O istnieniu dr Mariusza Wirgi dowiedziałam się podczas kursu z Racjonalnej Terapii Zachowania, który był prowadzony przez Joasię Zapałę i Aurelię Dembińską. Opowieści o wdrażaniu RTZ do Polski, pierwszych szkoleniach, a później o wdrażaniu Programu Simontona sprawiły, że koniecznie chciałam dowiedzieć się więcej. Dlatego sięgnęłam po książkę „Zwyciężyć chorobę”.
Książka składa się z 6 rozdziałów, które dotyczą: nowotworów złośliwych, woli życia, drogi do zdrowia, myśli i uczuć, trybu życia oraz wewnętrznej mądrości. Zatem książka dotyczy nie tylko biologicznych aspektów choroby ale także psychicznych, emocjonalnych i społecznych co ma ogromne znaczenie w procesie chorowania, jak i w procesie zdrowienia.
Bliżej autora
Dr Mariusz Wirga jest lekarzem psychiatrą ze specjalizacją z patologii. Już podczas specjalizacji, w 1988 roku wprowadzał w Polsce ze swoją żoną Aleksandrą (która też jest lekarzem) Program Simonotna dla osób chorych na nowotwory złośliwe oraz ich rodzin. Jak można przeczytać na okładce książki: „Od 1993 roku doktor Wirga mieszka i pracuje w USA, gdzie wyspecjalizował się w psychiatrii, szkolił się u twórców współczesnej psychoterapii (Ellis, Maultsby, Rossi, Linehan). Kierował ośrodkiem Racjonalnej Terapii Zachowania w Waszyngtonie, był szefem wydziału Psychiatrii w Las Vegas Medical Center oraz wykładowcą University of New Mexico w Albuquerque […] Obecnie dr Wirga pracuje w prywatnej praktyce w Long Beach, rozwija program psychoonkologii w Long Beach Memorial Medical Center, prowadzi szkolenia dla terapeutów, a także wraz z doktorem Simontonem prowadzi międzynarodowe sesje terapeutyczne i szkoleniowe, w tym również w Polsce. Więcej informacji na wwww.simonton.pl. Zainteresowania i działania dr Wirgi są holistyczne jeśli chodzi o pracę z pacjentami i ich rodzinami. Takie podejście jest mi bardzo bliskie, dlatego tym bardziej postać autora mnie zainteresowała. Lekarz, który zwraca uwagę na aspekty psychiczne i emocjonalne, to ogromna rzadkość, szczególnie w Polsce.
Czego się dowiesz z tej książki?
Pochłaniałam książkę, żałując z każdą przeczytaną stroną, że pozostaje coraz mniej kartek…To bardzo cienka pozycja licząca 150 stron, napisana bardzo prostym językiem (to nie jest książka tylko dla specjalistów), a do tego zawiera mnóstwo przykładów (np. rysunki czy wiersze pacjentów), a także zadania terapeutyczne jakie można wykonywać samodzielnie w domu oraz ogrom odpowiedzi na dręczące osoby chore i ich rodziny pytania, a także ogromną dawkę wiedzy, podstawowych informacji. Bardzo trudno trafić na pozycje, która zwiera w sobie te wszystkie elementy. I pomimo, że książka została wydana kilkanaście lat temu, nadal jest aktualna.
Z książki dowiesz się jak chory czuje się w swojej chorobie ale także jak przeżywa ją rodzina. Dowiesz jak czasami proste sytuacje, dla pacjenta onkologicznego urastają do rangi nierozwiązywalnych problemów, dlatego takie osoby mogą zachowywać się dla innych niezrozumiale. Dowiesz się także, co dla chorej onkologicznie osoby jest ważne, co ma dla niej wartość, jak ogromne przewartościowanie świata następuje podczas choroby nowotworowej (niestety nie zawsze na plus). Przede wszystkim dowiesz się, że tę chorobę można przeżywać i przechodzić przez nią różnie. Nie każdy chory, myśli, czuje i zachowuje się tak samo, nie ma standardów. Każdy z nas jest indywidualną jednostką dlatego przeżywanie na pozór tego samego, może być różne.
I to co najważniejsze, dowiesz się, że nawet w obliczu takiej choroby możesz zrobić wiele, zeby wyzdrowieć. Podnieść jakość swojego życia. Nigdy, nawet w zetknięciu z rakiem nie jest tak, że nie możesz zrobić nic.
Dlaczego warto przeczytać?
To przede wszystkim pozycja dla osób chorych i ich rodzin oraz specjalistów (lekarzy, psychologów, terapeutów). Jednak lektura tej książki przez kogoś kto nie należy do żadnej z wymienionych grób może być bardzo wzbogacająca. Nie tylko z powodu zawartych informacji (np. jak tryb życia wpływa na podniesienie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór) ale także dlatego, że pokazuje emocjonalny świat chorego. Ludzie, którzy mają niski poziom empatii nawet nie są w stanie sobie wyobrazić co myśli i czuje chora onkologicznie osoba, nie mówiąc już o przysłowiowym wejściu w skórę takiego pacjenta. Dzięki tej książce, można się zbliżyć do wewnętrznego świata osoby chorej onkologicznie, a dzięki temu łatwiej ją zrozumieć.
To także bardzo motywująca książka, jest w niej mowa o woli życia, o tym jak ogromne znacznie odgrywa w procesie zdrowienia. Zatem bardzo jasno widać, że od Twoich myśli i przekonań zależy bardzo wiele. Nie tylko wtedy, kiedy dotyka Cię choroba nowotworowa ale podczas całego życia.
To książka, która pokazuje potęgę ludzkiego umysłu, a wszystko jest poparte wynikami badań naukowych, w których udział brał sam autor.
Jakiś czas temu recenzowałam inną książkę dotyczącą nowotworów, jeśli jeszcze jej nie przeczytałaś/przeczytałeś, zapraszam tutaj: Książka „Rak po polsku.” – oczami psychologa.
Dla zainteresowanych tematem onkologicznym, w piątek 5.02.0216 (za dwa dni) odbywa się Forum na rzecz onkologii, zorganizowane przez Stowarzyszenie UNICORN w Krakowie, gdzie jeden z warsztatów poprowadzi dr Mariusz Wirga. Co ważne wstęp na Forum jest wolny. Więcej informacji zjajdziesz na stronie Stowarzyszenia UNICORN.