwiastun filmu na profilu YouTube AuroraFilmsPl:
Podziękowania dla Aurora Films
Dziękuję Aurora Films za możliwość zobaczenia filmu „KOLACJA POŻEGNALNA” przedpremierowo oraz za udostępnienie zdjęć i materiałów prasowych do napisania recenzji.
„KOLACJA POŻEGNALNA” to film który może wywoływać śmiech jak i łzy, zdziwienie i poczucie „też bym tak zrobiłx”. To film, który pozwala poczuć, że jest się blisko bohaterek i bohaterów, zarówno ze względu na intymność kadrów, jak i uniwersalność doświadczeń.
Z mojej osobistej perspektywy, film jest cenny ze względu na to, że skłania do refleksji nad relacjami. Tym jakie modele relacji tworzymy, co jest dla nas w nich ważne, czego wolimy unikać. Przy dłuższej refleksji możemy także zastanowić się nad definicją lojalności, przyjaźni, wierności czy miłości.
Film, który warto zobaczyć, jeśli chcemy się na chwilę zatrzymać, pośmiać, a także krytycznie pomyśleć. Warto oglądać go w kinie, by nic innego nie przeszkadzało i nie angażowało, by móc w pełni zatopić się w historii na ekranie.