Zdarza Ci się bać własnego sukcesu? Osoby z takim lękiem trafiają do mojego gabinetu. Często wiedzą na co je stać, jednak lęk przed sukcesem skutecznie je hamuje. Dlaczego? Dowiesz się z tego artykułu. Zapraszam do lektury 🙂
Trauma a pozytywne emocje. Czy coś je różni?
W ciele podczas sytuacji stresowej wiele się dzieje. Można wówczas odczuwać: szybkie bicie serca, przyspieszony i spłycony oddech, pocenie, drżenie kończyn i wiele innych. Okazuje się, że podczas ekscytacji na skutek sytuacji pozytywnej lub potencjalnie pozytywnej, w ciele zachodzą zbliżone reakcje. Reakcje na stres i pozytywne emocje są bardzo podobne. Jeżeli mamy za sobą traumatyczne doświadczenia, prawdopodobnie podświadomie „pamiętamy”, że wspomniane reakcją dotyczą czegoś negatywnego, dlatego lęk zaczyna pojawiać się niemal automatycznie. Z tego też powodu ofiary traumatycznych zdarzeń, bardzo często odsuwają od siebie sytuacje w których mogą odczuwać ekscytację.
Indywidualizm jednostki
Każdy z nas ma nieco inne doświadczenia życiowe, priorytety, system wartości. Zatem, bardzo wiele czynników wpływa na to, jakie są nasze reakcje na określone sytuacje. Mnogość tych czynników powoduje, że sposób reakcji jest nie do przewidzenia dla samej osoby ale również jej otoczenia. Nie można generalizować mówiąc, że osoby o określonym typie osobowości czy temperamentu reagują zawsze tak samo. Wiele razy nie rozumiemy, dlaczego ktoś nieadekwatnie (w naszej ocenie) reaguje na daną sytuację. Z zewnątrz łatwo dokonuje się oceny, jednak kiedy zna się przeżycia danej osoby, ocena ulega gwałtownej zmianie.
Doświadczenia z przeszłości versus teraźniejszość
Tak jak wspomniałam doświadczenia są bardzo istotne. Na ich bazie budujemy pewne systemy reakcji organizmu (choć nie dzieje się to na poziomie racjonalnego, świadomego planowania). Dla niektórych podobieństwo pozytywnych reakcji odczuwanych w ciele do negatywnych przeżyć jest tak duże, że wiąże się to z bólem i lękiem przed doświadczaniem negatywnych sytuacji ponownie.
W sferze intymnej, dotyczącej seksualności, ten „schemat” również ma zastosowanie. Osoby, które były wykorzystywane seksualnie, mogą odczuwać lęk nie tylko przed seksem ale także przed odczuwaniem radości i satysfakcji z seksu. Dlatego dla osób po traumach, tak ważne jest przejście terapii.
Niestety lęk przed pozytywnymi emocjami, na skutek doświadczeń z przeszłości w skrajnych przypadkach może powodować niemal fobię przed odniesieniem sukcesu.
Skojarzenia związane z sukcesem
W Polsce bardzo znane jest powiedzenie „Bez pracy nie ma kołaczy”. Idzie za tym silne przekonanie, ze sukces jest okupiony ogromnym trudem, wysiłkiem, rozczarowaniami, zmaganiami z przeciwnościami „losu”. Zatem już na samym początku, łatwo poczuć zniechęcenie na drodze dążenia do sukcesu. Jeśli do tego doda się informacje zwrotne, jakie w życiu otrzymujemy, mające negatywny wydźwięk, okazuje się, że brakuje nam wiary w siebie i we własne możliwości…
Środowisko, z jakim mamy styczność w dzieciństwie i okresie nastoletnim mocno nas warunkuje. To słowa z tego okresu zapamiętujemy najmocniej, najdłużej. Bardzo mocno identyfikujemy informacje zwrotne jakie słyszeliśmy o sobie, z emocjami, jakie wtedy odczuwaliśmy. Zatem jeśli w obecnym czasie odczuwamy podobne emocje, podświadomie wracają do nas komunikaty z przeszłości. Zaczynamy sukces kojarzyć z czymś co jest nie dla nas, zbyt uciążliwe, niewygodne, trudne.
Jak to zmienić?
Z opisanymi sytuacjami można sobie poradzić pod okiem dobrego psychologa czy terapeuty. Nie zaleca się samodzielnej pracy, ponieważ dotyczy ona sfery emocjonalnej, która do samodzielnej pracy jest bardzo trudna. Niezbędne jest spojtrzenie kogoś z zewnątrz, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie dystansu. Poza sesją, którą się odbywa w gabinecie klient otrzymuje zadania domowe, które są wspólnie omawiane. Celem zadań jest nauczenie się świadomości własnych emocji, rozpoznawania ich, nazywania i konfrontowania się z nimi. Nie jest to proces łatwy, jednak jest możliwy.
Jeżeli oddalasz od siebie sukcesy dlatego, że się boisz, pamiętaj: STRACH JEST NAJGORSZYM DORADCĄ. Nie pozwól mu sobą zarządzać, spraw by był mniejszy od Twoich marzeń. Jeżeli to dla Ciebie trudne, skontaktuj się ze mną – wspólnie ustalimy sposób działania!