Książka napisana dla nastolatków, choć dla dorosłych może być równie wartościowa i pomocna. Dlaczego warto ją przeczytać? Dowiedz się!
Polska premiera tej książki miała miejsce we wrześniu 2021 roku.
Pełen tytuł książki brzmi „IDŹ WŁASNĄ DROGĄ. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT”. Ksiązka jest napisana przez Josepha Ciarrochi’ego i Louise Hayes.
„Idź własną drogą” – o autorach tej książki
Auroami książki są Louise Hayes i Joseph Ciarrochi. Wspólnie napisali kilka książek skierowanych do nastolatków_ek. Ten duet świetnie pisze i nie dziwi mnie, że ksiązki ich autorstwa zyskują miano bestsellerów. Chętnie przybliżę sylwestki autorki i autora poniżej.
„Idź własną drogą” – o autorce: Louise Hayes
Louise Hayes to autralijska psycholożka kliniczna, pracująca na Uniwersytecie Melbourne oraz członkini Kolegium Psychologów Klinicznych APS. W swojej pracy spejalizuje się w ACT – zj. ang. acceptance and commitment therapy – terapia akceptacji i zaangażowania. W wolnym czasie chętnie podróżuje i praktykuje uważność.
Louise Hayes poza napisaniem wraz z Josephem Ciarrochim książki „IDŹ WŁASNĄ DROGĄ. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT”, która stała się bestsellerem, wydała jeszcze dwie inne, ważne pozycje.
Jedną z nich jest napisana z Josephem Ciarrochim, książka „TRUDNY CZAS DOJRZEWANIA Jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągać cele i budować więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz psychologię pozytywną”, wydana w 2019 roku przez GWP.PL.
Natomiast kolejna pozycja, która stała się bestsellerem, to książka wydana nakładem wydawnictwa GWP.PL w 2022 roku, „W PUŁAPCE MYŚLI – DLA NASTOLATKÓW Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”. Napisana z Josephem Ciarrochim oraz Ann Bailey.
Wszystkie wymienione książki, napisane między innymi przez Louise Hayes są oparte na modelu pracy z młodzieżą, nazywanym DNA-V. Autorka Przekauzje w ksiązkach dla nastolaktów wiedzę o najnowszych badaniach dotyczących funkcjonowania człowieka oraz uposaża nastolatki w konkretn e narzędza ACT i psychologii pozytywnej. Wielokrotnie podaje przykłady osób klienckich/pacjenckich z którymi pracowała.
Książki Louise Hayes wyróżnia lekkie pióro, co wpływa na przyjemność w czytaniu, choć jej książki nie dotyczą tematów łatwych. Hayes pisze prostym językiem, przystępnie i przede wszystkim adekwatnie do wieku czytelników, do których skierowana jest książka.
„Idź własną drogą” – o autorze: Joseph Ciarrochi
Joseph Ciarrochi jest znanym psychologiem. Współpracuje głównie z Institute for Positive Psychology and Education z Australian Catholic University. Obszary zainetersowań Ciarrochi’ego to głównie regulacja emocjonalna, psychologia pozytywna, uważność oraz teorie terapeutyczne.
Ciarrochi działa bardzo aktywnie zawodowo – prowadzi badania naukowe, indywidualne sesje terapeutyczne, wspiera różnego rodzaju oprganizacje, prowadzi wykłady w różnych krajach świata, a podczas pandemii COVID19 chętnie działał online, udzielając wywiadów i prowadząc prelekcje. Jedna z takich rozmów można przesłuchać klikając w ten link Jak wspierać nastolatki w trudnym okresie dorastania – Sabina Sadecka i Joseph Ciarrochi (napisy w języku polskim).
Szczególną uwagę przykłada do działań naukowych, zachęcając innych do stosowania narzędzi, które mogą być pomocne i efektywne wobec potrzeb osób klienckich/pacjenckich.
Pierwszego sierpnia 2022 roku, została wydana kolejna wspólna książka Joseph’a Ciarrochi i Louise Hayes, zatytułowana „What Makes You Stronger: How to Thrive in the Face of Change and Uncertainty Using Acceptance and Commitment Therapy” – dostępna obecnie w oryginalne w języku angielskim.
„Idź własną drogą” – o czym jest ta książka?
Książka jest skierowana do nastolatków. Dzięki wykorzystaniu wiedzy opartej na najnowszych badaniach, przeprowadzanych w rzetelny sposób. Prosty język, jasne przykłady i empatyczne podejście osób autorskich, wspiera młode osoby w:
- drodze do zmiany
- układaniu życia po swojemu
- pracy z emocjami, myślami, czarnymi scenariuszami
- radzeniu sobie z wyzwaniami stojącymi za okresem dojrzewania
- poznawaniu siebie – swoich mocnych stron, pasji, preferencji
- poszukiwaniu rozwiązań i narzędzi by radzić sobie ze zmianami i trudnościami
- pielęgnowaniu pasji, nawet jeżeli inni tego nie pochwalają
- nawiązywaniu przyjaźni w bezpieczy sposób
- zrozumieniu czym jest ryzyko oraz kiedy i jak warto je podejmować
Jednak to nie wszystko. Ta książka to skarbnica wiedzy dla nastolatków, jak i dla dorosłych. Nie tylko nastolatkowie_ki z niej skotrzystają. Natomiast dla osób pracujących z młodzieżą czy też rodziców nastolatków, będzie to szczególnie pomocna pozycja. Pozwoli nie tylko zrozumieć lepiej przez co nastolatki przechodzą, a także jak z nimi rozmawiać i jak ich_je wspierać.
