Obserwuje Maję Heban w sieci od jakiegoś czasu, chętnie czytam jej artykuły i słucham wywiadów czy wypowiedzi podczas paneli dyskusyjnych. Bardzo cenię to, co Maja robi w ramach szeroko rozumianej edukacji i normalizacji. Dlatego dzisiaj chcę Ci Ją przedstawić.
Maja zgodziła się odpowiedzieć na kilka moich pytań. Miało i nadal ma to dla mnie ogromne znaczenie. Maja działa aktywistycznie i to co mówi i sposób w jaki to robi, powoduje, że te działania to przepiękna praca edukacyjna. Uważam, że tak właśnie mogłaby wyglądać edukacja systemowa. Odpowiedzi na te pytania są dla mnie ważne, bo dzięki tak krótkiej formie mogę przedstawić Ci kogoś, kogo bardzo cenię. Maju dziękuję Ci za pozytywny odzew na moją prośbę i za czas, który dla mnie znalazłaś, pomimo zmęczenia ❤️🙏
Kim jest Maja Heban?
Maja Heban jest zmęczona. To jest chyba ostatnio główna oś mojej tożsamości. Jestem trans aktywistką i publicystką, tak się przynajmniej określam w profesjonalnych warunkach.
Co jest dla niej ważne w codzienności?
Ważne jest dla mnie w związku z tym, by dozować sobie aktywności i pozwalać na troskę o siebie samą. Każda osoba transpłciowa, która funkcjonuje w internecie, musi być świadoma swoich granic i emocjonalnego bezpieczeństwa. Dopiero niedawno dotarło do mnie, że od tego całego trans aktywizmu w pewnym sensie zapomniałam, że jestem trans. Nie jestem odporna na hejt i negatywne konotacje wiecznych dyskusji o normalności czy nienormalności ludzi takich jak ja tylko dlatego, że mam łatkę osoby publicznej.
Co ją pasjonuje?
Jestem zapaloną graczynką. Kolekcjonuję gry komputerowe, a potem gram w niewielką ich część, ale obiecuję sobie, że na starość będę już tylko grać, jeść i głaskać zwierzęta. Lubię też fantastykę i smutną, alternatywną muzykę. Ostatnio najwięcej gram w Elden Ring, a słucham Julianny Barwick.
Czym zajmuje się zawodowo?
Z wykształcenia jestem kulturoznawczynią, a w świecie mediów pracuję dopiero od 2021 roku. Zajmuję się publicystyką i aktywizmem.
Gdybyś miała czarodziejską moc, jakie trzy rzeczy zmieniłabyś w swoim życiu?
Nie mam czarodziejskiej mocy i dla zasady nie zaprzątam sobie głowy takimi pytaniami.
Co jest dla Ciebie obecnie największą trudnością w codzienności?
Mogę sprawiać wrażenie osoby ogarniętej, ale tak naprawdę jestem mocno nieprzystosowana do życia w społeczeństwie. Wyzwaniem w codzienności jest dla mnie właśnie ta codzienność. Pochodzę z dysfunkcyjnej rodziny, jestem osobą trans z bardzo silną dysforią, zmagam się z powracającą depresją i przewlekle choruję. Są dni, gdy szczytem moich możliwości jest wstanie z łóżka i pamiętanie, że muszę pić wodę. Uczę się emocjonalnej równowagi i patrzenia na siebie oczami tych, którzy postrzegają mnie pozytywnie, ale to niełatwe.
Co chcesz powiedzieć tym, którzy mogą Ciebie dzisiaj usłyszeć?
Nie pozwólcie nikomu, w tym wam samym, wmówić sobie, co i kiedy macie czuć. Nie ma jednego sprawdzonego scenariusza tranzycji ani listy emocji, które są dopuszczalne. Nie ma punktu, po którego odhaczeniu macie już być szczęśliwi. Życie jest trudne i tranzycja jest trudna. Jeśli nie dajecie sobie rady, to nie znaczy to, że podjęliście błędne decyzje albo nie staracie się wystarczająco. Macie prawo być sinusoidą.
Gdzie spotkasz Maję?
- Przeczytaj artykuł „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o transpłciowości, ale baliście się zapytać [Q&A]”
- Posłuchaj rozmowy z Mają, którą przeprowadziła Agnieszka Szydłowska „Doświadczenia kobiecości”, w ramach podcastu „8 kobiet”
- Posłuchaj rozmowy z Mają „Jestem osobą transpłciową”, przeprowadzonej w ramach podcastu „Polki”
- Posłuchaj rozmowy z Mają „Transpłciowość” , przeprowadzonej przez Zofię Krawiec w ramach podcastu „Pożądane tematy”
Maja prowadzi profile w mediach społecznościowych:
Miejsca, które pozowlą Ci na zdobycie wiedzy dotyczącej transpłciowości:
- profil Fundacji Trans – Fuzja na Instagramie
- strona www Fundacji Trans – Fuzja
- Google Drive Fundacji Trans – Fuzja -> „Podręcznik psychoedukacyjny dla osób i pacjentów [transpłciowych] oraz ich bliskich”, napisany pod redakcją Bartosza Grabskiego, 2022.
- portal Tranzycja
- książka „My, trans”, autorstwa Piotra Jaconia, Wydawnictwo RM 2021
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada. Nie podejmujemy w nim konkretnie tematu transpłciowości, zostaje on wspominamy, jednak cała treść rozmowy jak najbardziej odnoście się również do transpłciowości i osób transpłciowych: