Premiera książki „Rozbroić lęk”, wydanej nakładem Wydawnictwa Publicat jest właśnie dzisiaj. Książek o lęku na rynku wydawniczym jest sporo, czy warto poświęcić swój czas na czytanie tej pozycji?
Co wartościowego znajdziesz w książce „Rozbroić lęk”?
Książek związanych z tematyka lęku jest na rynku wydawniczym, nawet w Polsce, całkiem sporo. Co jest wartościowe własnie w tej pozycji? Widzę kilka znaczących plusów:
- autorką jest psycholożka, licencjonowana psychoterapeutka i trenerka, prowadząca praktykę
- książka napisana jest prostym językiem
- trafne nawiązania do codzienności, przykłady
- praktyczne ćwiczenia czerpiące z różnych nurtów
- brak zbędnej treści wypełniającej kolejne strony książki
- odpowiednia ilość informacji by po przeczytani książki możliwe było działanie z lękiem inaczej niż do tej pory
Być może czytając to masz poczucie, że „to nic takiego”, jednak znalezienie ksiązki popularnonaukowej, która w prosty sposób przedstawia temat przez praktyka, bywa trudne. Często te książki są bardzo obszerne, stosuje się w nich trudne słownictwo lub jest wiele nawiązań do budowy mózgu, co dla niektórych czytelników jest zniechęcające, mają bowiem poczucie, taka pozycja jest zbyt trudna. W książce „Rozbroić lęk” autorstwa Risy Williams tego nie ma. To dobra książka zarówno dla osób, które wiedzą wiele w temacie (bo poznają ćwiczenia, które mogąd być pomocne), jak i dla tych, których wiedza w temacie lęku jest wąska.
Jakiego rodzaju ćwiczenia znajdziesz w tej książce?
Opisane narzędzia czerpią z wielu nurtów i uważam, że jest to ogromnym atutemtej książki. Ćwiczenia, które się tam znajdują są zaczerpnięte chociażby z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), uważności (z j. ang. mindfulness), terapii narracyjnej, psychologii pozytywnej, a to jeszcze nie wszystko.
Wszystkie zadania są proste, nie wymagają wykorzystania urządzeń, programów czy kontaktu ze specjalistą.
„Rozbroić lęk” – czy ta książka jest idealna?
Ja nie oceniam książek w taki sposób (czy w ogóle istnieją ideały?), jednak wiele osób zadaje takie pytania. I jest w tej książce jeden wątek, na samym początku, który bardzo mnie razi. W książce autorka dzieli emocje na negatywne i pozytywne (i po konsultacji z nią wiem, że jest to celowe zastosowanie słów). I to jest to, co mnie szalenie razi w tej pozycji.
Nie ma negatywnych emocji. Nie ma złych emocji.
Powtaarzam to na wszystkich warsztatach o emocjach i niemal każdego tygodnia w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym. Może sie wydawać, że to drobnostka jednak tak nie jest – język jakiego używamy, ma ogromne znaczenie. Pisałam o tym tutaj: „Zdrowa semantyka, czyli jakie znaczenie mają słowa [cz. 1]”.
Jeżeli o jakiejkolwiek emocji myślisz „negatywna”, to najczęściej za tym idzie myśl „nie chcę jej w moim życiu”. A to bardzo często prowadzi do budowania takich relacji z trudnymi emocjami, które nie są dla nas użyteczne, powodują, że wpadamy w wir trudnych emocji albo natrętnych myśli, oceniania siebie. Skądś to pewnie znasz, prawda?
Zatem jak warto mówić o emocjach? Określając je przykładowo jako:
Trudne/przykre emocje i przyjemne emocje. Każda z tych emocji jest OK.
Napisane przeze mnie artykuły w temacie emocji, które mogą być dla Ciebie interesujące:
- „Dlaczego okazywanie emocji to słabość?”
- „O babraniu się w bajorku rozpaczy i optyce postrzegania świata”
- „Czy emocje mają znaczenie w zapadalności na choroby nowotworowe?”
- „Rola emocji w procesie rozwoju choroby oraz w procesie zdrowienia.”
- „Jedno z najpotężniejszych narzędzi radzenia sobie ze stresem.”
O autorceksiążki „Rozbroić lęk”
Risa Williams jest psycholożką kliniczną, licencjonowaną psychoterapeutką (CBT), coachem, autorką książek oraz artykułów. Pracuję w nucie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)2, wykorzystując uważność (z j. ang. mindfulness).
Obecnie wciąż prowadzi praktykę gabinetową, w której sepcjalizucje się w pracy z lękiem i redukcją stresu, osobami z ADHD oraz zarządzaniem czasu a także w temacie produktywności i stawiania celów. W książce natomiast porusza się dookoła pięciu ważnych obszarów: stres, fobia społeczna, myśli o charakterze lękowym, poczucie własnej wartości, sposób myślenia o przyszłości.
„Rozbroić lęk” – otrzymaj książkę w prezencie!
Ponieważ wydawnicto Publicat poporsiło mnie o recenzję tej książki, mam dwie pozycje, które chętnie podaruje osobm zainteresowanym. Ćwiczenia zaproponowane w tej książce to częsciowo ćwiczenia, które sama wykorzystuję w praktyce gabinetowej, pracując z osobami doświadczającymi lęku. Wykorzystuję te ćwiczenia także do autoterapii, kiedy sama odczuwam lęk. Właśnie ze wgzlędu na ćwiczenia zawarte w tej książce, warto mieć ją na swojej półce.
Co zrobić aby otrzymać książkę?
Napisz do mnie na psycholog@psychetee.pl, odpowiadając na pytanie:
Z jakim rodzajem lęku chcesz się „uporać”?
(Czego ten lęk dotyczy? Czy jest silny? )
Na odpowiedzi czekam do 13.02.2022. Wyłonię dwie osoby, które otrzymają w prezencie książkę w formie papierowej. Zatem sprawdzaj swoją skrzynkę mailową, bo jeżeli wybiorę Ciebie, będą mi potrzebne Twoje dane do dokonania przesyłki:)
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o premierach książek, rozdaniach czy artykułach i innych treściach jakie tworzę jako pierwsz_, zapisz sie na newlstter, klikając tutaj.
Dodam tylko, że zapisując sie na newsletter otrzymasz ode mnie książkę (ebooka), autorstwa Russa Harissa w prezencie:)
A jeżeli temat lęku Cię inetresuje, mam dla Ciebie jeszcze jedno polecenie. Możesz posłuchać rozmowy o tym jak oswoić lęk, do której zaprosiła mnie Agnieszka Herman – „Oswój lęk po swojemu”.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia umów sesję on-line. Napisz do mnie, wspólnie ustalimy termin spotkania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie!