Wiele dzieci mierzy się z trudnościami ze snem wynikającymi z napięć czy przestymulowaniem w ciągu dnia. Często przekłada się to na trudności ze snem rodziców. Czy „Usypianki” mogą być pomocne?
Czym są „Usypianki”?
To propozycja psycholożki i psychoterapeutki Karoliny Piotrowskiej, skierowana do rodziców i dzieci. Książeczka zawiera wierszyki, jednak to nie wszystko. W każdym z wierszyków zawarta jest określona technika relaksacyjna. W książce jest również krótki opis każdej z zastosowanych technik. Pozwoli Ci to zrozumieć jak tych technik używać oraz jak je modyfikować, by używać ich w ciągu dnia.
Jest to świetna propozycja nie tylko dla osób, które chcą zadbać o sen maluchów. Także dla tych, którzy chcą wspierać dziecko w obniżaniu napięcia w ciągu dnia.
To aż trzynaście wierszyków, w ciekawie ilustrowanym wydaniu! Dodatkowo książka dostępna jest w ebooku i w druku. Wierszyki można także otrzymać w formie audio, co pozwala np. wgrać je w telefon czy zabawkę dziecka! Propozycja bardzo nadążającą za rzeczywistością.
Dla kogo są „Usypianki”?
Jak pisze autorka, książka jest skierowana do dzieci w wieku od dwóch do dziewięciu lat. Może się jednak okazać, że również starsze dzieci, chętnie będą ich słuchać.
Kiedy zgłosiłam się do Karoliny, jako psycholożka chcąca wesprzeć Karolinę w promocji książki, otrzymałam wersję ebooka i audio. Wówczas Karolina jeszcze mnie podjęła decyzji o wydruku książki (dzisiaj wydruk jest dostępny, do kupienia także na Amazonie).
Zobaczyłam ebooka, przeczytałam w całości (zapoznając się z technikami, przyglądając się ilustracjom) i zabrałam się za słuchanie nagrań. Wybrałam na to czas, kiedy czułam się bardzo źle. „Usypianki” podziałały na mnie świetnie. Duża w tym zasługa głosu Karoliny, który jest dostrojony do treści wierszyków. Relatywnie szybko mogłam się zrelaksować, a nawet … zasnąć 🙂 Okazuje się zatem, że nie tylko dzieci do dziewiątego roku życia mogą sobie obniżyć napięcie przy słuchaniu „Usypianek”!
Co jeszcze najdziesz w „Usypiankach”?
Jako rodzic nie tylko poczytasz dziecku czy posłuchasz razem z nim, tworząc atmosferę bliskości, bezpieczeństwa i spokoju wieczorem. Nie tylko poznasz techniki relaksacyjne do wykorzystania w ciągu dnia, kiedy dziecko jest przestymulowane lub kiedy to Ty doświadczasz przestymulowania.
Jest jeszcze coś – na końcu książki zapoznasz się z kilkoma prostymi zasadami, dotyczącymi higieny snu. To niby oczywiste, a jednak tak szybko te informacje nam umykają. Wszystko opisane jest prostym językiem, bez przenaukowienia.
Dlaczego polecam tę książkę?
Sama jestem psycholożką z niemal dwidziestoletnim stażem pracy z dziećmi w wieku od drugiego tygodnia życia do osiemnastego roku życia. Doksonale wiem, jak przestymulowanie może wpływać na zachowanie dziecka i jego stan emocjonalny.
Zaczynając pracę z dziecmi kilkanaście lat temu w przedszkolu, jeszcze przed podjęciem studiów, skonstruowałam autorskie zajęcia relaksacyujne dla pięciolaktów, opierają się na muzyce relaksacyjnej, wizulizacji oraz prostych manualnych ćwiczeniach. Działało to świetnie, również na te dzieci, które przejawiały zachowania agresywne czy niebezpieczne, z powodu niezaspokojonych podstaowwych potrzeb, np. braku poczucia bepzieczeństwa, co wywoływało ogromne napięcie.
Wiem zatem, jak tego typu praca z dzieckiem jest wazna i jak bardzo wpływa na jego zachowanie. To zas nierozeralnie wiąże się z atmosferą w domu, jakością życia oraz możliwością budowania bliskiej relacji.
Klikajc w ten link możesz zakupić książkę, posłuchać fragmentu, zobaczyć co napisała o niej sama autorka, jak i zapoznać się z opiniami klientów.


