Zazdrość/zawiść to naturalna emocja. Wywodzi się z pierwotnych instynktów. Kiedyś była narzędziem do ochrony samego siebie, bliskich oraz własnego mienia. Ponieważ jest w nas zakorzeniona od milionów lat, trudno sobie z nią poradzić. Nie ma osób, który nigdy nie doświadczały zawiści czy zazdrości.
Jak to jest z zazdrością?
Doświadczamy jej wszyscy, jednak nie wszyscy robimy z nią to samo. Zazdrość/zawiść oprócz jasnych, negatywnych konsekwencji, ma również te pozytywne, np. pomaga w utrzymaniu związku czy motywuje do działania. Jednak nie wszystkich. Dlaczego? Kluczem do odnalezienia pozytywnych konsekwencji jest świadomość emocjonalna. Jeżeli potrafisz zidentyfikować swoje emocje (szczególnie te negatywne) możesz sprawić, by działały dla Ciebie korzystnie.
Zadanie 1 – odpowiedz sobie na pytania
Zawsze, kiedy czujesz zazdrość zadaj sobie te dwa pytania:
1. O co tak naprawdę jestem zazdrosna/-y ?
2. Co ma ta osoba, że budzi to we mnie zazdrość/zawiść (niekoniecznie chodzi o rzeczy materialne)?
Jeśli znajdziesz odpowiedzi, możesz wykorzystać swoje emocje jako informacje, które pomogą Ci podjąć decyzje i dalsze kroki. Jeżeli jednak bezrefleksyjnie poddasz się zazdrości czy zawiści, pozwalając im na dręczenie Ciebie, ich doświadczanie może mieć złe skutki. To bardzo ważne, ponieważ zdarza się, że pod wypływem tych emocji, ludzie podejmują kluczowe decyzje (np. kończą związku, wykonują niewłaściwe ruchy w pracy), których bez ich udziału nie podjęliby.
Osoby, które czują się niekompetentne, bezwartościowe, odczuwają brak poczucia bezpieczeństwa lub są uzależnione (od kogoś lub czegoś) są zdecydowanie bardziej zazdrosne i zawistne niż inni. Jest to kolejny sygnał świadczący o tym, że warto nad sobą pracować 🙂
Pułapka zazdrości
Polega na tym, że zamiast działać nad osiąganiem postawionych sobie celów, usprawiedliwiamy siebie, za to, że ich nie osiągamy. A zamiast skupiać się na tym, co możemy kontrolować, skupiamy całą swoją uwagę na tym, co jest niezależne od nas.
Zadanie 2 – odpowiedz sobie na pytanie
Dlatego zadaj sobie kolejne pytanie:
1. Co mówię do siebie, kiedy jestem zazdrosna/-y o sukcesy innych?
To co mówisz do siebie, jest bardzo ważne. Poprzez myśli czy słowa kierowane do siebie, nadajesz im ładunek emocjonalny, który wpływa na Twoje samopoczucie, wiarę w umiejętności i osiąganie celów. Z tego powodu, refleksja jest tak istotna w pracy nad emocjami.
Świadomość emocji – dlaczego ma znaczenie?
Ponieważ to podstawowa umiejętnością do ich identyfikacji i nazywania. Gdy już zidentyfikujesz odczuwane emocje, kluczowe znaczenie ma refleksja nad emocjami jakich doświadczasz. Refleksja, składa się głównie z pytań, a dzięki znalezieniu odpowiedzi, możesz wykorzystywać doświadczanie emocji, nawet tych negatywnych, na swoją korzyść.
Zadanie 3 – odpowiedz sobie na kolejne pytania
Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Pokażą Ci one, że poprzez doświadczanie zazdrości i zawiści, można się czegoś nauczyć. Można obrócić istnienie negatywnych emocji w pozytywne doświadczenia 🙂
1. Czego możesz się nauczyć, obserwując sukcesy innych, by zaaplikować to do własnych planów?
2. Co Cię zatrzymuje przed osiąganiem takiego sukcesu, jaki osiągnął ktoś, o kogo sukces jesteś zazdrosna/-y?
3. Czy Twoje standardy dążenia do sukcesu są właściwie? Może nie celebrujesz tego co masz? Może nie zauważasz tych małych sukcesów po drodze, które składają się na ostateczny, duży sukces?