Jak się ma emocjonalność i duchowość do seksualności i zdrowia seksualnego? I czy te obszary naszego życia jakkolwiek się przecinają?
Zdrowie seksualne
Dla wielu osób, kwestia zdrowia seksualnego jest związana z ciałem. Często samo słowo „zdrowie” wywołuje u na skojarzenia związane jedynie z ciałem – np. brak infekcji, brak kontuzji, brak bólu czy konieczności przejścia operacji czy zabiegu.
Jednak zdrowie seksualnego nie dotyczy „jedynie” ciała, a człowieka jako całości. Nie można zatem w kontekście zdrowia seksualnego pomijać obszaru znaczeń czy emocji. Z wielu badań naukowych wynika, że kobietom zdarza się łączyć pozytywne doświadczenia seksualne z kwestiami jakościowymi. Jak wspomina w swojej publikacji Gina Ogden – terapeutka par i rodziny, superwizorka, badaczka, nauczycielka i autorka, w tym także terapeutka i superwizorka w dziedzinie terapii seksualnej, certyfikowana przez AASECT – te kwestie jakościowe to: poczucie własnej wartości, miłość, pasja, współczucie, altruizm, empatia, akceptacja, uwolnienie, piękno, szacunek i wdzięk oraz poczucie trwającej osobistej mocy, gdy te czynniki są obecne.
Oczywiście nie ma możliwości obiektywnego ich zmierzenia, jednak nie oznacza to, że nie występują i że nie mają znaczenia. Ten brak uniwersalnej metody ich mierzenia, często jest zarzuca się badaczom w obszarze psychologii czy seksualności.
Zdrowie seksualne, Carl Jung i duchowe wymiary zdrowia seksualnego
Jednak już Carl Jung w swoich pracach nazywał ich występowanie „irracjonalnymi faktami doświadczenia” (Jung, 1959). Emocje i znaczenia nie są racjonalne, jednak są nierozerwalnie związane z doświadczaniem, również w obszarze seksualności. W swojej pracy Gina Odgen odnosi się do nich w kontekście seksualności człowieka, jako do duchowych wymiarów zdrowia seksualnego.
Badanie Giny Odgen – International Index of Erectile Function (ISIS)
Badanie ISIS (International Index of Erectile Function) było pierwszym badaniem na tak dużą skalę. Jego celem było zbadanie elementów reakcji seksualnych, wykraczających poza kryteria powszechnie stosowane do oceny funkcji seksualnych i leczenia dysfunkcji seksualnych. Wszystkie pytania w ankiecie ISIS zostały wykorzystane z praktyki klinicznej autorki, Giny Odgen, od połowy lat siedemdziesiątych.
Jak można przeczytać w pracy „Sexual Health Book” Giny Odgen, badanie to zostało przeprowadzone w latach 1997-1999, a wzięło w nim udział 3810 respondentów, z czego 82% stanowiły kobiety. W badaniu wzięły udział osoby z różnych grup społecznych m.in.: duchowni różnych wyznań, pracownicy służby zdrowia, studenci, osoby LGBTQ+, pracownicy branży seksualnej i gospodynie domowe.
Jednym z otrzymanych komentarzy na temat seksualności i duchowości pojawiła się odpowiedź:
„When I open myself to warmth, desire, depth, expansion, and trust, there is no
Ogden, Gina. (2006). The Heart and Soul of Sex: Making the ISIS connection. Boston: Shambhal a.
separation between sex and spirit.”
Rozpoznanie, równowaga, rozwój
Ważne jest rozpoznanie, że zdrowie seksualne nie ogranicza się wyłącznie do aspektów fizycznych i biologicznych. Wpływ emocji, znaczeń i duchowości na nasze doświadczenia seksualne jest niezaprzeczalny. Większe zrozumienie tych wszystkich wymiarów może skutkować lepszą jakością relacji seksualnych oraz większym zadowoleniem i satysfakcją w tym obszarze.
Równie ważne jest zachowanie równowagi między wymiarem emocjonalnym a fizycznym zdrowia seksualnego. Każda osoba ma unikalne doświadczenia i preferencje, dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na różnorodność potrzeb i oczekiwań związanych z duchowością i emocjami w sferze seksualnej.
Ogólnie rzecz biorąc, rozwijanie zdrowia seksualnego oznacza nie tylko zwracanie uwagi na funkcje fizyczne, ale także na nasze emocje, znaczenia i duchowość. Biorąc pod uwagę całościowy obraz naszego doświadczenia seksualnego, możemy budować satysfakcjonujące relacje intymne.
Co prowadzi do satysfakcji w relacjach intymnych?
Zrozumienie i akceptacja pełnego zakresu wymiarów zdrowia seksualnego jest kluczowym krokiem w zapewnieniu satysfakcjonującego życia seksualnego dla każdej osoby. Bardzo często tym pierwszym korkiem, ponieważ bez niego nie występuje odarte z kulturowo i patriarchalnie narzuconego wstydu wobec własnych preferencji, potrzeb. czy odczuć w obszarze seksualności.
Oczywiście ważna jest świadomość tego, co się lubi, co sprawia nam przyjemność, jakie są nasze preferencje. Jednak znajomość tego wszystkiego, bez rozumienia i akceptacji tego, jak wielowymiarowa jest seksualność, a także zdrowie seksualne o satysfakcję w relacjach intymnych może być bardzo trudno.
Bibliografia:
- Jung, C. G. (1959). The archetypes and the collective unconscious. (R. F. C. Hall, Trans.). New York, NY: Pantheon Books.
- Ogden, G. (2018). Expanding the practice of sex therapy (2nd ed.). Routledge.
- Ogden, G. (2006). The heart and soul of sex: Making the ISIS connection. Boston, MA: Shambhala.
- Ogden, G. (2002). Sexuality and spirituality in women’s relationships: Preliminary results of an exploratory survey (Working Paper No. 405). Wellesley, MA: Wellesley College Centre for Research on Women.