W czasach otwartych granic i ogromnego zróżnicowania ekonomicznego, ludzie decydują się na migrację. Jednak z różnych powodów, nie migrują od razu całymi rodzinami. Wówczas bycie w związku staje się bardzo trudne, dla niektórych wręcz niemożliwe. Co zatem robić aby w takiej sytuacji dbać o związek i zacieśniać więzi?
1.Rozmawiajcie
Rozwój technologii, a także postępujące zmiany telekomunikacyjne (jak wprowadzone nowe przepisy dotyczące roamingu w UE), sprawiają, że komunikacja jest znacznie łatwiejsza, niż jeszcze 15 lat temu. Warto to wykorzystać. Jednak nie ograniczaj się tylko do rozmów telefonicznych – wykorzystaj Skype, FaceTime czy WhatsApp, żeby nie tylko siebie słyszeć siebie lecz również widzieć. Nie jest to to samo co fizyczna rozmowa, jednak jest to znacznie więcej niż tylko dźwięk.
Dzięki zaangażowaniu większej ilości zmysłów, doświadczanie bycia z drugim człowiekiem, staje się silniejsze.
2. Ustalcie rutynę
Razem ustalcie sobie kiedy będziecie rozmawiać audio-video czyli umawiajcie się na spotkania. Tak jak robicie to mieszkając razem, tak samo ustalcie wspólny czas tylko dla siebie, kiedy nie będziecie robić nic innego. To bardzo ważne, by w sytuacji, kiedy dzieli Was dystans fizyczny, mieć poczucie, że osoba po drugiej stronie poświęca Ci maksimum swojej uwagi:)
3. Budujcie wspomnienia
To jeden z najważniejszych elementów związku. Trudno budować wspólne wspomnienia, kiedy nie żyje się fizycznie razem. Jednak jest to możliwe – można zaplanować spotkania w weekend lub wspólne wakacje. Zadbajcie o to, żeby przygotowania były swego rodzaju „wstępniakiem” do wyjazdu. To sprawi, że samo przygotowywanie się do wspólnych chwil, będzie rodzić pozytywne odczucia.
4. Wracajcie do wspólnych momentów
Tak, odwołujcie się do wspomnień, które już macie. Oglądajcie wspólnie zdjęcia, filmy stworzone podczas wakacji, rozmawiajcie o tym, co Wam się podobało czy co zmienilibyście dzisiaj. Przywołujcie we wspomnieniach także kluczowe chwile z Waszego wspólnego życia – własny ślub lub bliskich osób, informacje o ciąży, urodziny przyjaciół czy świętowanie z powodu awansu zawodowego.
5. Dzielcie się swoimi przeżyciami
Podczas rozmów, opowiadajcie sobie, co działo się w pracy, z kim się spotkaliście, jaki zjedliście posiłek podczas spotkania z przyjaciółmi. To sprawia, że nie pomimo odległości, będzie bardziej obecni w codziennym życiu swojej drugiej połowy. To trochę jak opowiadanie jak mi minął dzień, po powrocie z pracy. Niemal każdy z nas o tym rozmawia, dlaczego zatem nie robić tego żyjąc na odległość?
6. Miejcie swoje sekrety
Zadbajcie o to, że pewne rzeczy zachowywać tylko dla swojej drugiej połowy. Tak, żeby nikt inny o nich nie wiedział. Prawdopodobnie jak sięgniesz pamięcią do przeszłości, przypomnisz sobie o tym, że o pewnych sprawach, rozmawiałaś tylko ze swoim ukochanym 🙂 To wpływa na wzmocnienie zaufania, które jest fundamentem, nie tylko w w życiu na odległość.
7. Planujcie wspólnie
Ustalcie cele długoterminowe – kiedy druga połowa wraca lub kiedy ma nastąpić przeprowadzka, kiedy rozwiązać kwestie dokumentacji własnej i dziecka przy przeprowadzce, jakie sprawy są priorytetowe jeśli chodzi o znajomych i przyjaciół i tak dalej…
To ważne by mieć plany okraszone terminami. To sprawia, że człowiek ma swego rodzaju ramy, które bardzo uporządkowują system działania i w trudnych momentach są swego rodzaju światełkiem w tunelu, pokazując, że określone działanie ma sens.
Ważne jest także to aby planowanie dotyczyło wspólnych celów, a nie tylko tych, które są ważne dla jednej ze stron.
8. Odliczajcie dni z radością
Jeżeli zbliża się termin spotkania rozmawiajcie o tym, planujcie co będziecie wspólnie robić, co chcecie zobaczyć czy z kim chcecie się spotkać. Takiego rodzaju aktywność pobudza pozytywne emocje oraz kreatywność. Zabezpiecza także przed „zmarnowaniem czasu” na działania, które nie będą wspólne i zamiast Was zbliżyć, sprawią, ze podczas wspólnie spędzanego czasu będziecie się od siebie oddalać.
9. Planujcie wspólne posiłki
Mieszkając na odległość nie da się zjeść razem kolacji. Fizycznie, jednak wirtualnie już tak. Oczywiście nie jest to to samo, jednak zawsze coś 😉 Wspólne posiłki pozwalają na cementowanie związku, budowanie bliskości, a także są bodźcem do rozmowy na różne tematy. Zjadajcie wspólne posiłki kilka razy w tygodniu. I nawet jeżeli wydaje Ci się to kontrowersyjne, niepotrzebne, bezsensowne – sprawdź zanim odrzucisz te opcję. Myślę, że dla dobra związku, warto spróbować.
10. Mówcie o emocjach, trudnościach, brakach
Pomimo odległości nadal jesteście ludźmi, którzy mają określone potrzeby i marzenia. Dlatego rozmawiajcie o tym. Nie unikajcie rozmów o tym, że brakuje Wam bliskości, intymności, seksu. To bardzo ważne ponieważ mówienie o tym sprawia, że staje się dla Ciebie oczywiste, że „na szczęście, jemu też tego brakuje”. Czasami to bardzo budujące, kiedy wiemy, że druga połowa ma podobne potrzeby i podobnie odbiera rzeczywistość.
Mówienie o brakach czy potrzebach nie sprawi, że będą one wypełnione czy zaspokojone, jednak daje szansę by wciąż się siebie uczyć, doświadczać, budować bliskość. Takie rozmowy to także ogromne działanie profilaktyczne przeciwko zobojętnieniu i oziębłości.
11. Dbajcie o kontakt fizyczny podczas spotkań
Tak, to zdecydowanie bardziej istotne niż może Ci się wydawać. Dotyk ma dla człowieka ogromne znaczenie, pisałam o tym tutaj: klik. Zachęcam do lektury.
Tutaj w tym temacie dodam tylko, że to właśnie brak bliskości, nie brak seksu, jest największą trudnością w budowaniu czy podtrzymywaniu relacji na odległość.
Dlatego dbaj o tę sferę przytulając się podczas oglądania wspólnie serialu wieczorem, trzymając się za ręce podczas spacerów czy podczas codziennych aktywności wykonywanych w domu. Podchodź do swojej drugiej połowy z czułością.
Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w związku na odległość?