Wiele osób boryka się z brakiem pewności siebie. Niestety bardzo często sposobem na jej wyrównanie jest sięganie po produkty lub działania, które tylko to poczucie pogłebiają. Co zatem zrobić aby pewność siebie rosła?
1. Mów do siebie pozytywnie
Każdy z nas mówi do siebie, zazwyczaj jest to coś w stylu: „Ale ze mnie idiotka, jak mogłam tak zrobić”, „Teraz to się zbłaźniłem” itd. Rzadko kiedy mówimy: „Super dzisiaj wypadłam na tej prezentacji”, „Jestem z siebie dumny” itp.
Zacznij mówić do siebie w sposób pozytywny. Słowa mają ogromną moc. Te niewerbalne słowa mówione wewnątrz siebie, przekładają się na to, jak myślą o nas inni.
2. Wizualizuj
Wszyscy spotykamy się w życiu z sytuacjami, na których bardzo nam zależy: egzamin, rozmowa kwalifikacyjna, spotkanie negocjacyjne z szefem. Zazwyczaj wyobrażamy sobie ich przebieg w czarnych barwach.
Obrazy mocno działają. Tworzą w nas wiarę, nadzieję lub ich brak. Dlatego wyobrażaj sobie jak będzie przebiegać sytuacja z którą masz się zetknąć, w sposób życzeniowy. Napisz sobie scenariusz sytuacji z którą się zetkniesz i wizualizuj ją codziennie.
3. Unikaj porównań
Mamy wrodzony nawyk oceniania siebie. Oceniamy siebie, porównując się do innych: „Źle zrobiłem, on by to tak zrobił, trzeba było to zrobić tak, jak on by to zrobił”, „ Ona skończyła te same studia co ja, a znacznie lepiej zarabia. Jestem beznadziejna, skoro nie zarabiam tyle co ona” itd.
Takie porównania nie mają sensu. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy dokładnie w tym samym punkcie życia i w tej samej sytuacji, co ci do których się porównujemy. Jesteś jedyna/-y w swoim rodzaju, dlatego od dzisiaj skończ z porównywaniem!
4. Znajdź inną perspektywę
Często gdy czegoś doświadczamy, mamy wrażenie, że nic gorszego nie mogło nas spotkać. Jeśli masz przyjaciółkę, która przestała z Tobą rozmawiać, bo ktoś jej coś na Twój temat powiedział, możesz uważać, że to ogromna strata, możesz także stwierdzić „Trudno, skoro ona jest na tyle niedojrzała by ze mną szczerze porozmawiać, to jej strata. Nie chcę powierzać sowich sekretów, czasu i zaangażowania komuś, kto nie ma czasu/odwagi/siły na szczerość.”
Zmiana perspektywy może zmienić całe życie. Zatem zanim się załamiesz gdy spotka Cię coś przykrego, zastanów się, jaka jest inna perspektywa tego zdarzenia.
5. Wzmacniaj siebie
„Jak uwierzę, to zobaczę” mówi stare polskie przysłowie. Łatwiej będzie Ci uwierzyć, gdy zobaczysz. Napisz sobie na karteczce, którą przykleisz do lustra (czy jakiegokolwiek innego przedmiotu, na który spoglądasz kilkanaście razy dziennie) „Jestem piękna”, „Jestem zdolny”, „Mam wspaniałą pracę” czy cokolwiek innego co chcesz osiągnąć. Ważne by było to napisane w czasie dokonanym lub teraźniejszym. Zatem nie „chciałabym”, „będę”, „zrobię” tylko „chcę”, „mam”, „zrobiłam” itd.
6. Dokonaj konfrontacji
Zazwyczaj największym hamulcem w działaniu, jest strach. Boimy się, że ktoś nas oceni, że nie damy sobie rady. Przecież nie wiesz jak będzie, jeśli nie podejmiesz próby. Strach jest najgorszym doradcą, ponieważ jest wyimaginowanym tworem naszej wyobraźni.
Dlatego nie czekaj, weź swoje demony na klatę i skonfrontuj się z nimi! Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i zyskasz ogromną satysfakcję!
7. Zacznij działać
Postaw sobie cele i realizuj je. Coś wychodzi nie tak? Wyciągnij wnioski i idź do przodu. Żadna szkoła nie jest tak dobra, jak szkoła życia. Każdy z nas popełnia błędy i jest to wspaniałe, bo dzięki nim możemy stawać się lepsi. To dzięki błędom i potknięciom się rozwijamy. Z każdej sytuacji można wziąć dla siebie coś wartościowego.