Co prowadzi do zmiany myślenia i przekonań u ludzi? Dlaczego przedstawienie faktów to za mało? Czy odwołanie się do doświadczeń ma znaczenie? Dowiesz się tego z lektury książki „Nawyki myślenia. Zakskaująca wiedza naukowa o opiniach, przekonaniach i perswazji”, autorstwa Davida McRaney’a.
Książka miała premierę na polskim rynku wydawniczym 5 czerwca 2024 roku! Została wydana przez Wydawnictwo Filia.
O autorze
David McRaney to amerykański autor, dziennikarz i gospodarz popularnego podcastu „You Are Not So Smart.” Kojarzony jest z tematami związanymi z psychologią, neuropsychologią i nauką o zachowaniu. McRaney pisze i mówi na temat ludzkich przekonań, błędów poznawczych i mechanizmów zmiany myślenia.
Jego prace, w tym książki takie jak „You Are Not So Smart” i „How Minds Change” (polskie tłumaczenie: „Nawyki myślenia. Zakskaująca wiedza naukowa o opiniach, przekonaniach i perswazji”), łączą wnikliwe analizy naukowe z przystępnym stylem narracyjnym. Dzięki temu są popularne zarówno wśród osób specjalizujących się w dziedzinie, jak i wśród szerokiej publiczności.
Książka „Nawyki myślenia. Zaskakująca wiedza naukowa o opiniach, przekonaniach i perswazji”, to analiza procesów, które leżą u podstaw zmiany myślenia i przekonań. McRaney w sposób prosty, przystępny i interesujący zgłębia, jak i dlaczego zmieniamy poglądy oraz jakie mechanizmy psychologiczne za to odpowiadają.
Czego dowiesz się z książki „Nawyki myślenia”?
Książka liczy sobie całkiem wiele stron, bo aż 480! Jest podzielona na kilka rozdziałów, a w każdym z nich podjęty jest inny aspekt zmiany myślenia. McRaney korzysta z różnych technik narracyjnych, aby utrzymać osobę czytającą w napięciu, jednocześnie dostarczając informacji opartych na badaniach naukowych.
Taki styl pisania sprawia, że w książkę można się „wciągnąć”, nawet gdy nie ma się podstawowej wiedzy o mózgu. Dzięki prostocie języka i klarownych wyjaśnieniach, książkę czyta się szybko. Niebagatelny wpływ mają także zawarte w niej anegdoty, opisane dialogi i myśli autora. Przyglądanie się temu, jak McRaney balansuje pomiędzy rzetelnym przekazywaniem wiedzy, a narracyjną atrakcyjnością, sprawia że czytanie książki wiąże się z jeszcze większą przyjemnością.
Autor wprowadza nas w tematykę, zadając podstawowe pytanie: „Co sprawia, że zmieniamy zdanie?”. Analizuje dostępną wiedzę, często z udziałem specjalistów zajmujących się tematem. Odkrywa wraz z nimi, jakie są psychologiczne bariery, które utrudniają zmianę poglądów. McRaney przedstawia szereg przykładów z życia codziennego oraz historycznych przypadków, które ilustrują te procesy.
Odwołując się do najnowszych badań z dziedziny psychologii, neuronauki i socjologii, autor dokonuje przed nami odkrycia. Dla wielu, jest ono niczym odkrycie nowego lądu. Okazuje się bowiem, że zmiana myślenia nie jest jedynie efektem logicznych argumentów, a także emocji, doświadczeń społecznych i kontekstu kulturowego. Jednak to nie koniec – okazuje się, że ów zmiana może zajść poza logicznymi argumentami.
Kluczowe wnioski po lekturze książki „Nawyki myślenia”
Jednym z najważniejszych wniosków, jaki można wyciągnąć po lekturze tej książki jest to, że zmiana myślenia jest procesem skomplikowanym i wielowymiarowym. Choć to pewnie nie jest zaskoczenie, jeśli choć trochę wiesz o psychologii 😉
McRaney podkreśla rolę empatii i zrozumienia w komunikacji, zwracając uwagę na to, że aby zmienić czyjeś zdanie, konieczne jest najpierw zrozumienie perspektywy tej osoby. Oznacza to, ze konieczne jest zaangażowanie. W książce pojawiają się także strategie i techniki, które mogą być pomocne w przekonywaniu innych do zmiany poglądów.
Wskazanie na istotność zrozumienia perspektywy innej osoby i empatii, jest bardzo bliskie temu co o relacji uczy terapia akceptacji i zaangażowania (ACT): Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT).
Podsumowanie
Książka „Nawyki myślenia. Zakskaująca wiedza naukowa o opiniach, przekonaniach i perswazji”, autorstwa Davida McRaney to fascynujące i przemyślane dzieło. Książka dostarcza dostarcza cennych spostrzeżeń na temat procesów zmiany myślenia, a jednocześnie autor trzyma osoby czytające w napięciu. Przeplatanie anegdot z twardymi danymi naukowymi, wydaje się być bardziej przystępne, niż studiowanie podręczników.
Wplecione anegdoty sprawiają, że książkę czyta się łatwiej i nie ma ona oficjalnego wydźwięku. Choć z drugiej strony ich ilość, może wydawać się nadmiarowa. Momentami czytelnik może mieć ochotę na „przejście do tematu”, zamiast dalszego trwania w przywołanej anegdocie.
Książka jest świetnym źródłem wiedzy dla każdego, kto interesuje się psychologią, komunikacją i socjologią. McRaney nie tylko wyjaśnia skomplikowane koncepcje w przystępny sposób, a także oferuje praktyczne narzędzia do zastosowania w codziennym życiu. Dla osób z branży większość wskazanych tutaj danych może być bardzo dobrze znana, zatem nie będzie to aż tak odkrywcze. Jednak dla większości osób, będą to odkrycia na miarę nowego lądu.
To lektura warta uwagi wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie i innych. Chcąc zrozumieć czym jest perswazja, jak prowadzić dialog, dlaczego perspektywa i kontekst mają znaczenie, warto sięgnąć po tę książkę, a także prace opisywanych w niej osób. Niektóre z tych osób wciąż jeszcze żyją i można nawiązać z img współpracę.