Czytając tę książkę miałam głębokie poczucie, że gdybym przeczytała ją mając trzynaście lat, moje życie byłoby zupełnie inne. Znacznie lepiej rozumiałabym siebie, a stres i napięcia towarzyszyłyby mi radziej i prawdopodobnie byłyby mniej nateżone. Ponadto czytelnicy_czki otrzymuję proste choć wartościowe ćwiczenia do wykonania.
W książce „IDŹ WŁASNĄ DROGĄ. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT” w temacie zmian i trudności, przeczytamy np.:
„Aby poradzić sobie ze zmianą i trudami, jakie się z nią wiążą, najpierw musisz poznać siebie, czyli dowiedzieć się, na czym ci zależy, co cenisz. Musisz wiedzieć, jakim człowiekiem chcesz być. Dzięki temu odkryjesz w sobie siłę, której istnienia nawet nie podejrzewasz. Odnajdziesz w sobie pasję, energię i motywację, by pokonać wszelkie przeszkody.”
Joseph Ciarrochi i Louise Hayes, „IDŹ WŁASNĄ DROGĄ. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT”
Nastolatki otrzymują również wsparcie w pracy z własnymi emocjami oraz myślami. Czesto są one związane z lękiem przed tym, co może się wydarzyć. I na temat lęku przed oceną i stanem utknięcia na jej skutek możemy przeczytać:
„O utknięciu czy też zablokowaniu mówimy wówczas, gdy powtarzamy jakieś działanie i wciąż uzyskujemy te same niezadowalające rezultaty. Oto przykład. Sebastian chciałby się z kimś zaprzyjaźnić, ale boi się osądzania przez innych. Myśli: „A jeśli oni mnie nie polubią? Jeśli uznają, że jestem głupi?”. Aby poradzić sobie z lękiem, idzie do czytelni i pracuje samotnie, zaszyty w kącie za regałami. Tam czuje się bezpiecznie. Ale następnego dnia jeszcze bardziej martwi się tym, co sądzą o nim inni, więc znów idzie do czytelni. Nie próbuje postąpić inaczej niż dotąd. Wciąż powtarza to samo działanie i pogarsza swoją sytuację. Sebastian utknął.
Joseph Ciarrochi i Louise Hayes, „IDŹ WŁASNĄ DROGĄ. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT”
Autorzy w bardzo prosty sposób wyjaśniają dlaczego warto robić rzeczy, które pozornie wydają się nie mieć sensu lub wydają się być szalenie trudne. W wytłumaczeniach odwołują się do aktualnych wyników badań naukowych, np. pisząc o technice ekspresyjnego pisania:
„Pisanie o wyzwaniu może nie wydawać się zbyt przyjemne, ale badania naukowe pokazują, że ekspresyjne pisanie pomaga nam przyjmować nową perspektywę i się rozwijać. W tym rozdziale będziesz pracować nad wybranym przez siebie problemem.”
Joseph Ciarrochi i Louise Hayes, „IDŹ WŁASNĄ DROGĄ. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT”
„Idź własną drogą” nie jest książką tylko do czytania
Książki w swojej biblioteczce dzielę na dwa rodzaje – książki do czytania i książki do pracy. Te drugie, to książki do których się wraca, po których się notuje, które zawierają ćwiczenia do wykonania. I taka jest ta książka. Dzięki temu jak została napisana i wydana, może być książką, z którą nastolatki mogą pracować kilka lat. Dla dorosłych ta praca z książką równiez może być bardzo pomocna, wartościowa i rozwojowa.
Zatem to znacznie więcej niż po prostu książka. Bardzo polecam się z nią zapoznać, bo tak dobrych książek, tak przystępnie napisanych, z prostymi ilustracjami i zrozumiałymi zadaniami jest niewiele, szczególnie na polskim rynku wydawniczym. Jako kobieta pamiatająca swój nastoletni okres życia i jako psycholożka wykorzysraująca w pracy ACT oraz psychologie pozytywną, jestem zachwycona tą książką!
Uważam, że to świetna pozycja na prezent, szczególnie, że jej lektura przez nastoaltka może satwrzać szerokie pole do dyskusji z zaufanymi dorosłymi na wiele tematów, które w okresie dojrzewania sa zwyczajnie trudne lub nie są wystarczająco klarowne.
Podziękowania dla GWP.PL
Bardzo dziękuję Wydawnictwu GWP.PL za możliwość przeczytania tej książki w celu napisania recenzji. Po pierwszych kilkudziesięciu stronach miałam poczucie, że to bardzo wartościowa pozycja nie tylko dla nastolatków, a również dla dorosłych. Szczególnie tych dorosłych, którzy pracują z nastolatkami lub są rodzicami dzieci w tym wieku.
Czas spędzony na lektorze tej książki był czasem przyjemności, którą sobie dawkowałam, żeby zbyt szybko się nie skończyła:) Cieszę się bardzo, że mamy w Polsce wydawnictwo, które wydaje tak wartościowe, pomocne i potrzebne książki. Choć tak jak napisałam powyżej – ta ksiażka to znacznie więcej niż może się wydawać.