Zamieszki w Stonewall
Nazywane także Powstaniem w Stonewall, miały swój początek we wczesnych godzinach porannych 28 czerwca 1969. Wówczas nowojorska policja najechała na Stonewall Inn – gejowski klub znajdujący się w Greenwich Village w Nowym Jorku. Był to czas, kiedy społeczność LGBT miała już dość dyskryminacji, napastowania i policyjnych nalotów. Dlatego pojawienie się Policji wywołało silną rekacje wśród osób bywających w klubie, jak również wśród okolicznych mieszkańców.
Protest trwał sześć dni i nie obył się bez rannych po dwóch stronach.
Zamieszki w Stonewall były katalizatorem ruchu na rzecz praw gejów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Dlatego ta data jest tak ważna – bo wówczas zapoczątkowano nie tylko walkę o bezpieczną przestrzeń dla osób LGBT, a przede wszystkim wyraźną walkę o prawa tych osób. Jak się okazało nie tylko w USA, a na całym świecie. Po tym wydarzeniu nie można było dłużej udawać, że społeczność LGBT nie istnieje.
Dlaczego społeczność LGBT spotykała się w klubach?
Dlatego, że lata 60-te nie były sprzyjające ani dla gejów czy lesbijek, ani dla osób biseksualnych, a tym bardziej dla osób transpłciowych. Osoby LGBT tworzyły więc sobie przestrzenie bezpieczne, w których mogły nawiązywać kontakty, a także nie czuć się wykluczone w zwyczajnych sytuacjach społecznych.
Wówczas New York State Liquor Authority wymusił karanie miejsc, w których podawany był alkohol osobom LGBT. Głównym argumentem było stwierdzenie, że samo zgromadzenie homoseksualistów było „nieuporządkowane”. Działania osób aktywistycznych doprowadziły do tego, że w 1966 roku, przepisy te zostały uchylone.
Alkohol zatem został dostępny, jednak angażowanie się w „zachowania gejowskie” w miejscach publicznych, takie jak:
- trzymanie się za ręce
- całowanie
- taniec z kimś tej samej płci
wciąż było nielegalne. Zatem policyjne nękanie nie ustało.
Dlaczego Stonewall Inn był wyjątkowym miejscem?
W tam tych czasach klub stał się instytucją, jeszcze na długo przed zamieszkami. Wpływało na to kilka czynników, m.in.:
- wejście do klubu było stosunkowo tanie
- klub przywitał drag queens, które spotkały się z negatywnym odbiorem w innych klubach
- było to miejsce zwane „nocnym domem” dla uciekinierów – bezdomnych, młodych gejów
- był to jeden z nielicznych – jeśli nie jedyny – gejowski bar w którym pozwalano na taniec
Dziedzictwo Stonewall
Błędnie myślą Ci, którzy Powstanie Stonewall uznają za początkowe działania na rzecz gejów. To wydarzenie stało się siłą napędową do tego by powstał polityczny aktywizm na rzecz osób LGBT. Dzięki temu powstało wiele organizacji działających na rzecz praw osób homoseksualnych, np.:
- Gay Liberation Front
- Human Rights Campaign
- GLAAD (dawniej Gay and Lesbian Alliance Against Defamation)
- PFLAG (dawniej Rodzice, Rodziny i Przyjaciele Lesbijek i Gejów)
Pierwsza rocznica Zamieszek Stonewall 28 czerwca 1970 roku, to czas marszu tysięcy ludzi ulicami Manhattanu od Stonewall Inn do Central Parku w tak zwanym „Christopher Street Liberation Day”, pierwszej paradzie osób homoseksualnych w Ameryce.
Oficjalne hasło parady brzmiało:
“Say it loud, gay is proud.”
Barack Obama i uchonorowanie walczących o prawa osób LGBT
Barack Obama w 2016 roku uznał miejsca zamieszek – Stonewall Inn, Christopher Park oraz okoliczne ulice i chodniki — pomnikiem narodowym, zaznaczając jaki wielki wkład ówczesne działania w tych miejscach miały na rzecz praw gejów.
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę, od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada:


