Każdy z nas ma postawione w życiu cele. Dotyczą one wykształcenia, pracy, związków, osiąganych wyników w sporcie, relacji z bliskimi czy z szefem w pracy i wielu innych. Wiesz czego chcesz i zależy Ci na tym. Zatem dlaczego tak trudno Ci to osiągnąć?
Lęk i wątpliwości
Masz postawiony cel. Zależy Ci na nim. Niby wszystko jest jasne i proste. I nagle pojawia się lęk, że się nie uda. „Przecież to jest za trudne”, „Jestem na to za słaby”, „Za krótko pracuję w tym miejscu”… Zamiast skupiać się na realizacji celu, skupiasz się na tym, z jakich powodów Ci się NA PEWNO nie uda. Lęk często powoduje natłok niechcianych myśli. Nie chcesz ich mieć ale trudno Ci się ich pozbyć. Jedyne co w obrębie postawionego celu się pojawia, to głęboka wiara, że go nie zrealizujesz (a nawet kłamstwo, powtórzone sto razy, staje się prawdą). Nic więc dziwnego, że po jakimś czasie takiego myślenia okazuje się, że faktycznie nie udało się. Dlaczego? Ponieważ zadziałało tu samospełniające się proroctwo.
Samospełniające się proroctwo/samospełniająca się przepowiednia
Co to takiego? To nieuświadomione zjawisko, dotyczące zdarzeń czy zachowań, które miałyby się spełnić w przyszłości. Może to dotyczyć np. rozmowy kwalifikacyjnej. Zależy Ci na tej pracy. Zapraszają Cię na rozmowę. Najpierw się cieszysz, jednak później pojawiają się wątpliwości. Zastanawiasz się, czy nie jesteś za słaby na tę firmę, czy nie masz zbyt małego doświadczenia. Potem pojawia się lęk. „Nie, na pewno mnie nie zatrudnią, przecież do nich aplikują znacznie lepsi ode mnie”. „Nie mam szans…” „Pewnie będę najsłabszym kandydatem i tylko się zbłaźnię.”
Często pojawiają się też w Twojej głowie obrazy, niczym filmy, pokazujące sytuację, w której odgrywasz rolę główną (rzadko z pozytywnym dla Ciebie skutkiem). Zatem na rozmowę kwalifikacyjną idziesz niepewny siebie, zahukany, zalękniony, mówisz niepewnym głosem. Twój sposób myślenia, objawia się w Twoim sposobie zachowania (mowa niewerbalna). Zatem kolejny raz, skupiasz uwagę (tym razem potencjalnego pracodawcy) na Twoich negatywnych stronach, zamiast pokazać umiejętności, atuty. W konsekwencji, Twoje szanse na otrzymanie tej pracy, faktycznie są niskie. (przedstawiony przykład można przełożyć na wszystkie inne sytuacje w życiu)
Dlaczego to takie istotne?
Ponieważ to w co wierzysz (odnośnie siebie, innych ludzi, zdarzeń, zachowań) w ogromnym stopniu wpływa na Twoje życie. Wspaniale oddają to słowa Henry’ego Forda „Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz również masz rację”. To co TY uważasz, w co TY wierzysz jest najważniejsze.
Ponieważ samospełniające się proroctwo to mechanizm nieuświadomiony, często nie zdajesz sobie sprawy z tego, że się mu poddajesz. Sama świadomość, że taki mechanizm stara się kontrolować Twoje życie, może bardzo wiele zmienić. Kiedy wiesz, co się z Tobą dzieje, łatwiej będzie Ci szukać rozwiązań.
Czy samospełniające się proroctwo może działać pozytywnie?
Oczywiście, że TAK. Jest to mechanizm, który może działać na Twoją korzyść, powodując, że uzyskasz to, czego oczekujesz. Jeśli jednak myślisz, że samym myśleniem „jestem milionerem”, „dostanę się na medycynę”, „dostanę awans” sprawisz, że to czego chcesz się spełni jesteś w błędzie. Myślenie oraz wiara w siebie mają ogromną moc. Jednak samo myślenie to za mało, potrzebne jest jeszcze działanie.
Zmiana sposobu myślenia, to ogromna praca do wykonania. Warto się jednak jej podjąć, ponieważ to milowy krok na drodze osobistego rozwoju oraz odnoszenia sukcesów. Myślenie pozytywne oraz działanie, to duet dający fenomenalne efekty. Warto tutaj wspomnieć o wizualizacji (pisałam o niej tutaj w odniesieniu do sportu), która również jest bardzo pomocna w procesie dążenia do celu.
Co zrobić aby samospełanijące się proroctwo działało na moją korzyść?
Oto kilka wskazówek:
- myśl o tym, co chcesz osiągnąć, a nie o tym, czego nie chcesz
- wyeliminuj negatywne myślenie
- zrewiduj swoje nastawienie i unikaj negatywnego oceniania
- zmień subiektywne przekonania, na obiektywne
- zmień subiektywną ocenę danej sytuacji/zdarzenia/osoby na analizę przypadku (poznaj, obserwuj)
- motywacja to siła woli, która lezy w Tobie, nie w otaczającym Cię środowisku
- bądź ciekaw świata – to pozwala na bliższe poznanie tego nieznane, przełamanie stereotypów, zrozumienie innych
Zatem oczekuj rzeczy pozytywnych, a Twoja droga do sukcesu będzie znacznie bardziej satysfakcjonująca! 🙂