Dzisiaj chcę napisać o akcji jaką postanowiłam zainicjować w mediach społecznościowych. Dotyczy ona praktykowania wdzięczności – czegoś co robię od lat i od lat polecam moim klientom w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym. Dlaczego? Czy działa i jak? Dowiesz się z tego artykułu!
Czym jest praktyka wdzięczności?
Wdzięczność to pozytywne podejście, z podziękowaniem w tle, wobec tego co otrzymujemy lub realizujemy. Bez względu na wymiar – materialny lub niematerialny.
Dzięki wdzięczności, jesteśmy w stanie doceniać dobro w naszym życiu. Podczas tego procesu, jesteśmy także w stanie zauważyć, że źródła dobra, jakiego doświadczamy, często leżą poza nami. Czasami są niezależne od naszego intencjonalnego działania.
To wszystko sprawia, że łatwiej jest zauważyć siebie w większym kontekście. Nie tylko jako jednostkę, a część czegoś większej całości – jak np. element społeczność czy część natury.
Praktyka wdzięczności z w oczach psychologów
Z badań psychologów nurtu psychologii pozytywnej wynika, że praktyka wdzięczności jest silnie powiązana z odczuwaniem szczęścia. Praktyka wdzięczności:
- pomaga czuć przyjemne emocje (nazywane pozytywnymi)
- pomaga delektować się pozytywnymi doświadczeniami
- poprawia jakość zdrowia
- wzmacnia w procesie radzenia sobie z trudnościami
- pomaga budowaniu silnych, zdrowych relacji
Wdzięczność można praktykować na wiele sposobów, w trzech podstawowych obszarach:
- przeszłość – odwoływanie się do pozytywnych wspomnień
- teraźniejszość – nie przyjmując szczęścia jako pewnik z jednoczesnym czerpaniem radości z tego co dzieję się obecnie
- przyszłość – zachowując nadzieję i optymizm w podejściu do życia
Co ciekawe, według naukowców niezależenie od aktualnego poziomu wdzięczności, można ją rozwijać w sobie. Oznacza to, że jeżeli uważamy siebie za kogoś, kto nie ma wdzięczności lub nie potrafi jej praktykować, można się tego nauczyć. Wystarczy zastosować odpowiedni trening.
Badania dr Emmons (University of California) i dr McCullough (University of Miami)
Przedstawieni wyżej naukowcy przeprowadzili wiele badań, dotyczących wdzięczności. W jednym z nich, podzieli osoby badane na trzy grupy, które praktykowały zadanie nastawione na określony temat.
Osoby badane w pierwszej grupie, codziennie wypisywały kilka sentencji dotyczących tego za co są wdzięczne. W drugiej grupie, osoby badane wypisywały sentencje dotyczące tego co ich drażniło, nie podobało im się. Natomiast w trzeciej grupie, osoby badane miały za zadanie wypisać to, co ich dotknęło (pozytywnie lub negatywnie).
„Nothing is more honorable than a grateful heart.”
Seneca
Po dziesięciu tygodniach praktyki okazało się, że osoby z pierwszej grupy, były bardziej optymistyczne, czuły się lepiej. Ta grupa osób znacznie częściej podejmowała aktywność fizyczną i rzadziej korzystała z usług lekarskich, w porównaniu do pozostałych dwóch grup.
Badania Martina E. P. Seligmana (University of Pennsylvania)
Jednym z czołowych badaczy wdzięczności jest Martin E. P. Seligman. Przeprowadził mnóstwo badań w tym obszarze, a w jednym z nich, zastosował tzw. pozytywne interwencje.
Liczba osób badanych wynosiła 411 osób. W grupie eksperymentalnej, osoby badane pisały o swoich wspomnieniach. Innym zadaniem było napisanie listu z podziękowaniem i wręczeniem go komuś, komu nie podziękowały należycie do tej pory.
Osoby badane z tej grupy wykazywały wzrost poczucia szczęścia, a co ciekawe ten stan się utrzymywał przez ponad miesiąc. Ten rodzaj pozytywnej interwencji działa najsilniej, pozwalając najdłużej utrzymać pozytywny stan, po zakończeniu praktyki.
“Whatever you are in search of—peace of mind, prosperity, health, love—it is waiting for you if only you are willing to receive it with an open and grateful heart.”
Sarah Ban Breathnach
Korzyści wynikające z praktykowania dzięwczności
Myślę, że są one dostatecznie znane, po lekturze tego tekstu. Chcę jednak zwrócić uwagę na pewne rozróżnienie na poszczególne korzyści:
- psychologiczne: odczuwanie przyjemnych emocji, poczucie szczęścia
- fizyczne: podejmowanie aktywności fizycznej, dobry sen
- w relacjach interpersonalnych: pomocność, mniejsze poczucie samotności i ilozacji, szersze grono znajomych
Różnica między odczuwaniem wdzięczności a byciem wdzięcznym
Warto dokonać rozróżnienia definicyjnego. Bowiem odczuwanie wdzięczności, a bycie wdzięcznym, nie jest tym samym. Jaka jest różnica? Następująca:
- odczuwanie wdzięczności jest odpowiedzią na uzyskiwane/doświadczane korzyści
- bycie wdzięcznym to sposób na życie
Jak praktykować wdzięczność?
Dowiedz się z tego artykułu: „Praktyka wdzięczności. Czym jest i jakie daje korzyści?”
Źródło:
- R.A. Emmons, M.E. McCullough, Journal of Personality and Social Psychology, 2003, 84, 377-389
- Seligman, M E. P., Steen, T. A., Peterson, C. Positive Psychology Progress Empirical Validation of Interventions, American Psychologist, Vol 60(5), Jul-Aug 2005, 410-421
- Wykłady dr Roberta Emmonsa
Zapraszam do wspólnego praktykowania wdzięczności! Po co? Jak to robić? Dowiecie się z tego krótkiego filmu:
👉👉👉akcja #mojapraktykawdzięczności 👈👈👈