O lesbijkach bardzo czesto mówi się jak o jednorodnej grupie. Czy jest to trafne? Przeczytaj kilka faktów o lesbijkach, podejrzewam, że nie wszystkie były Ci znane 😉
Lesbijki nie są takie same
To niby oczywiste, jednak nie do końca. Wiele osób ma tendencję, by osoby z danej grupy traktować jako monolit. Zupełnie jakby należenie do grupy psycholożek albo niebieskookich stanowiło o nas, jako o całości. Powodowało, że my wszystkie bądęce w tych dwóch grupach albo chociaż jednej z nich, jesteśmy takie same.
Nie jesteśmy, i lebisjki też nie są. Lesbijki nie są monolitem. Lesbijki są odrębnymi jednostkami, mają swoje indywidualne marzenia, pragnienia, potrzeby i wartości choć łaczy je orientacja psychoseksaulna.
Symbol lesbijek w latach 70-ych?
W latach 70-ych symbolem lesbijek był lawendowy nosorożec.
Fioletowy kolor kojarzył się z gejami (osobami homoseksualnymi), natomiast nosorożec ze spokojnym zwierzęciem (który to spokój przypisuje się bardziej kobietom niż mężczyznom).
Symbol jednak nie zaistniał na zbyt długo i nie utrwalił się ani wśród lesbijek ani w popkulturze 😉
Jak nazywano lesbijki?
Słowo „butch” i „lesba” są najbardziej powszechnymi, potocznymi określeniami lesbijek. Jednak tych słów istniało tych słów znacznie więcej. Jak to wyglądało na przestrzeni lat minionego stulecia? Przykładowo tak:
- lata 30: „cat”, „apache”
- lata 40: „collar-and-tie”, „dandysette”, „shim”, „major”, „mantee”, „mason”
- lata 60: „pansy without a stem”, „jasper”
- lata 70: „no-nuts”
Kto stworzył pierwszy magazyn dla lesbijek?
Pierwszy magazyn stworzony dla lasbijek w Ameryce Północnej, był zatytułowany „Vice Versa”. Stworzyła go Edythe D. Eyde, która była znana bardziej pod pseudonimem Lisa Ben. Była amerykańską redaktorką, pisarką, autorką i współautorką zinu, muzyczką.
Wydawała magazyn przez ponad rok i dystrybuowała go lokalnie w Los Angeles w Kalifornii pod koniec lat czterdziestych dwudziestego wieku. Eyde została uznana za pionierkę ruchu LGBT.
Dlaczego Lisa stworzyła magazyn dla lesbijek?
Lisa zaczęła zajmować się pisaniem artykułów do magazynu, kiedy pracowała jako sekretarka w RKO Studios, ponieważ „szef powiedział jej, że nie obchodzi go, co pisze, ale chciał, żeby wyglądała na zajętą, żeby ludzie w studio pomyśli, że jest ważny”.
Fiołki w prezencie?
Fiołki były kwiatami, które lesbijki i kobiety biseksualne dawały sobie w prezencie. Był to szczególnie popularny zwyczaj w okresie 1910-1950.
O fiołkach można przeczytać już w poemacie Safony, która siebie i swoją kochankę przedstawia w girlandzie fiolków.
Lesbijski styl życia nie istnienje
Nie w kontekście przynależności do grupy, którą łączy określona orienatcja psychoseksualna.
Podobnie jak nie istnieje standardowy tryb życia osób heteroseksualnych. Zakłada się, że „standardowa heteroseksualna rodzina” (jakkolwiek śmiesznie to nie brzmi), to rodzina składająca się z ojca i matki będących w związku małżeńskim oraz dziecka/dzieci.
W USA mniej niż 7% rodzin składa się z matki, ojca i dzieci mieszkających razem.
Zatem cytując za Lesbian Gay Bisexual Transgender Center (Case Western Reserve University, Ohio, USA):
„Najtrafniejsze uogólnienie mogłoby brzmieć: lesbijki, geje i osoby biseksualne różnią się od siebie w taki sam sposób, jak osoby heteroseksualne różnią się od siebie.”
Przeczytaj co kobiety zaproszone do mojego projektu, opowiadają o swoim życiu:
- Tydzień Widoczności Lesbijek – kim są Marta i Mariola?
- Tydzień Widoczności Lesbijek – kim są Joanny?
- Tydzień Widoczności Lesbijek – kim są Zandra i Ania?
Posłuchaj lesbijek – co mówią o sobie, swoim życiu, potrzebach:
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada: