To kolejny dzień Tygodnia Widoczności Lesbijek (26 kwietnia – 2 maja), kiedy chcę oddać głos właśnie im – lesbijkom. Kim jest Joanna i … Joanna (two drops of rain)? Jaka jest ich codzienność? Czy siebie lubią? Czy czegoś się boją? Przeczytaj koniecznie!
Na profil dziewczyn w sieci, trafiłam po tym, jak obejrzałam live na instagramie u Kasi i Sylwii –
les.be.together . Od tamtej pory co jakiś czas zaglądałam do dziewczyn:) Na profilu na Instagramie pokazują swoje życie, które nie jest sztucznie przesłodzone. Takich miejsc brakuje w sieci, a ponieważ lesbijki wciąż sa mało widoczne, zaprosiłam dziewczyny do mojego projektu z okazji Tygodnia Widczności Lesbijek. Dziewczyny zgodziły sie na to by stać się jego częścią, za co jestem im szalenie wdzięczna❤️🙏🌈 Nie przedłużam – poznaj dwie Joanny i dowiedz się, jak z ich perspektywy wygląda codzienność:)
Kim jesteście?
Jesteśmy Lesbijkami przede wszystkim i jest nam z tym dobrze. Dziewczynami , które wyszły kilka lat temu wyszły z szafy i wcale nie było ,to takie proste. Były kłótnie, dni ciszy ,płacz ,zero wsparcia. Po jakimś czasie przyszło zrozumienie i wsparcie, akceptacja. Teraz z przyjemnością jeździmy do rodziców, a rodzice do nas. Jedna z nas jest opiekunem medycznym i dobrze się czuje w tym zawodzie, za to druga pracuje jako doradca klienta w zoologicznym. Jesteśmy w związku 3,5 roku i poznajemy siebie na każdym kroku i ,to jest piękne.
Co jest z Waszej perspektywy najtrudniejsze w codzienności lesbijek?
Reakcja ludzi dookoła, najczęściej nowo poznanych. Czasem czujemy się niekomfortowo i niepewnie w sytuacji, kiedy nie wiemy jak dana osoba zareaguje np.: Gdy trzymamy się za rękę. Jadąc autobusem,albo komunikacją miejską zastanawiamy się ,czy możemy na siebie w ,,ten” sposób spojrzeć? Od razu pojawia nam się myśl w głowie ,że zostaniemy zbluzgane usłyszymy: ,,Co za lesby”.
Jakie zmiany są konieczne, aby lesbijki były bardziej widoczne?
Przede wszystkim nie powinniśmy bać się tego kim jesteśmy i pokazywać ,że jesteśmy. Robić tak zwane wyjście z szafy. I mówić o tym otwarcie.
Jakie zmiany prawne/społeczne miałyby dla Was największą wartość?
Zalegalizowanie związków partnerskich, pomogło by nam to w dużej części funkcjonować jak rodzina, dzięki temu mogłybyśmy załatwić różne sprawy w urzędach ,czy szpitalach. Możliwość adopcji dziecka.
Jakie konkretne działania osób sojuszniczych (rodzina, przyjaciele, współpracownicy, sojusznicy w sieci) są z Waszej perspektywy najbardziej istotne?
Akceptacja ze strony rodziców, normalne podejście do naszego związku, wsparcie, chodzenie na marsze równości i wspieranie słowem ,mówienie o tym , że jesteśmy razem.
Czego życzycie sobie i innym lesbijkom z okazji Tygodnia Widoczności Lesbijek?
Życzymy Wam dużo miłości i wytrwałości ,wychodźcie z szafy kochane!
Co chcecie powiedzieć tym, którzy mogą Was dzisiaj usłyszeć?
Chcemy powiedzieć ,żeby nas akceptowali i traktowali jak osoby całkowicie normlane. Lubimy siebie za to kim jesteśmy ,a jesteśmy LESBIJKAMI 😊
Gdzie spotkasz dwie tęczowe Joanny?
W sieci możesz odwiedzić dziewczyny tutaj:
Posłuchaj lesbijek – co mówią o sobie, swoim życiu, potrzebach w poniższych podcastach:
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada: