„Iluzja” – niewątpliwie tytuł filmu nawiązuje do tego, co można w nim zaobserwować. Czy iluzja opuszcza głównych bohaterów? Czy moze staje sie rzeczywistością?
Film „Iluzja” można zobaczyć w kinach w Polsce od 9 września 2022 roku.
„Iluzja” – o twórczyni filmu
Twórczynią filmu „Iluzja” jest Marta Minorowicz – reżyserka filmów dokumentalnych i fabularnych. Ukończyła studia na kierunku teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także kurs filmu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Stworzyła dokumenty „Kawałek lata” i „Decrescendo”, które zostały docenione na festiwalach m.in. w Clermont-Ferrand, Zagrzebiu, Krakowie i Lipsku. Film „Zud” nakręcony w 2016 roku, został nominowany do nagrody Crystal Bear w sekcji Generation Berlinale 2016. Doceniono go także podczas festiwalu w Gdyni – wyróżnienie w konkursie Inne spojrzenie.
Przyjemnie jest golądać kolejny film stworzony przez kobietę. Kobiety już nie w roli aktorek, a właśnie twórczyń stają się w ostatnich latach bardziej widoczne. I choć w przemyśle filmowym wciąż jest więcej mężczyzn, to jednak wydaje się, że trend zaczyna się zmieniać. Oglądającym taka różnorodność może wyjść tylko na dobre.
Marta Minorowicz, która wyreżyserowała film „Iluzja”, zaprosiła do współpracy:
- Piotr Borkowski, Marta Minorowicz (scenariusz)
- Paweł Chorzępa (zdjęcia)
- Jerzy Rogiewicz (muzyka)
- Leszek Starzyński (montaż)
- Katarzyna Sikora, Dominika Kobylińska, Grzegorz Piątkowski (scenografia)
- Katarzyna Piątek (kostiumy)
- Izabela Kiszka-Hoflik (producenci)
W obsadzie aktorskiej wystąpili:
- Agata Buzek w roli Hanny
- Marcin Czarnik w roli Piotra
- Małgorzata Hajewska-Krzysztofik w roli Janiny
- Anna Paliga w roli Karoliny
- Sandra Drzymalska w roli Magdy
- Karol Bernacki w roli Adama
O czym jest film „Iluzja”?
Film „Iluzja” to debiut fabularny jego twórczyni – Marty Minorowicz. Jednak nie jest to typowy, polski film. Przypomina raczej szwedzkie lub norweskie produkcje. To film nie przegadany, który nie przebodźcuje odbiorcy widokami czy dźwiękami. Wielokrotnie doświadczyć można przestrzeni zostawionej na refleksje.
Niewątpliwie jest to film, który wymaga czasu i zaangażowania by go zobaczyć. Jednak lubię takie produkcje. Właśnie dlatego, że są one inne od tego, co zazwyczaj serwuje nam się w kinie.
Główną rolę gra Agata Buzek, która odgrywa ją świetnie. Zagrane przez nią emocje świetnie oddają to jak może czuć się matka, której córka nagle znika. Ważnym wątkiem jest także ukazanie tego, jak taka sytuacja wpływa nie tylko na głwóną bohaterkę, a również na jej związek. Każdy z rodziców przeżywa zaistniałą sytaucje, jednak każdy w inny sposób. W tak trudnej sytuacji, trudno się od siebie nie oddalić.
Hanna, główna bohaterka, nie dopuszcza do siebie tego, że jej córce mogło się coś stać. Żyje wizją jej odnalezienia i powrotu do domu. W zdeterminowany sposób stara się realizować tę wizję, wypytując ludzi o córkę, zatrudniając detektywa czy jasnowidzów. Pomimo tego, że te metody nie działają, Hanna nieustająco prowadzi swoje własne śledztwo.
Codzienność pod dyktando kryzysu
Codzienność Hanny jest ułożona pod dyktando kryzysu. Tak planuje dzień, by możliwe było dalsze prowadzenie śledźctwa, znalezienie wyjaśnienia na sytuację której doświadcza. Widoczna jest tutaj tak silnie zaznaczna potrzeba schematu domknięcia – dopóki Hanna nie wie co się stało, „nie odpuszcza”. Problem pojawia się wtedy, kiedy na skutek obsesyjnego zaangażowania, trudno ocenić co jest rzeczywistym wydarzeniem, a co częścią iluzji w której żyje Hanna.
W filmie widoczny jest wątek cudu, choć nie dotyczy on córki głównej bohaterki, co byłoby typowym happy endem.
Jednak w tej produkcji, kluczowym wątkiem nie jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie „co się stało?”, a ukazanie emocjonalnego świata bohaterki w obliczu tej sytuacji.
Czy warto zobaczyć ten film w kinie?
Film „Iluzja” to film w którym nie brakuje zdjęć z widokami polskich plaż. Ukazanie ich w okresie zimowym sprawia że film ma sepcyficzny, momentami mroczny klimat. Wyludnione krajobrazy tworzą przestrzeń na przemyślenie, możliwość zatopienia się w histroii głównej bohaterki.
Zobaczenie tego filmu na dużym ekranie może spowodować, że jego odbiór będzie nieco inny niż w przypadku oglądania go w domowym zaciszu 😉
Zwiastun filmu można zobaczyć na profilu YouTube AuroraFilmsPl:
Podziękowania dla Aurora Films
Dziękuję Aurora Films za możliwość zobaczenia filmu „Iluzja” przedpremierowo oraz za udostępnienie zdjęć do napisania recenzji. Do zobaczenia filmu zachęciła mnie obsada – dawno nie widziałam w filmowej produkcji Agaty Buzek. Pamietaj ją z zupełnie innych ekranizacji, zatem zobaczenie aktorki w takiej produkcji było inetersującym doświadczeniem.


