Już niebawem Dzień Dziecka. I pomyślicie pewnie, że przecież nie wszyscy, bo nie wszyscy mają dzieci. Pamiętajcie jednak, że w każdym z nas jest dziecko. Dlatego nie zapominajcie w tym dniu o sobie.
Wewnętrzne dziecko
Każdy z nas ma w sobie dziecko. U niektórych jest ono bardziej aktywne, u innych nieco uśpione. Warto jednak pamiętać, że jest. Dla dzieci zabawa, nagrody i prezenty, to jest to. Dlatego dzisiaj przychodzę z propozycją, która jest dobra nie tylko dla dzieci (metrykalnie) ale także dla nastolatków czy dorosłych.
Chce Wam przedstawić cos co mnie totalnie zauroczyła. To pierwsza taka propozycja na polskim rynku, napisana zresztą przez Polkę, Agnieszkę Pawłowską (m.in. trenerkę, nauczycielkę metody MBSR i MBB) więc tym bardziej, jest to produkt godny uwagi:)
O czym mowa?
Mowa o serii książeczek Kraina Uważności. Jednym, z jej największych atutów jest to, że podczas jej czytania zarówno dziecko może się czegoś nauczyć, jak i czytający dorosły. Każda z pięciu książeczek dotyczy innego obszaru funkcjonowania. Jednak one wszystkie są dla nas bardzo ważne.
W bohaterach możemy zobaczyć siebie, swoich bliskich a także zobaczyć pewne sytuacje na nowo, z szerszym oglądem, od innej strony. Dzięki tej lekturze w bardzo łatwy sposób, możemy przekazać dziecku jakie wartości są ważne, jak działać, żeby nie dać ponieść się emocjom (choć ta nauka to długotrwały proces), co robić by czuć się ze sobą dobrze, a nie szukać akceptacji na siłę wśród innych. To szczególnie istotne, ponieważ z emocjami nie możemy uporać się nawet my sami, dorośli. Zatem dla dzieci i nastolatków stanowi to jeszcze większy problem.
Nie ma bardziej przyswajalnego i przyjaznego sposobu na przekazywanie wiedzy niż poprzez zabawę. Jest to zatem idealny prezent-bawi, edukuje, poszerza horyzonty.
W serii o której pisze znajduje się pięć książeczek:
- „Lew Staszek i siła uważności” to pierwsza książeczka, która powstała w tej serii. Główny nacisk jest w niej położony na radzenie sobie z przykrymi emocjami: złością, gniewem, rozczarowaniem. Czytając książkę dziecko (a także dorosły) może zobaczyć, że odczuwanie emocji, napięć z nimi związanych to coś naturalnego. Jednocześnie jasno pokazane jest, że to my mamy największy wpływ na własne emocje, na to jak z nimi pracujemy, jak bardzo pozwalamy im zawładnąć swoim życiem. To także bardzo jasny przekaz, że z emocjami można pracować.
- „Nietoperzyca Kaja i piękno uważności” pokazuje, że indywidualizm jest w cenie, że nie trzeba być takim jak są wszyscy. Różnimy się pod wieloma względami: kolorem skóry, narodowością, zwyczajami, preferencjami, sposobem funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że ktokolwiek z nas jest gorszy. Patrząc na nietoperzycę Kaję, możemy zobaczyć jednostkę, która rozwija swoje mocny strony, zyskując pewność siebie i poczucie siły. Dla dzieci to często wielkie odkrycie, a dla dorosłych przypomnienie, że definicja piękna nie istnieje.
- „Kotka Wiktoria i magia uważności” główna bohaterka jest niczym dzieci XXI wieku, poszukuje wrażeń, doznań, nowości, chce wciąż odczuwać, odbierać bodźce. Poszukuje czegoś wyjątkowego, nie widząc tego w codziennym życiu. To postać, której brakuje wdzięczności i wrażliwości na to, co jest „tu i teraz”. Jej obserwowanie przypomina nam, że postępujemy bardzo podobnie. Nie cenimy tego, co mamy goniąc za tym, czego nam brakuje. Patrząc na to w sposób metaforyczny, możemy być uderzeni tym, jak bardzo jest to aktualne dla wielu z nas.
- „Tygrysek Erwinek i energia uważności” to pozycja dla dzieci aktywnych, lubiących sport. Tygrysek Erwinek doświadcza sukcesów ale także poznaje swoje ograniczenia, doświadcza porażek, nie zawsze jest w stanie realizować swoje działania zgodnie z planem. Zagłębiając sie w lekturę tej książeczki możemy pokazać dzieciom jak wartościowy jest sport, jak czerpać z niego radość, nawet wtedy, kiedy dopiero się go uczą. To także pozycja pokazująca, jak znacząca jest uważność w pracy z ciałem.
- „Szczurek Rysio i smak uważności” pozycja wyjątkowo dobra dla łasuchów-w każdym wieku. To swoiste obnażenie naszych złych nawyków, np. braku umiejętności uważnego, spokojnego, zdrowego spożywania i przygotowywania posiłków. Dzięki skupieniu się podczas spożywania posiłków i celebrowańia tego co jemy, możemy silniej odczuwać smaki, szybciej odczuwać sygnał sytości dochodzący do mózgu, a także mieć świadomość, że nie wszystko co nam smakuje jest zdrowe.
Książki są pięknie wydane, w twardej oprawie, z ciekawą grafiką. Cena nie powala, żeby nie powiedzieć, że jest bardzo atrakcyjna.
Uważam, że te książeczki to jeden z lepszych prezentów jaki możemy podarować dziecku. Swojemu, dziecku w rodzinie, dziecku przyjaciół, dziecku siostry czy tez temu dziecku, ktore mamy w sobie.
* Zadjęcie pochodzi ze strony: https://bit.ly/2urK2nM