Ten szczególny dzień obchodzimy od 2009 roku. Uznano wówczas, że osoby transpłciowe nie istnieją w mediach i debacie publicznej, nie porusza się tematów związanych z ich życiem – są dla społeczeństwa niewidoczne. Ustanowienie tego dnia jest krokiem ku temu, by to zmienić.
Dlaczego to ważny temat?
Osoby transpłciowe „zasługują” na szacunek, bezpieczne życie oraz wszelkie prawa, jak każdy człowiek. Zasługują na możliwość życia zgodnie z prawami obywatelskimi kraju pochodzenia oraz prawami człowieka. Mieści się w nich miedzy innymi zachowanie wobec osób transpłciowych godności i szacunku.
Jednak w Polsce, ze względu na brak systemowej edukacji seksualnej, dezinformację i niechęć polityków do osób transpłciowych oraz ogromne zaangażowanie kościoła, sytuacja osób transpłciowych, nie ulega poprawie.
Jak to wyglada w świetle prawa? Według powszechnej Deklaracja Praw Człowieka, art. 1:
„Wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe w godności i prawach. Są one obdarzone rozumem i sumieniem oraz powinny postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa.”
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
Dlaczego osoby sojusznicze są ważne?
Poza tym, że mamy prawo jednak nie jest no przestrzegane, warto zwrócić uwagę na społeczeństwo. Czyli na każdego „Kowalskiego” – jakie podejmuje działania, jaka jest jego postawa, w jaki sposób mówi o osobach transpłciowych. Grzegorz Żak, członek zarządu Fundacji Trans-Fuzja:
„Zawsze wierzyłem i dalej wierzę, że to właśnie osoby sojusznicze, osoby cispłciowe (osoby, których tożsamość płciowa jest zgodna z płcią przypisaną przy urodzeniu), osoby hetero, mają pewne możliwości, by wpływać na innych.Możliwości, których osoba z mniejszości nigdy nie będzie miała. Z moich obserwacji to reakcje osób sojuszniczych na dyskryminację mniejszości odnoszą najlepszy skutek. Inaczej jest odbierane gdy osoba dyskryminowana powie „przestań”, a inaczej gdy osoba sojusznicza złapie za rękę i powie „Co ty robisz? Jak ty się zachowujesz?”
Rozmowa przeprowadzona przez Julię Grabanię na łamach Queer.pl – https://queer.pl/artykul/205405/dzisiaj-dzien-widocznosci-osob-transplciowych-z-tej-okazji-rozmawiamy-z-fundacja-trans-fuzja
„Do tego dochodzi jeszcze jeden niesamowicie istotny fakt: osób z mniejszości, dyskryminowanych, jest zdecydowanie mniej. Dzięki potężnej ilości sojuszników możemy osiągnąć efektywną i szybką poprawę naszej sytuacji.”
@Queer_Alice o widoczności:
„Dla transfobów zawsze będę się obnosić – czy to mówiąc o transpłciowości, czy to używając moich zaimków, czy przypinając przypinkę do plecaka. Bo w heteronormatywnym świecie każda widoczność będzie obnoszeniem się. A musimy o sobie mówić, musimy być niewygodni, musimy być widoczni. Bo jeśli będziemy się chować to bardzo łatwo będzie wymazać nasze istnienie i dać każdemu przyzwolenie na przemoc i dyskryminację.”*
Cytat pochodzi z posta @Queer_Alice
Czy dni/tygodnie/miesiące widoczności/świadomości mają znaczenie?
Obchodzenie takich dni/tygodni/miesięcy widoczności/świadomości ma znaczenie, ponieważ pozwala nabyć wiedzę, zauważyć trudności życia określonych grup społecznych i zrozumienia, że prawa wszystkich obywateli danego kraju, często nie są równe – co nie ma żadnego uzasadnienia. Z łatwością można powiedzieć w takich sytuacjach „mnie to nie dotyczy”, jednak to nie jest prawda. Jeżeli chodzi o Prawa Człowieka, dotyczy to nas wszystkich – bez wyjątków.
Każdy z nas poprzez swoja postawę jest w stanie zrobić coś dla społeczmności osób transpłciowych.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o życiu osób transpłciowych, zrozumieć z czym zmagają siękażdego dnia, zapraszam tutaj: @ka.per, @queer__alice, @charka_rozlanie, @trans.fuzja, @kakatharsis, @majaheban, @webskarekruterka.
Warto odwiedzić także profil na Instagramie czy stronę www Fundacji Trans – Fuzja. Warto pobrać także „Podręcznik psychoedukacyjny dla osób i pacjentów [transpłciowych] oraz ich bliskich”, napisany pod redakcją Bartosza Grabskiego, 2022.
Polecam także zajrzeć na portal Tranzycja.
Co w związku z tym?
Ponieważ obchodzimy ten dzień, a ja jestem sojuszniczką osób transpłciowych to mam coś dla Ciebie – 31 marca pojawi się kilka postów dotyczących osób transpłciowych, które być może znasz z mediów społecznościowych i nie tylko, tylko bardziej tradycyjnych również. Może się zdarzyć, że znasz te osoby z pracy albo ze studiów. A być może komopletnie ich nie znasz, dlatego ja chętnie je Tobie przedstawię.
Wszystkie te osoby zareagowały pozytywnie na moje zaproszenie do tego małego projektu, co bardzo mnie cieszy:) Wszystkie moje kontakty ze społecznością transpłciową, to takie, które mają pozytywny wydźwięk, pozwalają mi się uczyć i rozumieć świat w którym funkcjonuję bardziej.
Osoby transpłciowe są takie jak Ty, ja – mają swoje marzenia, aspiracje, potrzeby, uczą się, pracują, chcą spedzać czas z ważnymi ludźmi. Naprawdę niewiele nas różni. Sparwdż to w kolejnych postach, które się pojawią dzisiaj na blogu 🙂
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada. Nie podejmujemy w nim konkretnie tematu transpłciowości, zostaje on wspominamy, jednak cała treść rozmowy jak najbardziej odnoście się również do transpłciowości i osób transpłciowych: