Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. Większość dorosłych, którzy są rodzicami, ten czas spędzi z dziećmi. Jednak wizja takiego wyjazdu bywa stresująca, czasami wręcz zniechęca. Jak się zatem przygotować aby ten wyjazd był jak najłatwiejszy zarówno dla dziecka jak i dla rodziców?
Planowanie trasy
Zaplanuj dobrze trasę, tak aby była jak najszybsza. Bez robót drogowych i czynnych torów kolejowych, bo to wydłuża czas podróży. Trasy widokowe dla Ciebie mogą być bardziej interesujące, jednak nie dla małego dziecka.
Pamiętaj o tym, że dziecko ma mniejszą wytrzymałość podczas jazdy – szybciej się nudzi i ma mniejszy próg wytrzymałości na wstrzymywanie wypróżniania czy zaspokajania głodu i pragnienia.
Dlatego wybierz szybką trasę, a podczas jej planowania, zadbaj o to, by wyszukać miejsca postojowe na przerwy. Warto je robić średnio co dwie godziny – na przysłowiowe „rozprostowanie nóg”, skorzystanie z toalety i bezpieczne zjedzenie posiłku.
W samochodzie
Zadbaj o to, by mieć pod ręką przekąski, które dziecko może zjeść bez Twojej pomocy, i konieczności wielkiego sprzątania 😉 Zadbaj o to, aby dziecko miało dostęp do wody. Zrezygnuj z napojów słodzonych – podnoszą poziom energii i wówczas dziecku będzie jeszcze trudniej wytrzymać w pozycji siedzącej. Natomiast kiedy poziom cukru w organizmie spadnie, dziecko może być bardziej rozdrażnione.
Przygotuj ulubione zabawki dziecka, płytę z ulubionymi bajkami czy piosenkami. Dobrym sposobem jest pozwolenie dziecku na spakowanie plecaka z rzeczami, które chce zabrać (mały plecak z kilkoma zabawkami, nie nadmierną ilością przedmiotów).
Zadbaj także o to, by dziecko miało dostęp do chusteczek do nosa i tych nawilżanych. Twoje odwrócenie uwagi od drogi podczas kierowania samochodem, może być nie tylko stresujące dla Ciebie, lecz przede wszystkim niebezpieczne.
Jeżeli jedziesz z niemowlęciem, pamiętaj o tym, by nie jechało na przednim siedzeniu, jeżeli nie masz wyłączonej poduszki powietrznej.
Kiedy wyjechać?
Jeżeli masz możliwość wyboru, warto wybrać się w podróż wieczorem. Wówczas ruch na drodze jest mniejszy, a prawdopodobieństwo, że dziecko zaśnie większe. To sprawi, że będzie Ci łatwiej skupić uwagę na prowadzeniu samochodu.
W przypadku podróży wieczorem miej przy sobie torbę-niezbędnik. Warto mieć w niej jedzenie, picie, pieluchy, potrzebne kosmetyki. Taka torba „ratuje życie” gdy dziecko obudzi się w trakcie postoju lub jazdy po kilku godzinach.
Jeżeli jazda wieczorem jest niemożliwa, zadbaj o osłonki na okna, by słońce nie przeszkadzało maluchowi podczas jazdy. to szczególnie ważne w przypadku niemowląt.
Rozregulowany tryb dnia
Małe dziecko funkcjonuje w ciągu dnia w określonym rytmie. Podróż ten rytm zaburza, dlatego tak podstawowe działania jak posiłki, drzemki czy czas spędzany z dzieckiem, są konieczne do ujęcia w harmonogramie dnia, nawet podczas podróży. To sprawi, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie, a co za tym idzie będzie spokojniejsze. Zaoszczędzi to Tobie czasu, odczuwania przykrych emocji, (złość, frustracja, irytacja) czy zwyczajnie zmęczenia.
Komfort dorosłego
Pamiętaj nie tylko o dziecku lecz także o sobie. Przygotuj sobie wodę, miej portfel w zasięgu ręki, ładowarkę do telefonu/nawigacji oraz latarkę. Pozostawienie ładowarki w walizce, która jest w bagażniku nie jest rozsądnym pomysłem. Zadbaj o to by mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne i środki przeciwbólowe (ból powoduje, że poziom uwagi znacznie spada, co może być czynnikiem zwiększającym ryzyko kolizji lub wypadku).
Zarówno w przypadku swoim własnym jak i dzieci zadbaj o komfortowy strój. Jeśli jest ciepło unikaj ubrań z poliestru czy akrylu, postaw na naturalne tkaniny, jak bawełna.
Warto zadbać także o odpowiedni komfort w kontekście temperatury w samochodzie. Nie przekraczaj 22 stopni – nadmierne przechłodzenie, ani przegrzanie nie jest wskazane. Tym bardziej, że zbyt wysoka temperatura w przypadku kierowcy, powoduje zmęczenie i senność.
Niezbędnik rodzica
W przypadku podróży warto być przygotowanym na sytuacje nie do przewidzenia. Dlatego miej apteczkę w samochodzie, leki przeciwgorączkowe, czopki, leki przeciwbólowe, preparaty przeciw ukąszeniom, tabletki na ból gardła, krem przeciwsłoneczny oraz balsam łagodzący po opalaniu.
Warto także znać lokalizacje oraz numer telefonu do przychodni znajdujących się w miejscu docelowego odpoczynku. Pamiętaj także o tym, by mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.
W przypadku podróży z maluszkiem, zadbaj o koc i kilka tetrowych pieluch, by móc przewinąć dziecko w samochodzie lub toalecie, która może nie spełniać Twoich standardów czystości.
Dokąd jechać?
Decydując się na konkretne miejsce, sprawdź czy jest ono przyjazne dla dzieci. Zapoznaj się z tym jak są wyposażone pokoje, czy dostępne są krzesełka dla maluchów w restauracji, a nieopodal miejsca noclegu są place zabaw, parki lub inne atrakcje.
Warto wybrać miejsce, które prowadzi zajęcia dla dzieci, żeby zapewnić sobie czas tylko dla siebie – na godzinny spacer czy poleżenie nad basenem czy jeziorem.
Jeżeli Twoje dziecko ma alergie na pokarmy, warto przed wyjazdem skontaktować się z pracowniami wybranego hotelu do którego chcesz się wybrać i dopytać o możliwość ułożenia posiłków uwzględniających alergie.
Psychologia w podróży
A przede wszystkim, pamiętaj o tym, że wyjazd z dzieckiem, może być bardzo wartościowym i wzbogacającym doświadczeniem. Dlatego nie nastawiaj się negatywnie, dobrze się przygotuj i. Nastaw na to, że to będzie przygoda 😉
Pamiętaj o tym, że dzieci, nawet w okresie niemowlęctwa maja ogromną zdolność reagowania na emocje najbliższego otoczenia. Dlatego jeśli Ty jesteś zdenerwowana/-y, spanikowana/-y, nastawiona/-y negatywnie, dziecko będzie to odczuwać i będzie poddenerwowane. Natomiast jeśli odpowiednio się przygotujesz do wyjazdu i zadbasz o swoje nastawienie, będziesz bardziej spokojna/-y i tym samym Twoje dziecko również takie będzie 🙂