17.11.2015 to Ogólnopolski Dzień bez Długów. Jednak w dobie konsumpcjonizmu i normy zakredytowania na 30 lat, niektórzy mają trudności z życiem bez długów. Z reklam spoglądają na nas Prowidenty i inne Skoki Stefczyka, zachęcając do pożyczek. Jak działać by nie mieć długów? Oto kilka prostych zasad!
Odróżniaj potrzeby od pragnień
To bardzo ważne. Zapewnienie podstawowych potrzeb, to nie to samo, co kupowanie pewnych rzeczy, tylko po to by zaspokoić chęć ich posiadania. Jeśli nie dysponujesz oszczędnościami lub nawet je posiadasz ale masz ogromne zobowiązania, zastanów się co jest w chwili obecnej ważniejsze: potrzeby czy pragnienia? Pamiętaj, że odpowiedź na to pytanie ma być na poziomie racjonalnym, a nie emocjonalnym.
Zastanów się czy to naprawdę jest potrzebne?
Za każdym razem, kiedy stoisz przed podjęciem decyzji o zakupie, pierwsze pytanie jakie dobrze sobie zadać brzmi: „Czy to naprawdę jest mi potrzebne? Czy to jest niezbędne?”. Chwila refleksji może ochronić przed przysłowiowym „wyrzuceniem pieniędzy w błoto”. Ważne, by nie robić sztucznych zakupów, które na chwilę mają poprawić humor, pozwolą wkupić się do określonej grupy towarzyskiej czy sprawią, że przez chwilę dla kogoś będziesz interesujący.
Na swoje pieniądze pracujesz, zatem szanuj je-szanuj swoją pracę. Nie wydawaj na rzeczy kiepskiej jakości, które nie są potrzebne.
Poobserwuj minimalistów
Temat minimalizmu jest szeroko podejmowany w mediach, na blogach czy we vlogach. Pojawiło się także kilkanaście pozycji książkowych na ten temat. Niektóre pozycje są ciekawe, niektóre przedstawiają dość drastyczne rozwiązania. Celem minimalizmu nie jest wyzbywanie się wszystkiego i życie z ubraniami, które masz na sobie. Celem minimalizmu, jest zaopatrywanie się w produkty, które są naprawdę potrzebne, są dobrej jakości, nieszkodliwe dla środowiska i spełniają swoją funkcję. Ważne jest to by nie zagracać przestrzeni, w której żyjesz. Często obrastamy gigantyczną ilością rzeczy, których nawet nie używamy, jednak nie potrafimy się z nimi rozstać.
Konsumuj mądrze
Nie wydawaj pieniędzy na używki. Rozstań się z papierosami, mocno ogranicz słodycze, czarną herbatę i alkohol. Nawet gdyby całkowicie wyeliminować wspomniane produkty, można bez nich przeżyć. Napiszę więcej-w dobrym zdrowiu. Przez spożywanie tych produktów szkodzisz własnemu zdrowiu: niszczysz i blokujesz naturalne procesy biochemiczne. Nie pozwalasz organizmowi „żyć pełnią życia”.
Przestań żyć ponad stan
Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz. Nie zapożyczaj się na wakacje, prezenty czy kupowanie rzeczy, których zadaniem jest realizacja zachcianek.
Za żelazną zasadę przyjmij, że nie wydajesz pieniędzy, których nie masz i nie zapożyczasz się. Postawienie sobie takiej granicy uczy dyscypliny w wydawaniu pieniędzy.