O istnieniu Ma Stęga wiedziałam od jakiegoś czasu. Niedawno posłuchałam rozmowy z Ma, którą przeprowadziła Renata Kim w ramach podcastu „Codziennie coming out”. Po jej odsłuchaniu poczułam ogromną wdzięczność za szczerość, otwartość i ciepło płynące z tej rozmowy. Poznaj Ma!:)
Ma jest bardzo otwartą i szczerą osobą. To mnie w niej ujęło podczas słuchania jej rozmowy z Renatą Kim. Lubię taką autentyczność, wiem jednak, że dojście do niej zajmuje czas. Po tym jak posłuchałam tego podcastu, napisałam do Ma. Potem pisałyśmy o czymś innym, a potem zainspirowała mnie do tego projektu:) Ma, dziękuję za Twoją autentyczność, otwartość i pozytywną reakcję. Cieszę się, że znalazłaś dla mnie czas i że dzięki temu, będę mogła przedstawić Ciebie innym ❤️🙏
Kim jest Ma Stęga?
Już co raz bardziej dumną transpłciową kobietą urodzoną w bardzo konserwatywnym regionie: Podkarpacie.
Absolwetką 4 kierunków studiów podyplomowych 3 z HRu i 1 z employer brandingu. Miałam przyjemność również wykładać na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Sercem aktywistka LGBT+, była crossdresserka (ten etap trwał 8 lat), zanim podjęłam decyzję o rozpoczęciu tranzycji medycznej. Mocno zainteresowana etyczną poliamorią.
Co jest dla niej ważne w codzienności?
Ludzie, którzy patrzą na człowieka całościowo. Szczerze zainteresowani rozmową, z ciekawością do świata, otwartością na innych. Ważne, by pytać, a nie zakładać bo historia każdej osoby jest przecież inna. Ciekawa, wartościowa, pouczająca.
Ale nie ukrywam również social media i tworzenie treści, które trafiają do innych osób ze społeczności LGBT+. Dalej jest to bardzo istotne, by nastąpiła W KOŃCU normalizacja tego tematu w Polsce. W związku z czym ogromna prośba do Ciebie 🙂 o przekazanie innym osobom informacji o tworzonych przeze mnie treściach, jeśli wydają Ci się wartościowe i potrzebne 🙂 Dzięki <3
Co ją pasjonuje?
Kocham tańczyć, a możliwości jest naprawdę bardzo dużo od tańców latynoamerykańskich, przez rave do zajęć ze świadomości ciała, siebie. Uwielbiam podróżować również samodzielnie, Barcelona, Londyn. W najbliższych planach Berlin, Wiedeń czy Amsterdam.
Również ludzie mnie pasjonują, ich motywacje, preferencje seksualne czy fetysze. Lubię bardzo imprezy kinkowe, latex 🙂 Chcę znów pojechać na Torture Garden w Londynie lub Berlinie.
Czym zajmuje się zawodowo?
Na codzień wspieram firmy, by były bardziej różnorodne i otwarte na osoby ze społeczności LGBT+. Zależy mi, aby osoby managerskie nie bały się różnorodności. Culture add to upatrywanie wartości dodanej w osobach, o różnym backgroundzie zawodowych, orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej. Wcześniej przez 10 lat zajmowałam się HRem, rekrutacją, employer brandingiem.
Gdybyś miała czarodziejską moc, jakie trzy rzeczy zmieniłabyś w swoim życiu?
Byłabym już po SRS (sex reassignment surgery) czyli korekcie dołu. Jestem przekonana, że to będzie ogromna przyjemność fizyczna dla mnie 🙂 Marzę, że mogłabym przejść przez ten proces z mężczyzną, który będzie mnie kochać, wspierać i w pełni akceptować. Miejsce wciąż wolne 🙂 zapraszam do aplikowania, haha
Co jest dla Ciebie obecnie największą trudnością w codzienności?
Zdarzają się sytuacje, w których muszę tłumaczyć komuś, że nie jestem Panem (pomimo, że w dowodzie figuruje nadal mój deadname: Maciej). Jestem właśnie na etapie rozpoczęcia tranzycji prawnej. Niezrozumienie, koszty energetyczne poświęcone na konieczność outowania się w każdej nowej sytuacji przed osobą, która mnie i mojej historii nie zna typu urząd, lekarz…
Brak empatii i szacunku do tego skoro mówię, że jestem kobietą to nią jestem 🙂 Tzn. jestem transpciową kobietą i to jest moja pełna identyfikacja najpierw transpłciowa, a później kobieta!
Co chcesz powiedzieć tym, którzy mogą Ciebie dzisiaj usłyszeć?
Czasami jest ciężko, trudno ale warto! Przed rozpoczęciem tranzycji właściwie wydawało mi się, że jestem w tym sama. Pomimo pełnego wsparcia kilku osób z bliskiego otoczenia ale one nigdy nie przechodziły tego procesu…więc nie miałam właściwie żadnych rad. Kończę dziesiąty miesiąc i jestem zachwycona z rezultatów, z tego co się zadziało i bardzo ciekawa co jeszcze przede mną 🙂 Mam taką obserwację, że rok temu nie było tylu informacji, było mniej osób w przestrzeni publicznej otwarcie identyfikujących się jako transpłciowe. Nie było głośno o Margot…
Jeśli masz wątpliwości/dylematy co do tego kim jesteś, to jest to naprawdę normalne, to nic złego, poszukaj wsparcia. Ludzi, którzy przeszli korektę płci lub są w trakcie. Instytucji, które mogą Cię wesprzeć jak np. Trans-fuzja (ja miałam dwukrotnie spotkanie z psychoterapeutką i te spotkania dały mi naprawdę dużo!).
Jeśli mogę Ci jakoś pomóc, wesprzeć, śmiało pisz do mnie. Dla Magdy Widłak-Langer na napisanie tych treści znalazłam kilkanaście minut 🙂 Postaram się znaleźć dla Ciebie czas 🙂
Gdzie spotkasz Ma?
- Posłuchaj rozmowy z Ma, którą przeprowadziła Renata Kim „Przez większą część życia myślałam, że jestem gejem. Teraz określam się jako transpłciowa kobieta”, w ramach podcastu „Codziennie coming out”
- Przeczytaj wywiad z Ma, przeprowadzony przez Hannę Szkarłat dla Poptown.eu: „W końcu jestem sobą. Jestem pewniejsza siebie i znam swoja wartość”
Ma prowadzi profile w mediach społecznościowych i podcast:
Miejsca, które pozowlą Ci na zdobycie wiedzy dotyczącej transpłciowości:
- profil Fundacji Trans – Fuzja na Instagramie
- strona www Fundacji Trans – Fuzja
- Google Drive Fundacji Trans – Fuzja -> „Podręcznik psychoedukacyjny dla osób i pacjentów [transpłciowych] oraz ich bliskich”, napisany pod redakcją Bartosza Grabskiego, 2022.
- portal Tranzycja
- książka „My, trans”, autorstwa Piotra Jaconia, Wydawnictwo RM 2021
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada. Nie podejmujemy w nim konkretnie tematu transpłciowości, zostaje on wspominamy, jednak cała treść rozmowy jak najbardziej odnoście się również do transpłciowości i osób transpłciowych: