Czym są choroby autoimmunologiczne? Czy i jak się je leczy? Jak dbać wówczas o jakość swojego życia? Książka „Zbuntowane ciało” autorstwa Marii Mazurek odpowiada na te potrzeby, oferując wiedzę, wsparcie i praktyczne wskazówki. Czego jeszcze dowiesz się z tej książki? Zapraszam!
Książka miała premierę 19 czerwca 2024, została wydana nakładem Wydawnictwa Filia.
Zbuntowane ciało czyli o chorobach autoimmunologicznych
Choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy stwardnienie rozsiane, stają się coraz bardziej powszechne. Wielokrotnie ich diagnoza jest jak wywrócenie całego życie do góry nogami. Gdy ciało zaczyna atakować samo siebie, osoby pacjenckie i ich bliscy, stają przed wyzwaniem: jak zrozumieć i oswoić rzeczywistość? Choroby autoimmunologiczne są zjawiskiem niezwykle złożonym – zarówno pod względem medycznym, jak i psychologicznym.
Książka „Zbuntowane ciało” Marii Mazurek wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, dostarczając cennych informacji, wsparcia oraz praktycznych wskazówek. Autorka opiera się na rozmowach z ekspertami z różnych dziedzin, takich jak medycyna, dietetyka, psychologia i inne. Wykorzystuje także swoje własne doświadczenia w opiekowaniu się sobą w chorobie. Tworzy to pozycję informatywną, jak i inspirującą. Dzięki czemu autorka prowadzi czytelnika przez zawiłości chorób autoimmunologicznych, pokazując, jak żyć lepiej i pełniej, pomimo trudności.
Rozmowy głównie z ekspertkami oraz praktyczne porady
Książka składa się z rozmów z różnorodnymi specjalistkami i specjalistą – lekarkami, dietetyczką, psycholożką czy , fizjoterapeutą czy trenerem oddechu. Dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy z osobami pacjenckimi, poświadczającymi chorób autoimmunologicznych.
Autorka nie ogranicza się jedynie do suchej wiedzy medycznej. Przedstawia praktyczne aspekty zarządzania sobą w chorobie, co często jest pomijane w tradycyjnych podejściach medycznych. Osoba czytająca dostaje wskazówki dotyczące roli diety, aktywności fizycznej, czy zarządzania stresem, co ma kluczowe znaczenie w przebiegu choroby.
Osoby, który wypowiedziały się do książki
Te osoby to cała grupa specjalistek i specjalistów różnych dziedzin, jak:
- immunolożka, dr Magdalena Strach, Na początek o tym, jak działa nasz system immuno- logiczny i dlaczego czasem traktuje nas jak wroga
- Historia pacjentki. Opowiada Aleksandra Kaczmarczyk, asystentka stomatologiczna, od 20 lat chorująca na toczeń układowy
- Karolina Gruszka, chorująca na stwardnienie rozsiane, Choroba zatrzymuje i zmusza do refleksji. Może być wzbogacającą lekcją
- Historia pacjentki. Opowiada Dominika Śliwińska, historyczka sztuki, miłośniczka i fotografka architektury, od sześciu lat chorująca na reumatoidalne zapalenie stawów
- reumatolożka, prof.Maria Majdan, Choroba nie taka jak kiedyś, czyli jak zmieniło się oblicze reumatologii
- Historia pacjentki. Opowiada Aleksandra Piszczek, architektka, która od 10 lat ma chorobę Gravesa-Basedowa (autoimmunologiczną nadczynność tarczycy)
- dietetyczka, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Proste sposoby, by zmienić swoją dietę i samopo- czucie
- Historia pacjentki. Opowiada Agnieszka Massalska, mama trójki dziewczynek i pracowniczka
- biura projektowego. Ma chorobę Stilla
- zakaźniczka, dr hab. Moniką Bociąg-Jasik, Diagnoza – moment kluczowy. O trudnościach w diagnostyce, boreliozie podszywającej się pod choroby autoimmunologiczne i relacji pacjent–lekarz
- Historia pacjentki. Opowiada Justyna Stopa, pracownik handlowy (obecnie zajmuje się wychowywaniem synka), od 17 lat chorująca na łuszczycowe zapalenie stawów
- psycholożka, prof. Ewa Mojs, Jak oswoić chorobę i negocjować z ciałem, które się na nas obraża
- Historia pacjentki. Opowiada Klaudia Kościelniak, diagnosta laboratoryjny, od czterech lat chorująca na spondyloartropatię osiową („kobiecą” wersję zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa)
- fizjoterapeuta, dr Tomasz Ridan, O zbawiennym wpływie ruchu i zdrowych nawykach ruchowych
- Historia pacjentki. Opowiada psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), chorująca na miastenię, cukrzycę insulinozależną, niedoczynność tarczycy i inne schorzenia autoimmunologiczne
- nauczycielka jogi, Kamila Watychowicz, Powrót do siebie. O jodze, uważności i akceptacji
- Historia pacjentki. Opowiada Magdalena Wojtoń, dziennikarka, która sześć lat temu zachorowała na sarkoidozę
- trener oddechu, Michał Godlewski, Oddech przynosi wyciszenie. Kilka minut wystarczy, żeby uspokoić swój układ nerwowy
- Historia pacjenta. Opowiada Krzysztof Syrek, dyrektor w banku, od ośmiu lat chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- ekonomistka i lekarka, dr Magdalena Władysiuk, Dlaczego system nie działa tak, jak powinien.I jak to zmienić
Zbuntowane ciało a rola zdrowia psychicznego w chorobie
Jako psycholożka dostrzegam szczególną wartość tej książki w podkreślaniu roli zdrowia psychicznego w zarządzaniu sobą w doświadczeniu chorób autoimmunologicznych. Choroby te często wiążą się z poczuciem niepewności, utraty kontroli nad własnym ciałem, lękiem. W konsekwencji mogą wiązać się z trudnymi doświadczeniami z obszaru zdrowia psychicznego, jak np. depresja.
Autorka trafnie ukazuje, jak ważne jest zrozumienie własnego ciała, zaakceptowanie jego ograniczeń, oraz rozwijanie umiejętności samoregulacji i zarządzania stresem. Nie przedstawia nam iluzorycznego podejścia, metod działających cuda, nie karmi tym, że ból czy ograniczenia znikną.
Jednak w całej tej książce jasno wybrzmiewa informacja, że osoby te mają szansę na godne, dobre życie. Nie tylko dzięki skutecznej farmakoterapii,. a także dzięki dbaniu o siebie na poziomach fizycznym, emocjonalnym i duchowym. To ważne, że autorka wychodzi poza obszar cielesny i podkreśla, że również inne obszary naszego funkcjonowania nie mogą być zaniedbane.
Przystępna i empatyczna narracja
Narracja autorki jest przystępna i empatyczna. To sprawia, że książka jest źródłem wiedzy, wsparciem emocjonalnym, można w niej znaleźć ukojenie, a momentami pocieszenie czy ulgę. Autorka podchodzi do tematu z dużą wrażliwością i w sposób holistyczny (całościowy), co jest szczególnie cenne dla osób z diagnozą. Szczególnie dla tych które poszukują drogi dbania o siebie lub dopiero otrzymały diagnozę i czują przytłoczenie liczbą informacji i zaleceń.
Dzięki tej książce mogą znaleźć punkt zaczepienia, zrozumieć, co się dzieje z ciałem, jak funkcjonuje system autoimmunologiczny, jak można go wspierać w doświadczaniu chorób autoimmunologicznych i jak wspierać proces leczenia.
Dla kogo jest ta książka?
„Zbuntowane ciało” jest wartościową pozycją dla osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi oraz dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć swoich bliskich i przyjaciół borykających się z tymi dolegliwościami. Książka służy jako przewodnik po trudnej drodze do akceptacji, zrozumienia i zarządzania chorobą, oferując zarówno wiedzę, jak i wsparcie psychiczne.
Autorka, dziennikarka i osoba z własnym doświadczeniem z chorobą autoimmunologiczną, wypełnia tę lukę, dostarczając szerokiego spektrum wiedzy w przystępny sposób. Jej książka nie tylko edukuje, a także inspiruje i wspiera, pokazując, że można aktywnie żyć i aktywnie działać w zarządzaniu sobą w chorobie. Przeprowadzone przez nią rozmowy z ekspertami i ekspertkami z różnych dziedzin, dają osobom czytającym nie tylko naukowe fundamenty, a także praktyczne wskazówki, realne do wdrożenia w codziennym życiu.
Dla osób z diagnozą choroby autoimmunologicznej, książka Marii Mazurek może stać się nieocenionym towarzyszem w drodze do lepszego zrozumienia swojego ciała i zdrowia, a także silna mobilizacją do podjęcia działań, które mogą poprawić jakość ich życia.
Podsumowanie
Książka „Zbuntowane ciało” Marii Mazurek to niezwykle cenna pozycja na rynku wydawniczym, dotycząca chorób autoimmunologicznych, głównie dlatego, że odpowiada na potrzeby, które często nie są zaspokajane przez tradycyjną opiekę medyczną.
W codziennej praktyce lekarskiej, osoby pacjenckie z diagnozą chorób autoimmunologicznych, często otrzymują jedynie podstawowe informacje, które koncentrują się głównie na farmakologicznym leczeniu i objawach. Brakuje wszechstronnych wskazówek dotyczących holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia, które obejmowałoby również aspekty takie jak dieta, zarządzanie stresem, aktywność fizyczna, czy techniki zarządzania myślami, emocjami.
Ta książka, w dużym stopniu to daje, wypełnia te luki, zarówno w zakresie wypowiedzi specjalistek i specjalistów, jak i osób mających doświadczenia chorób autoimmunologicznych.