To film o dwudziestolatce, która szuka drogi do siebie. Poznaje swoje potrzeby, lęki i wartości. Czy jest to droga łatwa? Jakich wątków dotyczy?
Kim jestem?
To pytanie, które zadaje sobie większość osób w ciągu życia. Często pojawia się ono kilka razy, na różnych etapach życia. Przecież zmieniamy się z czasem, z tym jak wpływają na nas nasze doświadczenia i jak się w nich odnajdujemy.
Główna bohaterka też zadaje sobie to pytanie, jednak można odnieść wrażenie, że „dopiero” w momencie, kiedy dzieje się coś, czego nie jest pewna. Kiedy dzieje się coś, co rodzi jej dyskomfort, a jednocześnie „nie przyznaje się do tego”, początkowo nawet przed samą sobą. Ten dyskomfort dotyczy relacji jaką tworzy, a pewnym momencie bardzo mocno wiąże się to z przeprowadzką. To wymusza na niej „porzucenie” przyjaciół. Przeprowadzka jest bowiem na inny kontynent.
Jakie są moje wartości potrzeby?
To kolejne pytanie jakie stawia sobie bohaterka, znowu na skutek trudnego doświadczenia. Kiedy usiłuje się z nim skonfrontować, umawiając się z kimś innym niż jej partnerka, okazuje się, że to wcale nie takie łatwe, jak sama deklaracja „to ok być w relacji poli”.
Jak w większości „nowych” relacji okazuje się, że jest bardziej słuchana, pytana o zdanie, nie przekracza się jej granic. W tej „nowej” relacji pokazany jest także wątek zgody (konsentu w kontakcie seksualnym), jak i dbałości o komfort i bezpieczeństwo. Było to coś, czego w jej romantycznej, dotychczasowej relacji bardzo jej brakowało, choć ten brak nie dotyczył seksualności.
Niepewność
To stan jakiego doświadcza tytułowa Anne przez dłuższą część filmu. Okazuje się, że to odkrywanie siebie, zadawanie sobie pytań jest trudne. Jednak podejmowanie decyzji w oparciu o to, co zostało odkryte, okazuje się wcale nie być łatwiejsze. To jak kolejny krok na Mount Everest. Dlatego początkowo łatwiej jest nie podejmować decyzji, nie mówić o odkryciach, zachowywać się tak, jakby się nic nie stało.
W filmie „Anne+” widoczny jest także unikowy schemat działania – kiedy coś jest trudne, boimy się tego co się stanie, wymówki niemal same pchają się na pierwszy plan „teraz nie jest dobry moment”, „zrobię to jutro”, „ona jest teraz zmęczona, porozmawiamy innym razem”. Problem w tym, że im bardziej odwlekamy to w czasie, tym bardziej ten temat mierzi.
Jakie są Twoje zaimki?
To temat, który jest zaznaczony w filmie „Anne+”- słyszymy o nich kilka razy, zarówno w bezpośredniej rozmowie z osobą, która się określa danymi zaimkami, jak i w sytuacji kiedy tytułowa Anne opowiada o zaimkach tej osoby innym. I co ciekawe, nawet jesli spotyka się to z zdziwieniem, nie spotyka się z wyśmianiem czy zaprzeczeniem. Nikt z tym nie dyskutuje – nawet jeśli dziwi to przyjaciół Anne, zwyczajnie to akceptują.
Takiego podejścia, takiej postawy potrzebujemy w odniesieniu do wszystkich członków społeczności LGBT+. Dlatego ich widoczność jest tak ważna o czym wspomina Luu, postać grana przez niebinarną, transpłciową osobę – Thorn Roos de Vries. Link do fantastycznego TEDx tutaj, obejrzyj proszę: Breaking the Binary | Thorn de Vries | TEDxAUCollege.
Co ciekawe Thorn Roos de Vries (zaimki oni/ich) są pierwszymi niebinarnymi osobami, grającymi niebinarną postać w holenderskim serialu oraz filmie „Anne+”. Thorn są także aktorami, Drag King oraz aktywistami w Amsterdamie (Holandia).
Czy warto zobaczyć ten film?
Według mnie tak, nie tylko ze względu na opisane wątki powyżej. W filmie znajdują się wątki queerowe, pokazane w delikatny, nie-przerysowany sposób, relacje, które są dla nas zazwyczaj ważne (z przyjaciółmi_kami, rodzicami, osobami partnerskimi).
To film pokazujący, że to co tak łatwo nam się ocenia, łatwe bywa dla oceniających. Kiedy w grę wchodzą emocje, doświadczenia i decyzje, wszystko okazuje się być znacznie bardziej skomplikowane.
Dla mnie ten film jest o tym, aby przestać oceniać.
Zwiastun filmu do zobaczenia tutaj:
O tym jak różne relacje możemy tworzyć napisałam artykuł „Związki – dlaczego mylisz się, kiedy je oceniasz?”
Do rozmowy o różnorodności (nie tylko w zakresie budowania relacji, a bardzo ogólnie), zaprosiła mnie Ada. Podcast dotyczy odmienności w zakresie ogólnym, jednak to o czym rozmawiałyśmy, odnosi się również do odmienności w relacjach jakie tworzymy (poza hetero-mono-normą).
Jeżeli jesteś osobą LGBT+ lub kimś bliskim takiej osobie i potrzebuesz wsparcia, umów sesje on-line. Napisz do mnie, wspólnie ustalimy termin spotania i znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie!