Alfred Kinsey – jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej seksuologii. Co jemu zajdziemy? Jakich pionierskich działań dokonał? Czego dotyczy Skala Kinsey’a? Dowiesz się z tego artykułu!
Jak Kinsey rozpoczął badania nad seksualnością człowieka?
Alfred Kinsey urodził się w 1894 roku i zmarł w 1956 roku. Był jedną z osób, która w największy sposób przyczyniła się do naszego zrozumienia ludzkiego zachowania i ekspresji seksualnej. Był profesorem biologii na Uniwersytecie Indiana i został zrekrutowany do nauczania nowego, interdyscyplinarnego kursu o małżeństwie i rodzinie w 1938 roku.
Otrzymał grant od Komitetu Badań nad Problematyką Seksualną (z j. ang The Committee for Research in Problems of Sex – CRPS) powstał w 1922 roku w ramach Wydziału Nauk Medycznych Narodowej Rady ds. Badań Naukowych, przy współpracy Biura Higieny Społecznej i przy wsparciu Fundacji Rockefellera. Po otrzymaniu tego grantu Kinsey rozpoczął pracę w temacie badania seksualności.
Pionierskie badania Kinsey’a
Alfred Kinsey był pionierem w badaniu ludzkiej seksualności i przeprowadził w latach 40. i 50. XX wieku znamienite badania nad tym tematem. Zastosowując metody badawcze i taksonomię wobec seksualności, Kinsey opracował proces kodowanego wywiadu. Celem jest stworzenia była ochrona anonimowość osób badanych, jednocześnie odkrywając pewne zaskakujące wzorce zachowań seksualnych człowieka.
Publikacje Kinsey’a „Zachowanie seksualne u mężczyzn” i „Zachowanie seksualne u kobiet” były pionierskimi, popularnymi i kontrowersyjnymi książkami w swoim czasie.
Jak badania Kinsey’a wprowadzono do debaty publicznej?
Kinsey napisał zarówno pierwszą, jak i drugą publikację nie w języku łacińskim. Publikacja miała być dostępna dla wszystkich, dlatego dzięki publikacji w języku angielskim tak się stało. Badania Kinsey’a w formie tych dwóch publikacji, przyczyniły się do wprowadzenia tematu seksualności do publicznej dyskusji.
Jednak to nie wszystko. Działa Kinsey’a ustanowiły seksualność, seks i zachowanie seksualne tematem wartym badania, nie jako poddziedzinę medycyny czy psychologii. Poprzez gromadzenie materiałów związanych z seksem (które obecnie stanowią zbiory w Kinsey Institute Library and Archive na Uniwersytecie Indiana), ustanowił samą seksuologię dziedziną multidyscyplinarnego podejścia do zrozumienia seksualności, zachowań seksualnych i seksu.
Skala Kinsey’a
Jednym z najbardziej znanych osiągnięć Kinsey’a jest Skala Kinsey’a (z j.ang. Kinsey Scale), która zakłada, że orientacja seksualna istnieje na kontinuum, a nie tylko w formie binarnej (heteroseksualność lub homoseksualność).
Skala Kinseya obejmuje siedem punktów, od 0 do 6, gdzie 0 oznacza wyłącznie heteroseksualność, a 6 oznacza wyłącznie homoseksualność. Ta skala stanowiła podstawę ówczesnego, dzisiejszego i rozwijającego się zrozumienia orientacji seksualnej, ekspresji i tożsamości. Obecnie nie wykorzystuje się skali Kinseya, jednak to z niej wyrosły obecne modele.
Wpływ pracy Kinsey’a na społeczeństwo
Kinsey zbierał dane i prowadził wywiady i analizował życie seksualne różnych grup ludzi. Jego prace miały wpływ na zrozumienie i akceptację szerokiego spektrum orientacji seksualnej oraz na otwarcie debaty na temat seksualności jako aspektu ludzkiego życia.
Szalenie cenne w pracy Kinsey’a było podejście naukowe bez osądzania w badaniu zachowań seksualnych człowieka. Faktycznie klasyfikował zachowania według typów i ich częstości – w najbardziej prosty i naukowy sposób. Bez stygmatyzowania i patologizowania ludzkich zachowań seksualnych.
„We are the recorders and reporters of facts—not the judges of the behaviors we describe.”
– Alfred Kinsey
Zdjęcie pobrano ze strony: https://www.hobokengirl.com/alfred-kinsey-lgbtq-hoboken/