Przez ostatnich kilka lat, hasła, które są krótkie i teoretycznie konkretne, stały się bardzo popularne. Ty pewnie też znasz sławetne „Możesz wszystko!”, „Pokochaj siebie” i inne tego typu. Bardzo często budzą one dużą nadzieję, jednak bywa, że nie do końca je rozumiemy.
„Pokochaj siebie” – to zdanie słyszę już od kilkunastu lat (może dlatego, ze jako nastolatka czytałam bardzo dużo książek amerykańskich autorów).
Pokochaj siebie
To tak popularne stwierdzenie – czasami można je usłyszeć nawet w bajkach dla dzieci. Trudno jednak zastosować się do tego stwierdzenie, kiedy nikt nas w zasadzie nie nauczył jak to się robi, a wręcz możemy pielęgnować przekonanie, że miłość do siebie nie jest czymś zdrowym, bo to przecież takie egoistyczne.
A jednocześnie tak wielu z nas, zna powiedzenie „z pustego nie nalejesz”. To również odnosi się do emocji – jeżeli nie mamy uczuć do siebie, trudno będzie nam obdarowywać nimi innych. A co gorsza, trudno będzie tam te uczucia od innych przyjmować – możemy przyjmować postawę pełną zaprzeczania, by zgodnie ze swoim przekonaniem, potwierdzić siebie, że przecież to niemożliwe, by ktoś obdarowywał mnie takimi uczuciami (być może wynika to z kolejnego przekonania – „nie zasługuję na to”).
Zasłużone miejsce szkoły i metod wychowawczych
Bardzo często brak edukacji, związany z miłością do siebie wynosimy z domu oraz przedszkola/szkoły (instytucji na różnym poziomie edukacji). Sytuacje w których nie liczono się z naszymi uczuciami, kiedy je bagatelizowano, krytykowany lub wmawiano nam, że nie mają sensu (a przecież każda odczuwana emocja jest faktem – nie można powiedzieć, że odczuwanie konkretnych emocji ma sens, a innych już nie; odczuwamy emocje w określonych sytuacjach bo jesteśmy ludźmi!).
Doświadczanie takiego traktowania, nie pomagają w tym by czuć się ważny, wyjątkowym, znaczącym. A przecież potrzebują tego nawet dorośli, jak zatem mogą nie potrzebować tego dzieci?
Zmiany są procesem
Jeżeli wiesz, że jest to sytuacja, która ci przeszkadza, gniecie, sprawia ból i chcesz to zmienić – przyjmij najważniejsze, zapamiętaj, że do podejmowania zmian, potrzeby jest czas. Jest to szczególnie istotne we wszystkich procesach psychologicznych, kiedy pracujesz ze swoim umysłem oraz emocjami.
Nie ma takiej możliwości, by w obszarze psychicznym, zmienić coś „na pstryk”, „na już”. Zazwyczaj potrzebny jest czas – kilka miesięcy, bywa, że nawet kilka lat. Jednak nie martw się tym. Tak naprawdę pracujemy ze sobą, budujemy swoje satysfakcjonujące życie cały czas. Nie ma takiego momentu, kiedy można stwierdzić, że to koniec tej pracy…
Idąc przez życie i chcąc realizować je zgodnie z własnymi założeniami, przywołując pozytywne emocje, zadbaj o uważność. Uważność na sygnały płynące z ciała, na własne myśli oraz na własne odczuwane emocje. Nie uciekaj od tych przykrych i trudnych, zauważ je i powoli uwalniaj, małymi krokami. Nie da się bowiem uciec od własnych emocji, a nawet jeśli, jest to bardzo iluzoryczne, krótkotrwałe i obarczone bolesnymi konsekwencjami.
Intuicja
Tak często bagatelizowana, wyśmiewana i kojarzona z różnymi dziedzinami, jednak nie tą która wiąże się z rozwojem. A intuicja to nic innego jak wewnętrzny czujnik, który sygnalizuje, czy podążamy dobrą drogą. Dlatego tak ważne jest, by nie zatracić siebie – wówczas możemy stracić wrażliwość na wewnętrzny czujnik i podążać drogą, która nie do końca jest dla nas.
Intuicja sygnalizuje, kiedy ktoś przekracza nasze granice, kiedy łamie fundamentalne zasady lub działa wbrew naszym wartościom czy kodeksowi moralnemu. To wszystko sprawia, że możemy stwierdzić czy w danej sytuacji/relacji jesteśmy szczęśliwi, czy ona jest dla nas satysfakcjonująca.
Uznaj siebie
Tak, bo tak często, sami sobie odbieramy prawo do tego by być ważnym. DLatego daj sobie na to pozwolenie – bądź dla siebie ważna/ważny. To nie znaczy dumny i pyszny. Ważny to znaczy wrażliwy na swoje potrzeby, otwarty na swoje emocje i ich przeżywanie, uważny na to, co dzieje się w Tobie w danej sytuacji.
Kiedy jesteś ważna/ważny dla siebie zdecydowanie łatwiej zauważać Ci to, co dzieje się dookoła, a także łatwiej podejmować decyzje – nawet te trudne, związane z bardzo osobistymi doświadczeniami.
Danie sobie pozwolenia na bycie ważną/ważnym to inwestycja w swój dobrostan psychiczny (zwany w Polsce szczęściem).
Miłości można się nauczyć
Miłość jest takim uczuciem, które czy chcemy czy nie, krąży dookoła nas. Widzimy jej przejawy na ulicy, w filmach, słuchamy o tym w muzyce, możemy także wykorzystać wspomnienia…na skutek których mogą nawet powrócić „motyle w brzuchu”. Wykorzystaj te wszystkie okoliczności aby nauczyć się miłości, tej najważniejszej – miłości do siebie.
Każdy człowiek zasługuje na to by być ważnym, kochanym, traktowanym z szacunkiem. To nie tak, że komuś miłość należy mniej, a komuś bardziej. Podstawowym celem wspólnego egzystowania, jest prowadzenie takiego życia, które wzmacnia, pozwala wzrastać, rozwijać się – bo to jest największe bogactwo, jakie może darować człowiek.
Dlatego bądź uważna/uważny, dbaj o siebie i mów do siebie i o sobie życzliwie, bez ironii, krytyki, bez karania siebie. Kiedy zaczniesz to robić zobaczysz, jak wiele się zmienia i jak to, co kiedyś było nieosiągalne, jest coraz bardziej w zasięgu Twoich rąk.