Z badań Eurobarometru wynika, że w 2014 roku w Polsce paliło papierosy 33% mężczyzn i 24% kobiet. Natomiast w całej Unii Europejskiej pali 26% osób. Większość palaczy wypala od 6 do 20 papierosów w ciągu dnia. Niepokojące jest, że regularne palenie dotyczy również nastolatków. Przeciętny obywatel Europy, zaczyna palić regularnie, poniżej 17 roku życia. Aż co piąta osoba rozpoczęła przygodę z regularnym paleniem w wieku 15-18 roku życia.
Palenie tytoniu, to jedna z głównych przyczyn śmierci, której można w prosty sposób uniknąć. Rocznie z powodu palenia umiera ok 700 tys osób. Ta statystyka pokazuje, jak ogromne żniwa zbiera nikotyna.
Dlaczego papierosy szkodzą?
Papierosy wpływają negatywnie na organizm, z powodu zawartych w nich związków chemicznych. W składzie występuję ich ponad 4000. Ponad 40 z nich, zalicza się do substancji rakotwórczych.
W skład dymu tytoniowego wchodzą: aceton (rozpuszczalnik farb i lakierów), amoniak (składnik nawozów mineralnych), arsen (trutka na gryzonie), benzopiren (rakotwórczy), butan (gaz używany do wyrobu benzyny), chlorek winylu (używany do produkcji plastiku, rakotwórczy), ciała smołowate (rakotwórcze, powodują nowotwory złośliwe), cyjanowodór (używany w komorach gazowych), dibenzoakrydyna (używana w produkcji barwników, rakotwórcza), fenole (niszczą rzęski nabłonka, który wyściela oskrzela, przez co do organizmu łatwiej dostają się związki chemiczne, wirusy i inne), formaldehyd (stosowany do konserwacji preparatów biologicznych), kadm (metal, rakotwórczy), metanol (używany do produkcji benzyny), naftyloamina (używana w przemyśle drukarskim, rakotwórcza), nikotyna (obkurcza ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ciśnienie krwi, odpowiada za zaburzenie rytmu serca, wpływa negatywnie na gen p53, co przyczynia się do powstawania nowotworów), polon (radioaktywny pierwiastek, rakotwórczy) i wiele innych.
Przyczyny palenia
Po papierosy sięgamy z różnych powodów. W znaczącym jednak stopniu kontynuujemy palenie, ponieważ pozwala ono, jak deklarują palacze, na rozluźnienie czy odstresowanie. Problem polega na tym, że wspomniane rozluźnienie trwa bardzo krótko. Zazwyczaj pojawia się podczas palenia i pozostaje na kilka minut po. Kilkanaście minut później następuje powrót do takiego samego poziomu stresu/spięcia/złości, jak sprzed zapalenia papierosa. Dlatego potrzeba palenia występuje często, w niektórych przypadkach co kilkanaście minut. Kilkuminutowe dobre samopoczucie jest obarczone zatruciem i upośledzeniem organizmu, a w efekcie końcowym ciężkimi chorobami, w tym nowotworowymi.
Jak rzucić palenie?
Palenie, ma zatem wprowadzić w lepsze samopoczucie, magicznie zabrać stres i spięcie oraz pozwolić człowiekowi na większe rozluźnienie. Jasne jest zatem, że nikotyna staje się substytutem pracy z problemami czy sytuacjami, które powodują stres, napięcia, zdenerwowanie (ponieważ zapalenie papierosa jest łatwiejsze niż konfrontacja).
Metod na rzucenie palenia jest bardzo wiele. Jednak najważniejsze jest to, by uświadomić sobie, że papieros ma pełnić rolę magicznej różdżki, co jest niemożliwe. Czasami podobnie traktujemy alkohol czy jedzenie. Przez ich zażywanie, chcemy stłumić w sobie przykre emocje. Efekt takiego postępowania jest większości nam znany.
Dzisiaj chcę się skupić na jednej z metod rzucania palenia. Metoda ta jest w pełni naturalna i nie ma skutków ubocznych, jest zatem bezpieczna. Dodatkowo nie polega na zażywaniu nikotyny, jak popularnych obecnie metodach (plastry, gumy do żucia). Metoda o której mówię to Terapia dr Bacha. To metoda znana i stosowana na całym świecie (w pracy nad stanami emocjonalnymi wynikającymi z różnych sytuacji i doświadczeń).
Przykładowo w Niemczech z powodzeniem stosuje się ją na na oddziałach szpitalnych. Jest także refundowana przez system opieki zdrowotnej. W Anglii stosuje się ją w szpitalach, korzystają z niej zespoły ratunkowe. Jest rekomendowana przez środowisko medyczne, psychologiczne,terapeutyczne i trenerskie.
W moim gabinecie pojawiają się osoby, które doświadczają różnych sytuacji i emocji, czasami bardzo silnych, kryzysowych. Każda z nich, w jakiś sposób stara się zaradzić odczuwanym emocjom. Czasami szkodząc sobie, tak jak w przypadku palenia papierosów.
Metoda na rzucenie palenia
Terapia dr Bacha, polega na pracy z emocjami. Każdy z nas doświadcza emocji przez całe swoje życie. Trzymanie ich w sobie sprawia, że zaczynamy być obudowani nimi niczym cebula. Mamy na sobie wiele warstw, a każda z warstw wpływa na na kolejną. Metoda dr Bacha opiera się na ekstraktach z 38 dziko rosnących roślin (a dokładnie 37 pochodzi z roślin, jeden z wody źródlanej). Każdy z 38 ekstraktów odpowiada określonym stanom psychicznym jakich doświadcza człowiek czy określonym cechom charakteru. Ekstrakty przyjmuje się doustnie w postaci indywidualnie dobieranych mieszanek.
Podstawowym kryterium trafnego doboru odpowiedniej mieszanki (poza szczerością i otwartością klienta) są zdolności diagnostyczne specjalisty, który pracuje z tą metodą. Dlatego warto wybrać się do specjalisty, który ma odpowiednie wykształcenie (wskazane psychologicze).
Efekty?
W moim gabinecie zdarzały się osoby, które miały problem uzależnieniem lub nadużywaniem pewnych substancji/czynności. W chwili obecnej nie mają tego problemu lub został on w znaczący sposób zredukowany i na dzień dzisiejszy nie stanowi problemu. Jednak decyzja o zastosowaniu tej terapii należy od klienta.
Z moich doświadczeń wynika, że jest to metoda skuteczna, która daje dobre efekty, jednocześnie nie szkodząc. Jednak jak w przypadku każdej terapii, potrzebne są chęci i głębokie postanowienie klienta, że będzie otwarty, szczery i podejmie pracę nad sobą.
Dla ciekawskich, jak wygląda nasz organizm po wypaleniu kilkudziesięciu papierosów, polecam film: kilk.
Więcej o Terapii Bacha do wiesz się tutaj: kilk. W razie jakichkolwiek pytań, zachęcam do kontaktu.