Święta to czas…dużego stresu, pośpiechu, lęku i wydawania pieniędzy. Nietypowo? Jak się głębiej zastanowisz tak to wygląda. Gonisz za ideałem, pragniesz choinki z amerykańskiego filmu i pięknej zastawy na świątecznie udekorowanym stole, gubiąc sens tej tradycji…
Ustal priorytety
Planując organizację Świat, ustal priorytety. Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze. Czy jest to czas spędzany z bliskimi, miła atmosfera, idealne dania na idealnym stole, choinka niczym z filmu, czy dawanie drogich prezentów, żeby komuś przysłowiowa kopara opadła…Każdy w nas widzi w tej tradycji coś, co jest wyjątkowo ważne i coś, bez czego możesię obejść. Co to jest dla Ciebie?
Zarzuć perfekcjonizm
Przestań dążyć do perfekcjonizmu. Stracisz przez to mnóstwo energii, czasu…i radości z okoliczności, która pozwala na czerpanie satysfakcji z bycia w gronie bliskich. Czy perfekcyjnie nakryty stół naprawdę jest taki ważny? Czy nie można się bez tego obejść? Jak sądzisz czy Twoi bliscy wybraliby perfekcyjny stół, choinkę czy posiłek, czy może Ciebie radosną przy stole, z energią na wspólne świętowanie? Tak często, kiedy już wszystko jest dopięte na ostatni guzik, zwyczajnie brakuje sił i chęci by się tym cieszyć…bo tempo tych przygotowań, stres z tym związany i ilość pracy, zwyczajnie powoduje zmęczenie.
Zachęcam do przeczytania artykułu o perfekcjonizmie, dowiesz się dlaczego NIE WARTO: „W pułapce perfekcjonizmu”.
Szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, warto obudzić w sobie asertywność:) Myślisz, że odmawianie to nie jest dobra strategia? Asertywność to nie tylko odmawianie, to dbanie o siebie. Jak? Dowiesz się z tego artykułu: „Zadbaj o siebie, bądź asertywny.”
Deleguj zadania
Jeżeli przygotowujesz Święta dla rodziny, to oczywiste jest, że rodzina też bierze w nich udział. Rodzina jest z daleka i przyjeżdża specjalnie na kilka dni? Świetnie! Mogą przyjechać wcześniej i pomóc albo przygotować coś przed wyjazdem. Bardzo dobrą strategią jest rozdzielanie menu na poszczególne osoby czyli umówienie się, jaka osoba co przygotuje. Pewne osoby świetnie pieką ciasta, inne genialnie gotują. To nie tylko pomaga Tobie ale daje gwarantowaną satysfakcję innym, kiedy usłyszą, że ich danie bardzo smakuje pozostałej części rodziny.
Deleguj, nie bój się tego. Pozwól sobie pomóc, zasługujesz na to. Pamiętaj, że nic nie musisz, a już na pewno NIE MUSISZ mieć wszystkiego na swojej głowie.
Spójrz okiem minimalisty
Święta to idealny czas na kult konsumpcjonizmu. Przecież TRZEBA kupić prezenty, TRZEBA kupić jedzenie, TRZEBA kupić ozdoby na choinkę…a do tego, jest jeszcze tyle rzeczy, które MUSZĘ. O tym, że nic nie musisz, pisałam wyżej. O tym, że trzeba decydujesz Ty. Czy według Ciebie, co roku trzeba kupować nowe ozdoby na choinkę? Czy konieczne jest kupowanie nowego obrusu? Czy konieczne są prezenty za astronomiczne kwoty? Ty podejmujesz decyzję, dlatego tak ważny jest pierwszy punkt-co jest dla CIEBIE priorytetem.
Postaw na przeżywanie
Swoją postawą podczas obchodzenia takich okoliczności uczysz dzieci co jest ważne. Zachowania dorosłych, prędzej czy później będą przez dzieci powielane. Dlatego „Uwierz w siebie. Zatrzymaj się. Bądź tu i teraz” i postaw na przeżywanie, na cieszenie się z kontaktu w innymi, na słuchanie o ich sukcesach i radościach. Bądź wdzięczna/-y za to, że ktoś chce obdarować Ciebie swoim czasem (a jeśli chcesz przeczytać czym jest praktyka wdzięczności, zapraszam tutaj: „Praktyka wdzięczności. Czym jest i jakie daje korzyści?”). NIE MA BARDZIEJ CENNEGO PREZENTU, NIŻ CZAS, KTÓRY KTOŚ CI OFERUJE.