Bardzo często można usłyszeć, że to niesprawiedliwe, że dana osoba choruje, że nie zasłużyła na to. Można odnieść wrażenie, że nad niektórymi osobami spoczywa pewnego rodzaju fatum, ponieważ trudno zrozumieć często pojawiające się u nich choroby lub powracający nowotwór.
Rzadko ktokolwiek zastanawia się nad tym czy ma predyspozycje do pewnych chorób. Każdy chce wierzyć, że nowotwór go nie dotyczy. Może dotyka wielu osób w Polsce, włącznie z dziećmi, jednak Tobie się to nie zdarzy. Podczas gdy tak naprawdę, Twoja postawa, osobowość, przekonania, przeżywane emocje i stosunek do odczuwanych emocji sprawiają, że jesteś w grupie osób mających predyspozycje do chorób lub nie.
Czynniki emocjonalne i osobowościowe vs choroby nowotworowe
Wbrew pozorom, nie jest odkrycie ostatnich czasów. Już Galen (starożytny lekarz) zauważył, że kobiety pogodne, zapadają na nowotwory znacznie rzadziej niż kobiety “melancholijne”. Nie tylko Galen miał takie obserwacje. Lawrence LeShan w 1977 roku wydał książkę, w której wyjaśnia, że czynniki emocjonalne jak i osobowościowe mają ogromny wpływ na zachorowalność na raka. Osoby, które są narażone na zapadnięcie na raka cechuje nadmierne poświęcanie się, chęć zaskarbienia sobie miłości lub uznania innych za wszelką cenę, a także tłumienie depresji bez jej uzewnętrzniania. Wielu naukowców stawia sobie w badaniach podobne hipotezy, które okazują się prawdziwe.
Jedną z badaczek, która miała bardzo zbliżone obserwacje jest Caroline B. Thomas, która przeprowadziła badania na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Zauważyła, że ryzyko zachorowania na nowotwór znacząco wzrasta wśród osób, które cechowały: poczucie bezsilności i beznadziei (w sytuacji konfliktu, którego nie potrafiły rozwiązać), izolacja (szczególnie, kiedy osoba ta doświadczała straty bliskiej osoby lub dotychczasowej pozycji społecznej), życie bez postawionego celu oraz motywacji do działania.
Wyrażanie uczuć
Można zastanowić się nad tym, skąd bierze się u danej jednostki zbiór takich właśnie cech. Prawdopodobnie wynika to z doświadczeń, jakie jednostka miała we wczesnym dzieciństwie. Jeśli pojawiały się wówczas trudności w nawiązaniu dobrej, stabilnej relacji emocjonalnej, w późniejszym okresie życia, jednostki te obawiają się utraty związku. Ma to bezpośredni wpływ na problemy z wyrażaniem uczuć (szczególnie złości, lęku i strachu), a także na pasywność, nieśmiałość, unikanie konfliktów, bierne akceptowanie sytuacji, duże trudności w radzeniu sobie ze stresem, tendencja do odczuwania bezradności, beznadziei, a ostatecznie depresja.
Takie osoby doświadczają całkowitego zwątpienia w sens swojego życia, ponieważ jest ono pozbawione radości, satysfakcji. Jednak wspomniane zwątpienie wynika z tego, że dana osoba stara się być kimś, kim tak naprawdę nie jest…Stara się dopasować do pewnych oczekiwań, prezentować pożądane zachowania w obawie przed stratą. Zatem jej działania nie są kierowane chęcią działania w zgodzie ze sobą, a lękiem…
Brak harmonii w psychicznym funkcjonowaniu człowieka sprawia, że równowaga całego organizmu zostaje zaburzona. Wiele badań wskazuje, że ma to niebagatelny wpływ w zachorowaniu na nowotwór. Dlaczego? Ponieważ trwanie w nierównowadze, powoduje, że komórki ciała również znajdują się w stanie dalekim od pożądanej równowagi. Zazwyczaj, kiedy organizm powraca do stanu harmonii, następuje proces samowyleczenia, powstałe podczas nierównowagi struktury chorobotwórcze zanikają. Jednak czasami dzieje się tak, że wspomniane procesy nieustannie trwają. Co to oznacza? Jak pisze w swojej książce dr Mariusz Wirga “(…) gdy zaburzenie jest silne i długotrwałe, powstaje rak. Pisał o tym prof. Rudolf Klimek w książce Rak: przyczyna, uwarunkowania, samoobrona.”
Wnioski?
Jaki wniosek powinien płynąc z tych badań dla Ciebie i Twoich bliskich? W skrócie taki, że konieczne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne i prawidłowy rozwój (tak, kiedy jesteś dorosła/dorosły również). Jest to prewencyjne działanie w obronie własnego zdrowia. Zatem higiena psychiczna związana z trybem życia, snu, odpoczynkiem, praca nad sobą, nad komunikacją, budowaniem relacji z innymi ludźmi i rozwiązywaniem problemów ma kluczowe znaczenie w jakości Twojego życia.
Dlatego, jeśli przez jakiś czas czujesz się źle, że wiesz, że nie radzisz sobie z określonymi emocjami lub sytuacjami (strata kogoś bliskiego, stratę pracy, konflikt z bliską osobą, mobbing w pracy itp.), zadbaj o siebie, skorzystaj z pomocy specjalisty, by jak najszybciej wrócić do równowagi emocjonalnej.