Zapewne każda z Was doświadczyła tego poczucia, że totalnie nie rozumie postępowania swojego partnera. Poza zwykłymi różnicami indywidualnymi, występują także różnice płciowe. Na co wpływają? Dowiesz się poniżej!
Zdarza Ci się myśleć, że to niepojęte, że on czegoś nie robi, robi w dziwny sposób i najczęstsze, że nie potrafi robić dwóch rzeczy naraz? Prostych, jak chociażby mycie naczyń i rozmowa? Tak, większość kobiet słysząc o czymś takim myśli, że to tak absurdalne, że wręcz niemożliwe. Jak wytłumaczyć fakt, że kobieta robić kilka rzeczy jednocześnie, a mężczyznę przerasta wykonywanie dwóch czynności w tym samym czasie?
Co nam robią oczekiwania?
Każdy z nas ma pewną wadę związaną z oczekiwaniami. Gdy czegoś oczekujemy, często myślimy, że skoro ja mogę, to on też. Skoro ja dałabym radę, on też sobie poradzi…tzw. mierzenie innych własną miarą. Nie ma znaczenia wartościowanie czy to jest dobre czy złe. Jednak refleksja nad tym, czy przynosi to oczekiwane skutki ma głęboki sens. W większości przypadków przynosi rozgoryczenie, złość i frustrację. W gabinecie bardzo często spotykam się z tym, że moi klienci oczekują od swoich bliskich takiego samego zachowania, jakie oni by zaprezentowali.
Uświadom sobie, że prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie reagować, zachowywać się dokładnie tak, jak Ty tego od niej oczekujesz jest bardzo niskie (no chyba, że pracujesz w wojsku ale nawet tam zdarzają się wyjątki).
Podobnie jest z pewnymi oczekiwaniami w związku z mężczyznami. Większość mężczyzn działa zadaniowo. Mają cel, który chcą zrealizować więc skupiają się na nim. Nie podejmują się wtedy jeszcze 10-ciu innych zadań. Skończą jedno, zaczną kolejne. Nie są dobrzy w działaniu multitasking. Można mieć do nich o to pretensje i żale, jednak ja uważam, że to dobre podejście.
Czy multitasking ma sens?
Z biegiem lat okazało się, że model multitasking nie sprawdza się tak dobrze jak początkowo sądzono. Po tym jak wprowadzono ten model pracy w niemal wszystkich korporacjach zachodu, okazało się, że pozornie przynosi dobre efekty. Pozornie jest słowem kluczowym. W rzeczywistości prowadzi do zmęczenia, znacznego obniżenia efektywności, wydajności oraz jakości wykonywanych zadań. Osoby pracujące według tego modelu znacznie częściej są poirytowane i zniechęcone. Niestety jest to grupa osób o podwyższonym ryzyku doświadczenia wypalenia zawodowego.
Dlatego przestań oczekiwać od swojego mężczyzny działania w taki sposób. Ciesz się tym, że potrafi zadbać o siebie i nie stosuje działań wyniszczających organizm. Swoją drogą skłania to do refleksji-dlaczego kobiety z tak ogromnym uporem stosują właśnie ten model pracy (nie tylko zawodowej)?
Nie chcę przez to powiedzieć, żebyś przestała oczekiwać w ogóle. Chce powiedzieć, że do podejmowania działań powinno podchodzić się z głową i planować je w taki sposób, by nie były wyniszczające i dawały zakładane efekty.
Czas świętowania już blisko
Za nami Dzień Kobiet, a przed nami Dzień Mężczyzn (10.03.2015). Bez względu na to czy obchodzisz ten dzień czy nie, niech ta data będzie pretekstem do refleksji. Postaraj się wejść w Jego skórę i zrozumieć, że działa inaczej. Jeśli przychodzi Ci to z ogromnym trudem, zachęcam do obejrzenia filmu, który wiele Ci wyjaśni: KLIK.