Pod wpływem romantycznych filmów i książek, dajemy się nabrać na to, że istnieje „ten jedyny”, „druga połowa jabłka” czyli partner idealny. Niestety znalezienie takiej osoby jest bardzo trudne…a nawet niemożliwe.
Dr Jeremy Nicholson zajmujący się badaniem związków i zachowań społecznych twierdzi, że ktoś taki, jak partner idealny nie istnieje. Przekonuje by zadać sobie pytanie „Jaki sposób wykorzystuję by znaleźć tego jedynego?”. Na podstawie tego pytania można wyciągnąć wnioski, które będą pomocne w przyszłości.
Dr Nicholson twierdzi, że odpowiedź na to pytanie leży w racjonalnej teorii wyboru. Sama nazwa może być myląca. Wbrew pozorom, wcale nie oznacza, że w wyborze partnera, emocje nie biorą udziału. Wręcz przeciwnie, stanowią ważny element budowania strategii wyboru partnera. Od tego jaką strategię wybierzemy, zależą wyniki.
Co o decyzji mówia nuakowcy?
W 2002 roku Schwartz wraz ze współpracownikami, na podstawie przeprowadzonych badań, wywnioskował, że ludzie chcąc podjąć decyzję, nie znają wszystkich możliwości. Dlatego posługują się określonymi strategiami. Najistotniejsze z nich to:
Strategia maksymalizacji – polega na wyszukiwaniu wszystkich możliwych informacji w celu dokonania wyboru. Osoby posługujące się tą strategią myślą np. „nie zdecyduję się na coś dobrego, poczekam na najlepsze” albo „mam dobrą pracę, dzięki której mogę spełniać swoje potrzeby ale nie jest to najlepsza możliwa praca”. Osoby posługujące się tą strategią będą szukać do upadłego tego, co najlepsze. Nie spoczną dopóki nie stwierdzą, że właśnie najlepsze znaleźli.
Strategia satysfakcji – to działanie na bazie konkretnych kryteriów i priorytetów. Taka osoba zastanawia się co jest dla niej ważne w drugim człowieku, jakie cechy, jakie zachowania. Zastanawia się co w relacji z drugim człowiekiem sprawia, że może ją nazwać satysfakcjonującą. Nie szuka tego co najlepsze, szuka tego, co spełni jej oczekiwania.
Po zakończonym badaniu Schwartz ze współpracownikami, przeanalizowali wyniki. Porównali czy u osób z grup stosujących wymienione powyżej strategie występują różnice w poziomie odczuwanego szczęścia, sukcesu czy satysfakcji. Analiza wskazała, że tak.
Jakie są różnice w poziomie odczuwanego szczęścia?
W grupie ludzi stosujących strategię maksymalizacji stwierdzono, że znacznie częściej odczuwają przygnębienie, dążą do perfekcji czy określają swoje życie jako niesatysfakcjonujące. Jednak to nie wszystko. Osoby z tej grupy odczuwały mniejsze zadowolenie z podejmowanych decyzji konsumenckich, czuły silną potrzebę porównywania się z innymi, a poziom doświadczanego szczęścia oceniali na bardzo niski.
Osoby z grupy stosującej strategię satysfakcji były zadowolone, optymistyczne, miały wysokie poczucie własnej wartości oraz odczuwały satysfakcję z życia. Wpływał na to fakt, że znaleźli to, do czego dążyli, co było dla nich ważne. Zatem naturalnie pojawiło się poczucie zadowolenia, satysfakcji i spełnienia.
To niesamowite, jak bardzo na nasz stan psychiczny, wpływa wybrana strategia podejmowania decyzji!
Jak to się ma do wyborów dotyczących budowania związku?
Bardzo wiele osób stosuje strategię maksymalizacji w poszukiwaniu partnera. W jednym ze swoich badań Schwartz ze współpracownikami (2002) opisał tych ludzi, jako tych, którzy związek traktują jak ubrania. Co to oznacza? Każdy nowy potencjalny partner, jest niczym nowe ubranie. Ponoszę, sprawdzę, zobaczę cze dobrze leży. Jeśli nie, poszukam czegoś lepszego. Czy chciałabyś być jednym z takich „ubrań”?
Znalezienie partnera idealnego jest niemożliwe. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty, zbyt wielu ludzi jest na świecie by podjąć odpowiednią ilość prób w celu znalezienia tej „idealnej” osoby. Bez względu na to, jak wiele informacji uzyskalibyśmy na temat potencjalnego partnera, zawsze znajdzie się inna, która pod pewnymi względami „będzie od niej lepsza”. Czas spędzony na poszukiwaniach może okazać się czasem straconym, ponieważ zatracimy się w poszukiwaniu tego, co idealne…tego, co nie istnieje! Poprzez ciągłe poszukiwanie, możemy nie zauważyć w potencjalnym partnerze, że to właśnie on.
Co zatem zrobić? Najlepsze rozwiązanie to stwierdzenie, co jest w tej drugiej osobie istotne, co w innym człowieku (jakie jego cechy) Cię uszczęśliwia, co sprawia radość z przebywania z nim? Jeśli będziesz wiedzieć jakie są twoje kryteria, co jest dla Ciebie ważne, będziesz wiedzieć kogo szukać. Znalezienie partnera, który będzie posiadał ważne dla Ciebie cechy i kierował się podobnymi wartościami jest możliwe. Jednak nie szukaj dla babci, ojca, znajomych czy sąsiadów. Szukaj dla siebie, według tych wartości które dla Ciebie mają znaczenie. Człowiek, z którym chcesz dzielić życie, ma być tym odpowiednim dla Ciebie, nie dla wszystkich dookoła. Jeśli ustalisz istotne dla Ciebie kryteria, możesz zacząć szukać.
Co daje strategia satysfakcji?
Dzięki zastosowaniu strategii satysfakcji łatwiej będzie Ci uniknąć tych osób, które stosują strategię maksymalizacji. Jeśli zauważysz, że potencjalny partner, traktuje związek z Tobą jak ubranie, będziesz wiedzieć co to oznacza. Daj sobie szansę na zbudowanie satysfakcjonującego związku, który nie będzie bazować na strategii maksymalizacji.
Kiedy znajdziesz osobę, która wpisuje się w to czego oczekujesz, ciesz się tym stanem. Nie dąż do perfekcji, szukając tego co najlepsze. Nie martw się tym jak zareaguje Twoja rodzina czy środowisko. Zignoruj, co myślą inni. Zadbaj o to, żebyś to ty była ze swoim partnerem szczęśliwa.