O krytyku wewnętrznym już nie raz pisała i mówiłam. Dzisiaj wracam do tego tematu zainspirowana dzisiejszym spotkaniem w ramach kursu uważności dla osób z guzem mózgu i ich bliskich. Chcę pokazać Ci poste ćwiczenia, film i przypomnieć pewien podcast.
Krytyk wewnętrzny – jak go przegonić?
Wiele osób zadaje mi takie właśnie pytanie podczas rozmów czy w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym podczas sesji. I wiele z tych osób jest zaskoczonych tym co mówię, bo mówię,. żeby nie odganiać. DLaczego? Dlatego, ze krytyk wewnętrzny, to wewnętrzny głos, którego rola jest chronienie Ciebie. Tak, dobrze czytasz.
Niestety Krytyk wewnętrzny często działa tak opresyjnie, że nie tylko trudno zauważyć w jego działaniu coś pomocnego. Trudno to także poczuć, czerpać z tego. Może być także tak, że jest to wręcz raniące. Dlatego życzliwość i łagodność wobec siebie, jest czymś szalenie ważnym. To taka praktyka, która wymaga regularności i zaangażowanego działania. Myślę jednak, ze warto – i dotyczy to nie tylko mojego osobistego doświadczenia, a także doświadczenia moich klientów.
Czy można polubić krytyka wewnętrznego?
Można, jednak nie trzeba. Wystarczy go zaakceptować i kiedy słyszy się jego głos, zachować łagodność i życzliwość wobec siebie. To kluczowe, w ten sposób powodujesz, że działania krytyka wewnętrznego, które mogą być raniące, nie będą takie. Przestaną Ciebie dezorganizować czy wciągać w wir myśli lub emocji. Krytyk wewnętrzny wcale nie musi Ci spędzać snu z powiek. Wystarczy, że pozwolisz mu być blisko, jednak w taki sposób, który jest użyteczny dla Ciebie. To oznacza zadbanie o dystans do tego co słyszysz od krytyka wewnętrznego, życzliwość i łagodność wobec siebie, nie sklejanie się z tym co krytycznego o sobie słyszysz (nie sklejanie, to znaczy nie identyfikowanie się z tą myślą/komentarzem tylko przyglądanie się my/jej).
Bardzo pięknie widać to z krótkim filmiku „Alfred & Shadow – A Short Story about Self-Criticism” . To przepięknie pokazana relacja z krytykiem wewnętrznym z perspektywy ACT (terapii akceptacji i zanagażowania) oraz CFT (terapii skoncentrowanej na współczuciu).
O ACTowym podejściu do pewnych obszarów w życiu, poczytasz tutaj – to dwie strony artykułów na moim blog.
Natomiast o współczuciu, poczytasz tutaj.
Krytyk wewnętrzny – podcast „Therapy is OK”
Anna Ryszkowska prowadzi podcast „Therapy is OK”. W 2020 roku Ania zaprosiła mnie do rozmowy, proponując podjęcie tematu tak dobrze znanego – funkcjonowania z krytykiem wewnętrznym. Czego dowiesz się z tego podcastu? Przeczytaj poniżej:
- Czym/kim jest wewnętrzny krytyk?
- Jak działa i skąd się bierze?
- Kto go słyszy i dlaczego?
- Jaki jest wewnętrzny krytyk DDA/DDD?
- Co potrafi „powiedzieć” wewnętrzny krytyk?
- Co próbuje z nami zrobić, jaką ma funkcje, przeznaczenie?
- Czy jesteśmy go świadomi?
- Dlaczego pozwalamy sobie na taki poziom okrucieństwa wobec siebie?
- Jak uciszyć wewnętrznego krytyka? Ćwiczenia praktyczne choć nie w uciszaniu.
- Jak wewnętrzny krytyk przekłada się na osądzanie innych? Czy wobec innych, tak jak wobec siebie także stosujemy surowe standardy oceny?
Naszą rozmowę znajdziesz np. na Spotify:
Prośba do Ciebie
Zarówno dla Ani jak i dla mnie, bardzo ważne jest edukowanie w zakresie zdrowia psychicznego. Całkowicie zgadzamy się z tym, że brakuje systemowej edukacji w tym zakresie. Ten podkast pozwala na lepsze zrozumienie tego czym jest zdrowie psychiczne i dlaczego terapia może być wartościowa, pomocna.
Każda Twoja opinia, komentarz, polecenie, podlinkowanie tej rozmowy, jest cegiełką do budowania świadomości społecznej w tym temacie. Z góry wraz z Anią dziekujemy Wam za zaangażowanie się w ten temat🙂🙏
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w pracy z krytykiem wewnętrznym, napisz do mnie. Podczas sesji omówimy wszystkie trudności i wspólnie znajdziemy rozwiązanie:)