Świat nie jest binarny, choć wielu chciałoby by taki właśnie był. Czym jest niebinarność? Jak ją rozumieć? Kto czy co „rozstrzyga” o niebianarności danej osoby?
Niebinarność – dlaczego to dla nas trudne?
Wielokrotnie spotykam się z komentarzami, że niebianarność to nowa homoseksualność czy transseksualność. To często komunikat o tym, że w świecie seksualności jest ogromna mnogość obszarów, co wprawia je w pogubienie, trudność w zrozumieniu obszarów, definicji, słów. Nic w tym dziwnego, bo seksuologia to szalenie dynamicznie rozwijająca się dziedzina, szczególnie w ostatnich 30-tu latach. Jej rozwój niemal wymusza na nas konfrontowanie się w brakiem wiedzy, ignorancją czy np. homofobią.
Jednak to ważny by zrozumieć, że świat seksualności jest światem bardzo rozległym i w dużym stopniu jeszcze nie odkrytym. Każdy z nas w tym świecie funkcjonuje, jednak z bardzo różnym poziomem zarówno świadomości jak i wiedzy.
Niebinarność to moda?
Z tymi stwierdzeniami również często się spotykam, co ciekawe częściej wśród osób w wieku 35+. I z jednej strony myślę, że jest to kwestia braku systemowej edukacji seksualnej. Z drugiej strony, że dzisiaj jest dostęp do wiedzy, jednak trzeba wiedzieć gdzie szukać. Wielość informacji może przytłaczać, jej zdobywanie i selekcjonowanie wymaga wysiłku, zainteresowania – łatwiej jest powiedzieć „to taka faza”, „to moda”, „kiedyś minie wszystkim i wrócimy do normalności”, bo powiedzenie czegoś takiego tak jakby zwalnia te osoby z podejmowania wysiłku.
Jednak świat tak nie działa, każdy z nas może mieć w gronie bliskich czy znajomych osobę niebinarną, homoseksualną czy aromantyczną. Jeżeli chcemy budować zdrowe relacje, w taki sposób by nie ranić ludzi swoimi komentarzami, wiedza i budowanie wrażliwości w tym obszarze jest kluczowe.
Niebinarność – czym jest?
Niebinarność to spektrum tożsamości, które nie są całkowicie i jednoznacznie przypisane do typowych tożsamości w podziale binarnym – męskie, kobiece. Pod parasolem niebinarności kryje się szereg wielu tożsamości, jak np.:
- częściowa identyfikacja z którąś z płci binarnych – demigender
- identyfikacja z więcej niż jedną płcią – bigender, trigender, pangender
- brak identyfikacji z którąkolwiek z płci – agender
- płynność tożsamości w czasie – genderfluid
- identyfikacja pomiędzy płciami – androgyn
Zatem pojęcie „niebinarność” to przestrzeń na różne inne, radziej spotykane lub nie tak dobrze opisane tożsamości.
Kto może rozstrzygać o niebinarności?
Jest wiele nieporozumień na ten temat – nie tylko z powodu braku wiedzy lecz również z powodu nieścisłości w prawnym języku. W przypadku osób transpłciowych mówi się o „diagnozie płci” chociaż każdy seksuolog_żka i psycholog_żka wie, że nie dochodzi do takowej diagnozy. Jednak o taki dokument pyta Sąd w przypadku korekty płci.
Dlatego wielokrotnie w innych obszarach seksualności, również zachodzi mylne postrzeganie tego obszaru w taki sposób, że to jakiś specjalista_ka rozstrzyga o czyjejś tożsamości. O tożsamości niebinarnej rozstrzyga jedynie ta osoba, której to dotyczy. Nikt inny nie wie lepiej od niej, czy ta tożsamość ją charakteryzuje czy też nie.
Niezależnie od tego czy dana tożsamość osoby mieści się w ogólnie przyjętym wyobrażeniu o tożsamości czy nie, czy też czy mieści się w wyobrażenie o płci, danych osób (rodziców, nauczycieli itp.), to nie podlega to dyskusji czy „negocjacjom”.
9 marca obchodzimy Polski Dzień Osób Niebinarnych – to tym osobom życzę dzisiaj samego dobra, swobody w odkrywaniu i ekspresji swojej tożsamości, zrozumienia i akceptacji, bo świat nie jest binarny.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia umów sesję on-line. Napisz do mnie, wspólnie ustalimy termin spotkania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie!