Trudne myśli i emocje przydarzają się każdemu. Jednak nie wszyscy wiedzą co wówczas robić. Jak sobie z nimi radzić? Czy jest coś, czego warto unikać?
Trudne myśli i emocje
Przytrafią się każdemu – tak jak deszcz za oknem. Wiele osób stosuje wówczas bardzo różne pseudo strategie umniejszania, ignorowania, bagatelizowania, wyganiania, udawania, że myśli i emocje, które się pojawiły, nie istnieją albo nie „aż tak bardzo”. I to jest największy problem w odniesieniu do trudnych myśli i emocji.
Im bardziej stosujemy pseudo strategie, tym silniej te emocje i myśli nam się objawiają. I nawet jeśli w danej chwili, „tu i teraz”, tak nie jest to trudne myśli i emocje wrócą ze zdwojoną siłą „za chwilę”. Najczęściej w momencie, kiedy będziemy się tego najmniej spodziewać.
Dlatego nie stosuj pseudo strategii na trudne myśli i emocje.
To jak sobie radzić z trudnymi myślami i emocjami?
To jedno z pytań, które najczęściej otrzymuję w pracy z klientami w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym. Moja odpowiedź bardzo często jest zaskakująca – otóż nie masz sobie z nimi radzić. Nie masz z nimi robić czegokolwiek – zmieniać, wpływać na nie.
Najważniejsze to zaakceptować, że ona w ogóle są (jak deszcz za oknem), nawet jesli nie są zbyt przyjemne. Drugi ważny krok to zbudować taką relację z trudnymi emocjami i myślami (które pojawiają się w danej chwili i nie jeden raz pojawią się w przyszłości), by ta relacja była dla Ciebie wartościowa – języku ACT – Terapii akceptacji i zaangażowania powiedzielibyśmy też „użyteczna”.
To jest to, co jest kluczowe jeśli chodzi o życie z myślami i emocjami, za którymi nie przepadasz. I masz do tego prawo.
No dobrze, to jak budować relację z trudnymi myślami i emocjami? Możesz zapytać
Jednym ze sposobów jest „nadpisywanie negatywnych treści”. Co to oznacza? To praktyka wpływająca na działanie układu nerwowego.
Krok 1 budowania relacji z trudnymi myślami i emocjami
Przykładowo, jeżeli pokłócił_ś się z osobą partnerką możesz czuć niepokój, strach, dyskomfort. Może się także, pojawić myśl, że osoba partnerska „nigdy mi nie wybaczy”. To jest naturalne – uświadom sobie, że te emocje występują. Dokładnie to samo zrób z myślami – zauważ, że one są.
Krok 2 budowania relacji z trudnymi myślami i emocjami
Przypomnij sobie o tym co dobre w tej relacji, w Tobie i osobie partnerskiej (sytuacje, słowa, Twoje konkretne odczucia). Pozostań świadom_ i tych trudnych, przykrych odczuć, jak i tych przyjemnych, pozytywnych.
Daj sobie na to kilkadziesiąt sekund i po tym czasie pozwól sobie na to, by odpuścić to co przykre (np. niepokój, strach, dyskomfort, myśl, że osoba partnerska „nigdy mi nie wybaczy”), a przez następnych kilkadziesiąt sekund trzymaj blisko siebie, to co pozytywnem przyjemne (|wspomnienia, odczucia związane z osoba partnerką, relacją jaką tworzycie).
Krok 3 budowania relacji z trudnymi myślami i emocjami
Im częściej będziesz stosować tę praktykę, tym większe jest jej oddziaływanie na mózg (układ nerwowy). Tym większa szansa, że stanie się ona efektywna, a jeśli stanie się nawykowym działaniem w sytuacji pojawiania się trudnych emocji czy myśli, to będzie ten moment kiedy będzie to utrwalanie wartościowej relacji z trudnymi myślami i emocjami. To ważne, bo wówczas możesz robić to, co chcesz robić, zamiast pozwolić na to by te emocje czy myśli hamowały Cię w życiu po swojemu.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia umów sesję on-line. Napisz do mnie, wspólnie ustalimy termin spotkania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie!