Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tego powodu można przeczytać wiele artykułów, w których przytaczana są statystki zachorowań, nie tylko w Polsce. Powszechne jest także porównywanie systemów opieki zdrowotnej w Polsce do tej w innych krajach. Ja jednak jestem za tym, żeby skupić się na tym, co można zrobić zanim zachorujemy. Działania profilaktyczne są zdecydowanie bardziej efektywne i bezpieczne. Jak zatem dbać o siebie, o swoje zdrowie psychiczne?
1. Nie rób niczego wbrew sobie
Pisałam o tym już zarówno tutaj jak i na moim FB. Jednak ten Dzień, to wspaniała okazja by to przypomnieć. Jak pisał dr Mariusz Wirga w swojej książce, działania wbrew sobie prowadzą do napięć w ciele, czasami skrajnie silnych, co wpływa na zapadalność na wszelkiego rodzaju choroby, również nowotworowe. Więcej na ten temat napisałam tutaj klik. Zatem nie rób tego, co czujesz, że jest wbrew Tobie, co Ciebie napina, sprawia, że zwyczajnie nie jesteś sobą.
2. Dbaj o odpoczynek
Jednym z problemów wielu osób, jest pracowanie ponad miarę. Oznacza to nie tyle, pracę ponad własne siły (bo do tego człowiek jest w stanie przywyknąć na krótszy czas), co pracę w zbyt dużym wymiarze czasowym. Nadmiar pracy sprawia, że brakuje czasu na odpoczynek.
Im mniej czasu na odpoczynek, tym mniejsza szansa na regenerację. A to oznacza większe zmęczenie, irytację, zwiększoną ilość błędów, a w konsekwencji przykre emocje jak złość, frustracja czy poczucie winy. Nadmiar pracy nie służy ani pracownikowi, ani jego rodzinie, ani firmie. Zachowanie równowagi jest szalenie trudne, szczególnie w czasach bezwzględnej dostępności (telefon komórkowy, internet). Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. To kwestia Twoich priorytetów.
3. Odpoczywaj efektywnie
O efektywnym odpoczynku, również już pisałam klik. Jeżeli nie znasz jeszcze tego tekstu, zachęcam do nadrobienia zaległości. Tutaj dodam tylko, że nie sam odpoczynek się liczy lecz jego jakość. Człowiekowi jest potrzebny wartościowy odpoczynek, który pozwala oderwać się od pracy i trosk codziennego życia.
4. Zadbaj o sen wysokiej jakości
Nie wiem czy wiesz – tak jak w przypadku odpoczynku, tak w przypadku snu, nie ważna jest ilość lecz jakość. Ważne jest nie tyle ile godzin śpisz (w dużym stopniu to również kwestia indywidualna), ważne jest w jakich porach śpisz. Sen w nocy w porównaniu ze snem w ciągu dnia, jest czymś zupełnie innym. Nie bez powodu noc jest czasem przeznaczonym do spania. Więcej o tym jakie znaczenie ma sen i co warto robić by był on dla Ciebie jak najlepszy, przeczytasz tutaj: klik.
5. Stawiaj sobie cele
To bardzo ważne aby mieć cele w życiu – te małe, codzienne, jak i te wielkie, które będziesz realizować etapami, czasami poprzez lata aktywnych działań. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kiedy celów brakuje, znacznie trudniej jest żyć. To jak brak mety w maratonie. A przecież każdy z nas, chce do mety dobiec.
Zatem stawiaj sobie cele, małe i duże. planuj, rozpatruj, poszukuj, ucz się. Wszystkie te działania, działają bardzo rozwijająco – zazwyczaj nie tylko na Ciebie lecz również, jako „efekt uboczny”, na Twoich bliskich.
6. Dbaj o relacje z ludźmi
Tak, to również bardzo ważne. Człowiek jest stadny, potrzebuje innych ludzi. Preferencje są różne w zależności od różnic indywidualnych – być może Ty nie potrzebujesz spotkań ze znajomymi kilka razy w tygodniu. Tak też jest dobrze. Jednak spotkań z nimi, tak w ogóle, potrzebujesz.
W świecie wirtualnych przyjaciół bardzo łatwo jest utonąć w iluzji. Iluzji, że przecież utrzymuje się relacje, ma się znajomych i całe życie społeczne toczy się dobrze. Ja w tym punkcie mam na myśli relacje realne, nie wirtualne. Mam na myśli wspólne posiłki, odwiedzanie nowych miejsc, przeżywanie, budowanie wspomnień. Opcji jak to robić jest mnóstwo – „sky is the limit”.
Pamiętaj także o tym, że warto weryfikować relacje. Jeśli obawiasz się, że jesteś w relacji, która Ci nie służy, w której coś dzieje się nie tak, zachęcam Cię do lektury tego artykułu: klik.
