W historii ruchów społecznych i kulturowych, postaci takie jak Eve Adams często pozostają na marginesie głównego nurtu dyskusji. Pomimo ogromnego wkładu w walkę o równość i akceptację. Jaka była Eve Adams? Dlaczego jej działania były ważne? Czego można się od Eve Adams nauczyć? Dowiedz się!
Biografia Eve Adams
Jonathan Ned Ketz napisał biografię Eve Adams (przełożyła na język polski: Agnieszka Szling), urodzonej jako Chawa Złoczewer. Odsłania ona życie kobiety, która z niezwykłą odwagą i determinacją przekroczyła granice społeczne i kulturowe swoich czasów. Stała się ważną postacią w historii ruchu LGBT+. Pokazywała całym swoim życiem przykład tego, co to znaczy stać w życiu przy sobie ze szczerością i autentycznością.
Dlatego lektura tej książki jest ważna dla zrozumienia kontekstu życia osób queerowych w przeszłości, a także dynamik w społeczności LGBT+. Nie można także nie zauważyć, że osoby queerowe odgrywają ważna rolę w szerszym kontekście historycznym, społecznym i politycznym. Niestety, jak pokazują historie osób żyjących obecnie, nie odbiegają one tak bardzo od doświadczeń osób sprzed setek lat.
Bezpieczna przestrzeń i akceptacja
Działalność Adams w Nowym Jorku dotyczyła m.in. prowadzenia barów przyjaznych lesbijkom i gejom i publikacji książki „Lesbijska miłość”. Podkreśla to znaczenie tworzenia bezpiecznych przestrzeni, gdzie osoby queen mogą wyrażać swoją tożsamość bez strachu.
Z psychologicznego punktu widzenia, takie przestrzenie są niezbędne dla zdrowia psychicznego i dobrostanu osób LGBT+. Pozwalają na budowanie wspólnoty i wsparcia, które są kluczowe w procesie akceptacji siebie i radzenia sobie z dyskryminacją. Pozwalają także na pozytywny rozwój seksualności i ekspresji.
Rola edukacji w życiu Eve Adams
Opublikowanie książki „Lesbijska miłośći” przez Eve Adams w 1925 roku, było aktem odwagi i działań na rzecz edukacji społecznej. W kontekście tamtych czasów, otwarta rozmowa na tematy seksualności była niemal niemożliwa.
Dzięki pracom takich osób jak Eve Adams,obecnie dyskusja na temat różnorodności seksualnej i tożsamościowej stała się możliwa. Niestety nadal nie mieści się w powszechnym kanonie i napotyka na wiele barier. Nadal tematy seksualności zostają spychane czy zamiatane pod dywan ze względu na stereotypy, kulturę czy silna ingerencje kościoła.
Jako psycholożka, seksuolożka oraz ekspertka seks coachingu w trakcie certyfikacji wiem, że rzetelna edukacja seksualna, odarta ze stereotypów, mitów i straszenia, uwzględniająca różnorodność doświadczeń i tożsamości, jest kluczowa w budowaniu społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Odważne działania w obliczu trudności
Historia życia i działalności Eve, zwłaszcza aresztowanie, proces i deportacja, przypominają o kosztach jakie poniosła. Kosztach za chęć bycia sobą oraz walkę o swoje prawa. Nie jest to jednak przestroga, a uwidocznienie sytuacji faktycznej. Dla wielu stanowi to asumpt do zmiany regulacji pewnych i edukacji społecznej. Pomimo tego osoby quuer nadal często stają się przed trudnym wyborem: stania przy sobie czy porzucenia siebie z nadzieją na spokój.
W rzeczywistości jednak, porzucenie siebie, życie nieautentycznie z nadzieją, że dzięki temu uniknie się dyskryminacji również wiąże się z zapłaceniem wysokiej ceny, różnica jest taka, ze w tym przypadku cena jaką się ponosi ma głównie wymiar psychiczny, emocjonalne i społeczny.
W kontekście psychologicznym, opowieść Eve jest przykładem niezłomności w obliczu społecznego ostracyzmu, dyskryminacji, represji i przemocy. To przesłanie jest nadal aktualne, szczególnie dla osób młodych i doświadczających izolacji ze względu na seksualność lub tożsamość płciową. Historia Eve Adams i wielu innych osób pokazuje, że pomimo przeszkód, istnieje społeczność i historia osób, które te przeszkody pokonywały.
Wnioski dla ekspertów w obszarze psychologii, seksuologii, seks coachingu
to czego dowiadujemy się o Eve Adams z tej książki pokazuje, jak ważne jest, aby osoby eksperckie działały bazując na zrozumieniu i akceptacji. Jako osoby eksperckie mamy obowiązek nie tylko wspierać osoby klienckie w ich indywidualnych podróżach, a również przyczyniać się do budowania bardziej akceptującego społeczeństwa.
Poprzez rzetelną edukację, otwartą rozmowę i tworzenie wspierających, bezpiecznych przestrzeni, możemy dożyć swoją cegiełkę do pracy osób takich jak Adams, wpływając na to by tworzyć świat, w którym każdy może żyć autentycznie i bez strachu.
Biografia Eve Adams jest nie tylko hołdem dla jej życia i dziedzictwa, ale również przypomnieniem o trwałej wartości odwagi, otwartości i solidarności. Jako społeczeństwo, musimy dążyć do tego, aby historie takie jak jej nie były już historiami o wyjątkach, ale o normie, którą wspólnie tworzymy. Nie mogę tutaj nie wspomnieć o tym jakże ważnym fragmencie tej książki:
Byłoby zaniedbaniem z mojej strony, gdybym nie wskazał alternatywy dla zinstytucjonalizowanej nienawiści i nieograniczonych osobistych ambicji. Jest nią ten kompletnie wywrotowy system: całkowicie urzeczywistniona demokracja. System, w którym wszyscy posiadający władzę mają ją tym- czasowo i muszą używać jej w sposób transparentny; system, w którym wszyscy dzierżący władzę są poddawani codziennej kontroli przez tych, którzy sprawują równą władzę, i można ich zastąpić kimś innym, jeśli ich działania szkodzą interesom społecznym. System, w którym ci, którzy mają władzę, mogą zostać usunięci, jeśli używają jej do okrutnych celów i w którym za pieniądze nie można kupić dodatkowych głosów dla wybranych; system, w którym wolność prasy jest gwarantowana przez publiczną własność prasy, a obserwującym dziennikarzom oraz historykom płaci się za to, by mogli swobodnie podążać za śladami, dokądkolwiek prowadzą, i potwierdzać prawdę dowodami. To system, w którym pogoń za prywatnym zyskiem nie unicestwia wszystkich innych wartości; system, w którym ogromne środki sprawowania władzy są wspólne i wykorzystywane do zapewniania dobra publicznego; system, w którym demokracja rozciąga się na sposób, w jaki tworzymy całe życie społeczne.