Mówię TAK! To akcja zorganizowana by zebrać podpisy pod petycja dla równości małżeńskiej, co oznacz ochronę polskich rodzin, w tym również ochronę dzieci. Dlaczego to tak istotny temat? Jak możesz pomóc?
Mówię TAK – dlaczego równość małżeńska ma znaczenie?
Z pewnością wiele słyszysz o równości i braku dyskryminacji. Jak to się ma do równości małżeńskiej? Czym ona jest? Równość małżeńska to nic innego, jak możliwość wzięcia ślubu cywilnego, bez względu na płeć. Równość małżeńska oznacza również, że wszystkie osoby, które pragną ślubu mogą sobie na niego pozwolić, a płeć nie jest czynnikiem na to pozwalającym lub zabraniającym.
Oznacza to, że wszystkie osoby są sobie równe – nie ma lepszych, nie ma gorszych. Tak jak nie ma lepszego czy gorszego modelu małżeństwa.
No dobrze, dlaczego zatem nie związek partnerski?
To bardzo częste pytanie, padające od sceptyków równości małżeńskiej. Często słyszę od nich, że jeśli osoby w związkach nie-hetero, chcą „legalizacji związku”, to niech wejdą w związek partnerski. Pomijając fakt, że takiej opcji w Polsce w ogóle nie ma. Natomiast składane w Sejmie ustawy dotyczace związków partnerskich, były bardzo różne. Część z nich obejmowała niemal wszystkie zabezpieczenia prawne, które posiadają osoby w związku małżeńskim. Natomiast część podchodziła do tego wybiórczo, część nie dawała nic.
Dlatego równość małżeńska ma znaczenie, gwarantuje ona wszystkim osobom, dokładnie takie same prawa, a to również oznacza takie same zabezpieczenia prawne. Jest to szalenie ważne dla osób dorosłych, które chcą być ze soba i chcą się czuć bezpiecznie. Nie można zapominać tutaj również o dzieciach. Jeżeli chcemy dbać o dzieci i ich przyszłość, nie możemy zapominać, że nie mogą one być wykluczone z powodu bycia dziecmi osób nie-hetero.
Dotyczy to tak prostych sytuacji, jak uzyskanie dokumentów dla dziecka, którego obydwoje rodzice są kobietami czy mężczyznami. Zatem nie ma podziału na matkę, ojca jak wymaga się tego w dokumentacji. W polskim systemie prawnym, takie dziecko nie może zaistnieć, bo nie pozwalają na to przepisy. A wszyscy wiemy, że takie dzieci istnieją, tak jak istnieją tęczowe rodziny, od dziesiątek, a prawdopodobnie setek lat.
Zatem dyskusja nie powinna toczyć się o to, czy to ma sens, a o to, kiedy wprowadzimy te zmiany.
Jak to wygląda na świecie?
Jak możemy przeczytać na stronie www.mowietak.pl:
Równość małżeńska obowiązuje w 34 krajach na świecie. Kolejne 3 kraje nie udzielają ślubów parom osób tej samej płci, ale uznają te zawarte za granicą. W Europie równość małżeńska działa w 16 krajach, a kolejnych 20 posiada instytucję związku partnerskiego. Europejski Trybunał Praw Człowieka zobowiązuje kraje Rady Europy do uznawania związków partnerskich i małżeńskich zawartych w krajach, w których jest to możliwe. Niestety, nie wszystkie kraje stosują się do tego wymogu.
https://mowietak.pl
Po lekturze tego cytatu nikogo chyba nie dziwi, że Polska z taką reprezentacją polityczną niestety nie znajduje się w gronie tych krajów, które się do założeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stosują. Warto jednak nie skupiać się na tym czego nie ma, a na tym jak każd_ z nas może to zmienić!
Co ja jedna_en mogę?
W obliczu trudności i walki o prawa, jest to pytanie, które pada często. I to o czym piszę dzisiaj, jak najbardziej jest o tym, że każda osoba wpływa na zmianę. Każda osoba podpisująca petycję, przybliża Polskę do bycia w grupie tych krajów, które szanują swoich obywateli, dbają o ich bezpieczeństwo i respektują Prawa Człowieka.
Jak to zrobić? Wejdź na stronę https://mowietak.pl i podpisz petycję! To bardzo proste – Tobie może zająć to nawet nie dwie minuty. Natomiast dla tęczowych rodzin, to zmiana jakości życia! Działanie jednostek w dokonywaniu zmian, ma ogromne znaczenie!
Ja już podpisałam petycję, a Ty?
Rola polityków vs rzeczywistość
Rolą polityków jest między innymi dbanie o obywateli. Wszystkich obywateli, oznacza to również osoby LGBTQIA+. To zadanie polityków, by te osoby miały takie same prawa jak osoby nie LGBTQIA+.
Na stronie www.mowietak.pl możemy przeczytać:
Równość małżeńska nikomu niczego nie odbiera. Wprost przeciwnie – jest wyrazem dbałości o rodziny, dzieci i lokalne społeczności, w których żyją.
Nie zgadzam się, aby Polska, jako jeden z 6 ostatnich krajów Unii Europejskiej, dalej odwracała wzrok i szukała wymówek, żeby w żaden sposób nie chronić tych konkretnych rodzin. Moich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, osób, z którymi dzielę moją ojczyznę – tę małą, lokalną i tę dużą, Polskę.
https://mowietak.pl
Podpisuję się pod tym całkowicie. Równość, bezpieczeństwo i akceptacja – zapewnienie tego obywatelom, sprzyja inetersom wszystkich obywateli, obniża koszty społeczne oraz ekonomiczne, ponowszone przez obywateli. Wszędzie tam gdzie patriarchalne wzorce są w sile, a dyskryminacji używa jako narzędzia do uciskania i uciszania grup społecznych, tam są bardzo wysokie koszty życia – psychologiczne, społeczne i wreszcie ekonomiczne.
Dlatego MÓWIĘ TAK równości małżeńskiej, równości tęczowych rodzin i bezpieczeństwu wychowywanych w nich dzieci.
https://mowietak.pl