7. Dbaj o przyjemności
Tak, o przyjemności – małe, codziennie, nie wymagające dużych nakładów finansowych i zaangażowania. To może być kąpiel z olejkiem eterycznym, posiłek zjedzony w spokoju – bez telefonu, poczytanie książki, spacer w lesie czy cokolwiek innego, co akurat Tobie sprawia przyjemność.
Dbaj o takie małe rzeczy każdego dnia. Wykonuj je, zauważaj i bądź za nie wdzięczna/wdzięczny. Jak być wdzięcznym? Dowiesz się z tego artykułu – klik. Jest to znacznie łatwiejsze, niż się Tobie wydaje:)
Pamiętaj, że w życiu masz wiele ról – jesteś matką, mężem, siostrą, przyjacielem, koleżanką z pracy, kochankiem, córką…Tak wiele ról dla każdego z nas, codziennie. Niestety bardzo często zapominamy o jednej z ról – JA. Po prostu JA. Nie jako żona, matka, córka, wnuczka…tylko ja, jako ja. Jak często pamiętasz o sobie?
8. Dbaj o aktywność fizyczną
Znasz to pewnie ze szkoły, telewizji, może w pracy organizują biegi charytatywne. Jednak czy podchodzisz do tego poważnie? Czy faktycznie dbasz o aktywność, o to, żeby się ruszać, żeby budować siłę i elastyczność mięśni (bo tylko wtedy są one zdrowe)?
Tak wiele osób, kiedy słyszy, ze to ważne reaguje podobnie, jak na informacje o możliwości zachorowania na raka poprzez palenie tytoniu czyli „tak, tak” i machają ręką.
Podczas gdy zadbanie o aktywność, może nie tylko podnieść jakość życia lecz również być świetnym działaniem profilaktycznym, chroniącym przed chorobą Alzheimer czy Parkinsona. Wiedziałaś/wiedziałeś o tym? Nie? To zapraszam do nadrobienia zaległości – klik.
9. Szukaj tego, co pomaga Ci wzrastać
Zamiast tkwić w miejscach i z ludźmi, którzy działają przeciwko Tobie…zmień to! Nie ma na co czekać, nikt nie zrobi tego za Ciebie. Im dłużej tkwisz w tym, co nie pozwala Ci wzrastać, tym trudniej będzie Ci się z tego wyrwać.
Dlatego nie marnuj swojego cennego czasu na ludzi, którzy podcinają Ci skrzydła lub miejsca, które uniemożliwiają Ci stawianie kolejnego kroku do przodu. Każda miniona minuta, to czas, który już nigdy nie wróci, nie nadrobisz go, nikt Ci go nie odda. Zastanów się czy tak cenny zasób warto darować komuś, kto sprawia, że wątpisz w siebie lub się cofasz.
Jeśli myślisz, że w życiu są dwie opcje:
- rozwijam się
- stoję w miejscu
To ja wyprowadzę Cię z błędu – opcje rzeczywiście są dwie, jednak takie:
- rozwijam się
- cofam się
Idea, że rozwijam się lub zostaję w tym co jest, jest „wygodna” jednak nieprawdziwa.
10. Przestań się porównywać
Jako psycholog i nauczyciel jogi, widzę jak często ludzie porównują się do innych – od możliwości finansowych, przez wygląd, grono znajomych, możliwości tego co mogą zrobić, aż po to jacy ogólnie są (czyniąc swego rodzaju podsumowania życia).
Porównywanie się do innych, jest działaniem, które zazwyczaj jest bardzo krzywdzące. Dlaczego? Ponieważ niewielka ilość osób, po dokonaniu porównania czuje się zmobilizowana do działania. Zazwyczaj porównywanie działa tak, że czujemy się fatalnie, a to sprawia, że jeszcze bardziej brakuje mobilizacji do działania.
Jeśli zatem nie jesteś w grupie promila osób, na które porównania działają mobilizująco, jak najszybciej przestań to robić! Pamiętaj, że zazwyczaj porównujesz się do swego rodzaju iluzji – ponieważ nie znasz wszystkich faktów z życia tej osoby, do której porównujesz siebie. Nie znasz jej przeszłości, strategii działania, tego co nie wyszło oraz jaką ostatecznie cenę ta osoba zapłaciła za to być w tym określonym miejscu swojego życia. Zatem zanim stwierdzisz jak dobrze lub jak wiele ktoś ma, przypomnij sobie, że to co wiesz, to tylko skrawek informacji. Czy warto opierać swoje wizje na brakach informacyjnych?
Który ze sposobów już stosujesz?:)