Na Kacpra trafiłam jakiś czas temu na Instagramie. To m.in. Kacper był osobą do której wielokrotnie pisałam z pytaniami, gdy np. moi znajomi czegoś nie rozumieli. Ważna była dla mnie perspektywa osoby transpłciowej. Kacper zawsze odpowiadał, choć nie ma takiego obowiązku, to dla mnie bardzo wartościowe i jestem za to wdzięczna. Poznaj Kacpra!:)
Kacper jest otwartą osobą, która szczerze opowiada o swoich doświadczeniach. Dosyć szybko poczułam, gdy moi znajomi pytali o jak osoby transpłciowe widza czy czują pewne sytuacje, że mogż do Kacpra napisać z takim pytaniem. Kacper jest aktywistą, jednak to nie oznacza, że ma obowiązek odpowiadać zawsze, wszystkim i na każde pytanie. Jednak jego perspektywa, w tym czego nie rozumieli moi bliscy, była bardzo ważna. Kacper, dziękuję Ci za wszystkie odpowiedzi (i te wtedy i te do tego projektu), cierpliwość, otwartość i czas ❤️🙏
Kim jest Kacper Potępski?
Kacper jest „tym trans ziomkiem z internetów” 😀 Opowiada o swojej tranzycji, przemyśleniach, funkcjonowaniu z ADHD w swoich social mediach. Dzieli się swoimi przemyśleniami i udziela wsparcia nie tylko osobom transpłciowym, ale również sojuszniczym, rozpraszając mrok niewiadomych, które czasem utrudniają nam kontakty międzyludzkie.
Co jest dla niego ważne w codzienności?
Życie w codzienności, szukając zgody między sobą, zrozumienia i akceptacji dla własnego „ja”.
Co go pasjonuje?
Jeśli mówimy o hobby, to ogrom rzeczy, od gotowania, przez sztuki walki, aż po wiersze i literaturę. Jeśli jednak pytamy co najbardziej mnie zaskakuje, to przewrotność ludzkich historii, wyborów moralnych i spostrzeżeń wynikających z różnorodnych perspektyw.
Czym zajmuje się zawodowo?
Zawodowo pracuje w agencji reklamowej i tutaj niespecjalnie jest się nad czym rozwodzić 😉
Gdybyś miał czarodziejską moc, jakie trzy rzeczy zmieniłbyś w swoim życiu?
Ja już mam czarodziejską moc 😀 A przynajmniej wydaje mi się, że potrafię rozmawiać z ludźmi i tłumaczyć pewne perspektywy na przykładzie własnych doświadczeń, by nadać światu nieco wrażliwości, otwartości, zrozumienia. Jeśli jednak mógłbym zmienić 3 rzeczy w tej sekundzie, to zdecydowanie postawiłbym na zmianę przepisów polskiego prawa dotyczącego praw reprodukcyjnych osób z macicami, skończyłbym wojnę i zmieniłbym nasz rząd 😀
Co jest dla Ciebie obecnie największą trudnością w codzienności?
Póki co obecna sytuacja, która nakręca moje zaburzenia lękowe. Negatywna przewrotność wydarzeń tylko pogłębia niepewność i poczucie braku sprawczości – podejrzewam, że nie jestem w tym uczuciu osamotniony.
Co chcesz powiedzieć tym, którzy mogą Ciebie dzisiaj usłyszeć?
To nieco pesymistyczne, ale sami musimy wyznaczyć sobie definicję normalności i sprawić, żeby – przynajmniej w tych naszych prywatnych bańkach – ta definicja się sprawdziła
Gdzie spotkasz Kacpra?
- Posłuchaj rozmowy z Kacprem, którą przeprowadził Krzysztof Gonciarz i Quebonafide „Transpłciowość – Gonciarz x Quebonafide gość: Kacper Potępski | Let’s Be Clear! #3”
- Przeczytaj wywiad z Kacprem i jego osobą partnerską – Stewą „Ale wiesz, że jestem transem, nie?”. Kacper i Stewa opowiadają o swoim związku” , przeprowadzony przez Miko Czerwiński dla Noizz.pl
- zobacz Kacpra w kampanii społecznej #JestemPrzeciwTransfobii prowadzonej przez KPH – „Czuję się bezpieczny i kochany – Kacper Potępski #JestemPrzeciwTransfobii”
Kacper prowadzi profil w mediach społecznościowych:
Miejsca, które pozowlą Ci na zdobycie wiedzy dotyczącej transpłciowości:
- profil Fundacji Trans – Fuzja na Instagramie
- strona www Fundacji Trans – Fuzja
- Google Drive Fundacji Trans – Fuzja -> „Podręcznik psychoedukacyjny dla osób i pacjentów [transpłciowych] oraz ich bliskich”, napisany pod redakcją Bartosza Grabskiego, 2022.
- portal Tranzycja
- książka „My, trans”, autorstwa Piotra Jaconia, Wydawnictwo RM 2021
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada. Nie podejmujemy w nim konkretnie tematu transpłciowości, zostaje on wspominamy, jednak cała treść rozmowy jak najbardziej odnoście się również do transpłciowości i osób transpłciowych: