Tydzień Widoczności Lesbijek trwa od 26 kwietnia do 2 maja. Z tego powodu oddałam głos lesbijkom na blogu, jak i w mediach społecznościowych. Poznaj Zandrę i Anię, przeczytaj co chcą powiedzieć o swoim życiu i przyszłości.
Jeśli mnie pamięć nie myli, trafiłam na profil Ani i Zandry w mediach społecznościowych za sprawą live’a na Instagramie Kachy i Sylwii – @les.be.together. Zandra i Ania opowiadają o swojej codzienności, obecnie żyjąc poza Polską – w Szwecji. Czasami opowiadają o różnych mniej cukierkowych momentach z życia i bardzo cenię ich profil za autentyczność.
Dziewczyny początkowo jasno napisały, że nie wiedzą czy będzie to dla nich możliwe, by zaangażować się w ten projekt. Prawda jest tez taka, że każda para, która poprosiłam o wpsółpracę, dostała infomację o moim pomyśle i zaproszenie do niego późno. Było więc dla mnie zrozumiałe, że może się tak zdarzyć, że cesc z tych osób, zwyczjanie nie dołaczy do tego projektu.
Jednak cieszę się bardzo, że w natłoku cozienności, różnorodnych zadań Ania i Zandra znalazły czas na to, by uudzielić odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania:) Z wdzięcznością zatem zostawiam tutaj ten tekst, przyjemnego czytania ❤️🙏🌈
Kim jesteście?
Jesteśmy małżeństwem dwóch kobiet, różnych jak ogień i woda, które potrafią te przeciwności przekuć w coś dobrego, i przekuwamy z sukcesem od 6lat a od 4 działamy w sieci jako ninusy 🙂
Co jest z Waszej perspektywy najtrudniejsze w codzienności lesbijek?
W Polsce najtrudniej i najbardziej frustrujaco jest znosić ciągłe pytania, kiedy mówię, że robię coś z żoną „ale jak to z żoną?!” „Ale naprawdę masz żonę?” „Jesteś lesbijką? Co na to twoi rodzice?”.
Nikt nie zadaje takich pytań osobom hetero.
Jakie zmiany są konieczne, aby lesbijki były bardziej widoczne?
Żeby lesbijki i kobiety odzyskały podmiotowość konieczne jest odzyskanie przestrzeni którą zagarnęła dla siebie większość – heteroseksualne pary i mężczyźni. Dopóki nie odzyskamy tej przestrzeni, a ludzie nie nabiorą odwagi w normalizowaniu różnych rodzajów związków, również jednopłciowych, nie mamy za wiele szans na widoczność.
Jakie zmiany prawne/społeczne miałyby dla Was największą wartość?
Równość małżeńska, bez dwóch zdań.
Jakie konkretne działania osób sojuszniczych (rodzina, przyjaciele, współpracownicy, sojusznicy w sieci) są z Waszej perspektywy najbardziej istotne?
Normalizacja – coming outy, kampanie społeczne i komercyjne z lesbijkami. Widoczność. Pracodawcy przyznający opiekę medyczną dla partnerki, urlop na ślub, mimo, że ten nie jest uznawany przez polskie prawo.
Czego życzycie sobie i innym lesbijkom z okazji Tygodnia Widoczności Lesbijek? Co chcecie powiedzieć tym, którzy mogą Was dzisiaj usłyszeć?
Kżde nasze działanie jest ważne. Cytując Anne laszuk „dziewczyny wyjdźcie z szafy” każde świadectwo i każde konto w social mediach prowadzone przez kobietę niehetero, to przysługa na rzecz kolejnej generacji która może będzie miała łatwiej dzięki temu że wie, że nie jest sama ze swoją orientacją. Kimkolwiek sie czujesz – to jest ok.
Gdzie spotkasz Anię i Zandrę?
W sieci dziewczyny znajdziesz tutaj:
Posłuchaj lesbijek – co mówią o sobie, swoim życiu, potrzebach:
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada: