Definicji stresu jest wiele, jednak bez względu na jej wybór większość z nas wolałaby nie doświadczać stresu. Zazwyczaj jego przeżywanie jest dla nas trudne, rodzi dyskomfort, a często prowadzi do nieoczekiwanych reakcji obronnych organizmu. Oto kilka sposób na to, by nie doprowadzić do tego, by stres kierował naszym życiem.
1. Organizacja czasu
W natłoku obowiązków gubimy się w tym, co mamy do zrobienia. Pomocnym narzędziem jest prowadzenie kalendarza, w którym zapisujemy wszystkie czynności do wykonania. Pozwala to zobaczyć co już zrobiliśmy, a czego nie. Prowadzi do większego poczucia kontroli, a z czasem do satysfakcji, że sobie radzimy z zamierzonymi zadaniami.
Dobry plan, to fundament efektywnego działania.
2. Metoda małych kroków
Nie staraj się robić wszystkiego jednocześnie. Takie działanie prowadzi do błędów, frustracji i stawiania sobie zbyt wysokich wymagań. Ważne, żeby lista rzeczy do zrobienia była zaplanowana realnie. W przeciwnym razie, zamiast satysfakcji pojawi się rozgoryczenie. Staraj się wykonać wszystkie zadania jakie masz do zrobienia krok po kroku. To metoda, która wydaje się być powolna, jednak jest bardzo efektywna, a o to przecież chodzi, nie o odhaczenie zadania na liście.
Działaj krok po kroku, dokończ jedno, zacznij drugie.
3. Dbaj o regenerację organizmu
Nic nie regeneruje nas tak dobrze jak sen. Zarówno w wymiarze biologicznym (ciało) jak i psychologicznym (umysł). Nie tylko dlatego, że wówczas nie myślimy i nie podejmujemy świadomie decyzji. Ważne jest to, że gdy śpimy w nocy, organizm produkuje odpowiednie hormony, bez których tracimy możliwość stabilnego funkcjonowania. Dlatego ważne jest by przesypiać właśnie noc, a nie odsypiać w dzień. W czasach wytężonego wysiłku (egzaminy, testy kompetencji itp.) powinno się spać 7-8 godzin.
Daj swojemu organizmowi możliwość dobrego funkcjonowania. Dobry uczeń to wyspany uczeń.
4. Dodaj sobie energii
Dzień spędzamy w znacznej mierze siedząc. Przygotowując się na zajęcia czy do egzaminów w domu również siedzimy. Prawie w ogóle nie chodzimy pieszo. Dlatego szczególnie należy zadbać o uwzględnienie ruchu w planie dnia. Dzięki niemu organizm będzie dotleniony, ciało poczuje się lepiej, a nam będzie łatwiej realizować codzienne wyzwania. Dodatkowy atut to produkcja endorfin (hormonu szczęścia) przez organizm, w trakcie wysiłku fizycznego. To dzięki temu, nawet gdy fizycznie jesteśmy zmęczeni, mamy poczucie zadowolenia.
Energia rodzi energie. Nie żyj w stagnacji, bądź aktywny.
5. Dbaj o wypoczynek
Codziennie podejmujemy wysiłek. Chodzimy do szkoły, na studia, do pracy, prowadzimy dom. Jednak dla zachowania równowagi trzeba wprowadzić element relaksu. Każdego dnia, powinniśmy robić dla siebie coś co nas relaksuje: długa kąpiel, słuchanie relaksacyjnej muzyki, wizualizacja przed snem, uprawianie jogi, spacer w lesie czy medytacja. To nie musi trwać długo, być drogie czy odbywać się poza domem. Wyszukanie tego co sprawia nam przyjemność jest bardzo ważne, przecież nie można żyć samymi obowiązkami.
Ciężką pracę zneutralizuj relaksem.
6. Czerp radość z życia, spotykaj się z ludźmi
Czerpanie radości z życia często jest związane z bliskimi nam ludźmi. Niewielu z nas potrafi czuć się dobrze w samotności. Zazwyczaj wyjście do kina ze znajomymi, czy spotkanie się na kolacji powoduje, że mamy wysokie poczucie zadowolenia. Jeżeli ta relacja jest właściwa, Twoi bliscy odczuwają to samo. Zatem nie tylko bierzesz ale i dajesz. Dlatego choćbyś miał bardzo dużo pracy i obowiązków, nie zapominaj o dobrej zabawie z przyjaciółmi.
Dbaj o relacje z ważnymi dla Ciebie ludźmi.
7. Pamiętaj o oddechu
Czasami mamy tyle na głowie, że zapominamy o oddechu. Po prostu chcemy się pozbyć ciężaru bo nas przytłacza. Często do takiego stopnia, że wpadamy w głęboką panikę. Teraz, kiedy już wiesz jak to działa, zawsze kiedy spotka Cię taka sytuacja zrób trzy rzeczy: zdystansuj się do niej (nie myśl o tym co się dzieje przez chwilę), weź kilka głębokich wdechów i powiedz sobie w myśli „Dam radę”. Wiem banalne, tylko, że to naprawdę działa!
Nie wpadaj w panikę. Zdystansuj się i weź głęboki oddech.
Wymienione czynności są bardzo efektywne, jeśli stosujemy je regularnie i dobrze się ich nauczymy. Docelowym stanem jest sytuacja, kiedy wszystkie te kroki wykonujemy niemal automatycznie, nawykowo. Często jednak zachowanie regularności, która do tego prowadzi jest dla nas bardzo trudne. Dlatego zdarza się, że trzeba skorzystać z metod doraźnych.