Bardzo często, kiedy pracuje z moimi klientami w zakresie ich produktywności, mam wrażenie, że oczekują magicznych odpowiedzi skomplikowanych zadań. Podczas gdy ja jestem zwolennikiem zadań maksymalnie prostych, które prowadzą do oczekiwanego efektu. Dlatego nie zamierzam skupiać się na zadaniach trudnych i czasochłonnych – po co komplikować sobie życie?
Woda a funkcjonowanie mózgu
Niemal każdy wie, że ludzkie ciało w 70% składa się z wody. Jednak nie tylko „skład” jest istotną informacją, bowiem każda funkcja ciała jest zależna od poziomu wody w organizmie. Dotyczy to całego systemu nerwowego, w tym mózgu.
Zatem woda wpływa na funkcjonowanie mózgu. Jej niedobór sprawia, że mózg nie funkcjonuje prawidłowo, co może prowadzić do trudności ze skupieniem uwagi, procesem pamięciowym, snem, może pojawić się ból głowy, nadmierne odczuwanie złości czy irytacji, depresja i wiele innych.
W USA człowiek wypija średnio 0,9 litra wody dziennie. Jednak według badań Kliniki Mayo, człowiek traci średnio ponad dwa litry wody dziennie, w procesie pocenia, oddychania czy usuwania toksyn z organizmu (wydalanie).
Zatem przy zachowaniu takiego stosunku spożywanej wody, do jej utraty, zarówno mózg jak i całe ciało, nie mają szansy na prawidłowe funkcjonowanie.
Dlaczego mózg potrzebuje wody?
Mózg jest najważniejszym organem ludzkiego ciała. To dzięki wodzie, energia elektryczna mózgu pozwala na to by procesy poznawcze zachodziły w optymalnej formie.
Dr Corinne Allen, założycielka Advanced Learning and Development Institute, twierdzi, że komórki mózgowe wymagają dwukrotnie większej energii niż inne komórki ludzkiego ciała. I to woda, jest najbardziej efektywnym nośnikiem energii elektrycznej. Jednak woda, jest również bardzo potrzebna w odpowiednim funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej w organizmie – jest niezbędna do produkcji hormonów i neuroprzekaźników.
Jeżeli mózg ma zapewniony odpowiedni dostęp do wody, procesy myślowe zachodzą szybciej, nie ma trudności w skupieniu uwagi, a także odczuwalna jest tzw. „jasność umysłu” oraz kreatywność.
Zatem dbanie o nawadnianie organizmu, jest bardzo ważne nie tylko ze względu na funkcjonowanie ciała „tu i teraz” lecz również dlatego, że tego typu działanie to profilaktyka np. zapobieganie deficytom uwagi zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Co bardzo istotne, mózg nie ma mechanizmu gromadzenia odpowiedniej ilości wody. Zatem konieczne jest uzupełnianie poziomu płynów na na bieżąco. W przypadku zaniedbania dostaw płynów, może dojść do odwodnienia oraz poważnego naruszenia funkcjonowania mózgu.
Objawy odwodnienia
Doprowadzenie ciała do odwodnienia, to jak „wyłączenie mózgu”. Oznacza to, że pracuje on znacznie wolniej, a efektem odwonienia może być: zmęczenie, problemy ze skupieniem uwagi, depresja, odczuwanie złości, gniewu, irytacji, wyczerpanie psychiczne i fizyczne, bóle głowy, problemy ze snem, nadmierna reakcja na stres, brak „jasności umysłu”, niski poziom kreatywnego myślenia, niestabilność emocjonalna.
Okazuje się, że już 1% niedoboru wody w ciele, przyczynia się do 5% spadku funkcji poznawczych w organizmie. Oznacza to, że utrata 2% wody z ciała, może spowodować trudności w skupieniu uwagi czy przekładać się na trudności w dokonywaniu obliczeń matematycznych.
Przedłużenie stanu odwodnienia sprawia, że rozmiar i masa komórek mózgowych zmniejsza się, co najczęściej występuje u osób starszych, które od wielu lat narażają swoje ciało na odwodnienie. Odwodnienie, to jeden ze znanych czynników wpływających na demencję. Natomiast samo zadbanie o odpowiednie nawadnianie ciała, jest działaniem profilaktycznym, zmniejszającym ryzyko zachorowania na Alzheimera, Parkinsona czy Lou Gehriga.
Woda jest także nośnikiem składników odżywczych, a także wpływa na usuwanie toksyn z ciała. Im bardziej wyrównany jest potrzebny poziom wody w organizmie, tym wymiana składników odżywczych oraz wydalanie toksyn, będzie bardziej wydajne, co w znaczący sposób sprzyja zachowaniu koncentracji.
Dysfunkcje, na jakie się narażamy
Według dr Allena, ludzie mogą spotykać się z trudnościami takimi jak autyzm, asperger, ADHD, urazy głowy, ataki lękowe cz depresja dlatego, że piją zbyt mało wody. Każda jej niedobór, szczególnie długotrwały powoduje dysfunkcje mózgu.
Problemem jest także sytuacja, w której osoba chora doświadcza odwodnienia. Wówczas znaczącym problemem staje się detoksykacja, która może potęgować odczucia związane z choroba lub jej postępowanie (np. Wszelkie stany zapalny, w tym również zapalenie mózgu).
Woda pełni w organizmie wiele ról – utrzymuje sygnały nerwowe, dostarcza składników odżywczych, usuwa toksyny. Dlatego dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia każdego dnia, jest tak istotne. Dlatego zaleca się rozpoczynanie dnia od szklanki wody, najlepiej z imbirem (po uprzednim umyciu zębów, co jest bardzo ważne).
Wielu z nas popełnia ten popularny błąd sądząc, że picie kawy, herbaty czy soków, jest dostarczaniem płynów do organizmu, zatem dbanie o odpowiednie nawodnienie. Jednak nie jest to prawdą, żaden płyn nie zastąpi wody.