Autyzm – słowo, które coraz częsciej słyszymy nie tylko wśród osób, które są w jakikolwiek sposób z nim związane, lecz także w świecie kultury czy sztuki. Ten film jest o tym, jak to jest być w związku, mając autyzm.
Ostatnie lata to czas, kiedy diagnoz dotyczących autyzmu jest coraz więcej. Ponadto według specjalistów, liczby rozpoznań będą wzrastać. Nieustannie poszukuje się przyczyny autyzmu, skupiając się na współczesnych szczepieniach, diecie, zanieczyszczeniu środowiska, mutacjach egentycznych i wielu innych. Jednak nadal nie można powiedzieć, że jest jasna, jednoznaczna przyczyna autyzmu.
Najczęściej w temacie autyzmu mówi się o dzieciach. Dzieciach w różnym wieku, jednak bardzo niewiele lub wcale mówi się o tym, jak wygląda życie osoby dorosłej z autyzmem. Nie ma debaty społecznej, które skupiałaby się na tym, jak taka osoba może funkcjonowac, chąc realizować siebie, swoje marzenia – żyć swoim życiem. Wiele zalezy od spektrum autyzmu, co nie zmienia faktu, że z autyzmem, kojarzymy raczej dzieci, tak jakby w przypadku osób dorosłych go nie było.
Autism in Love
Piszę o tym filmie z dwóch powodów:
- jeden jest taki, że autyzm jest mi w pewien sposób bliski, mam znajomych którzy są rodzicami dzieci z autyzmem
- współpracuję z Fundacją Na Niebiesko, która zajmuje się szerzeniem wiedzy o autyzmie, a także wspiera rodziców, nauczycieli, terapeutów oraz instystuje (jak szkoły itp.), oferując szereg warsztatów, Niebieskie Soboty czy Lekcje Akceptacji, których jestem ambasadorką
Ten film jest szczególny, bo nie jest obrazem fabularnym, a dokumentalnym. Mamy szanse zobaczyć z czym zmagają się osoby z autyzmem, jak postrzegają świat relacji i emocji. Nie jest tajemnicą, że każdy człowiek chce czuć się kochany. Osoby autystyczne nie wyłamują się z tego schematu.
Niestety na dorosłe osoby niepełnosprawne czy chore, patrzymy tak, jakby miłość przsługiwała im w mniejszym stopniu niz nam – „normalnym” (neurotypowym). Brak przyzwolenia społecznego na prowadzenie „normalnego” życia przez osoby z autyzmem, sprawia, że jest ona w jeszcze trudniejszym położeniu. Dla większości osób z autyzmem, samo budowanie relacji wiąże się z ogromnymi trudnościami w obszarze komunikacji, empatii czy interakcji społecznych. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.
Bohaterowie
Oglądając ten dokument, poznajemy nie tylko poszczególne osoby lecz równiez ich funkcjonowanie w relacji z drugim człowiekiem. Dotyka ich to samo co nas wszystkich – terminalna choroba wpsółmałżonka, problemy komunikacyjne, brak empatii i zrozumiena, trudność w wyrażaniu własnych myśli czy emocji, wysoki poziom stresu, tiki nerwowe. Zatem nie różnimy się aż tak bardzo, jak może się wydawać.
Ten film pokazuje, że osoby z autyzmem, pomimo trudności z jakimi się zmagają potrafią budować związki romatyczne, oparte na miłości, wzajemnym szacunku. To obraz o tym, co tak trudno uchwycić i pokazać – obraz o miłości. Także tej, którą wobec swoich dorosłych już dzieci z autyzmem, kierują ich rodzice.
Czy warto zobaczyć?
Możesz pomyśleć, że to film nie dla Ciebie – bo nie chcesz się smucić albo ten temat w żaden sposób Ciebie nie dotyczy. Być może masz inne argumenty, by nie zobaczyć tego filmu. Jednak bez względu na to, jakie one są – pamietaj, że ludzie z autyzmem są wśród nas. Warto poznać ich lepiej, uświadomiwć sobie to z czym sie zmagają. To wszystko poszerzy Twoje horyzonty i z pewnością pozwoli Ci bardziej docenić miejse, w którym obecnie jesteś w swoim życiu. Jak napisał Stuart Duncan – „autyzm nie jest wyborem. Akceptacja tak. Wyobraź sobie gdyby było odwrotnie.“
Film „Autism in Love” został nominowany do Emmy Award 2017.
Jednak na tym nie koniec – klik.