Aromantycznośc to taki obszar seksualności o którym mówi się niewiele, a szkoda. Szersze rozumienie obszaru seksualności jest pomocne w zrozumieniu siebie i otaczającego świata. Dlatego edukacja seksualna jest niezbędna.
Aromantyczność i orientacja romantyczna
To nic innego jak jeden z rodzajów orientacji romantycznej. Co nieco wiemy o orientacji seksualnej. Czy wiemy cokolwiek o orientacji romantycznej? Te dwie orientacje mogą być ze sobą rozbieżne, co zaskakuje wiele osób.
W przypadku aromantyczności pojawia się wiele mitów i niezrozumienia. Dlatego warto głębiej przedstawić ten temat, choć mam świadomość, że ten artykuł go nie wyczerpie. Osoby aromantyczne mogą odczuwać brak chęci wchodzenia w bliskie relacje, co nie wyklucza czerpania przyjemności z seksu czy masturbacji.
Brak chęci bycia w bliskim związku nie oznacza również, że osoba aromantyczna nie jest zdolna do kochania drugiego człowieka. Osoby aromantyczne mogą odczuwać miłość do członków_iń rodziny, miłość platoniczną, która często wyrażają w przyjaźni lub związkach queerplatonicznychh , jednak nie realizują jej w sposób romantyczny. Osoby aromantyczne nie odczuwają (albo odczuwają w niewielkim stopniu) pociągu romantycznego do innych osób. Dlatego mówienie do osób aromantycznych, że „jeszcze nie spotkały TEJ osoby”, jest bardzo nie-na-miejscu.
Orientacja romantyczna i rodzaje pociągu
Orientacja romantyczna to pociąg romantyczny czyli kierunek rozwijania się uczuć i chęci wchodzenia w bliskie związki (Crethar, Vargas, 2007).
W spektrum orientacji romantycznej wyróżniamy przykładowo: homoromantyczność, biromantyczność, panromantyczność, heteroromantyczność, aromantyczność.
Warto pamiętać o tym, że orientacji mamy kilka i należy je rozróżniać, by po świecie seksualności nie poruszać się po omacku. Tak jak występuje różnorodność w zakresie orientacji, bo mamy np. orientację psychoseksualną i romantyczną, tak w przypadku pociągu jest podobnie. Mówimy o występowaniu pociągu: seksualnego, romantycznego, estetycznego i sensualnego.
Aromantyczność jako jeden z wariantów seksualności
Dokładnie tak należy rozumieć aromantyczność – nie jako patologię. W pozytynwje seksualności, której uczy w Polsce fantatsyczna Agata Loewe-Kurilla, założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności odchodzi sie od klasyfikacji i diagnozowania normy/patologii. Aromantyczność jest zatem jednym z wariantów seksualności człowieka, zdrowej seksualności.
Tak jak osoby biseksualne tak również osoby atomantyczne często spotykają się z dyskryminacją w spoleczności LGBT+. Od kilku lat w obszarze seksualności, bardziej porusza się temat aseksualności, w dużym stopniu dzięki Stowarzyszeniu Asefra , jak również publikacji książki autorstwa psycholożki Anny Niemczyk „Aseksualnośc czwarta orientacja” (wydawnictwo Novae Res, 2020). Jednak osoby aromantyczne często wspominają o tym, że nie mają reprezentacji i pozostają niewidoczne.
Niestety popkultura również ma w tym swój udział – przedsatwia nam jedyny właściwy model relacji, ujęty w hetero-mono-romantycznej normie. Wszystko co jest poza tym schematem, nie jest „tą właściwą relacją”, którą tak chętnie nazywamy „normalna relacją” (w domyśle – „wszystkie inne relacje nie są normalne”).
Rzeczywistość jest jednak taka, że nie każdy może chcieć być w relacji, nie każdy może chcieć uprawiać seks, nie każdy musi realizować schemat w którym seks i związek, są jednym. Każdy ma prawo dokonywania własnych decyzji. Życie osoby, która nie jest w związku i spotyka się z innymi osobami na przygodny seks nie jest ani mniej, ani bardziej wartościowe od życia osoby w związku małżeńskim.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia umów sesję on-line. Napisz do mnie, wspólnie ustalimy termin spotkania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie!