Chętnie oceniamy związki. Szczególnie te spoza tradycyjnego modelu. A przybierając inną perspektywę – czego możesz się nauczyć z poliamorycznych relacji? Co takie obserwacje mogą wnieść w Twoje życie?
Czym jest poliamoria?
Poliamoria to praktyki związane z trwaniem w intymnych relacji z więcej niż jedną osobą jednocześnie. Co ważne, z pełną wiedzą i zgodąwszystkich zaangażowanych stron. W odróżnieniu od klasycznego monogamicznego modelu związku, poliamoria pozwala wszystkim osobom na bycie w więcej niż jednej relacji. Jednocześnie przy zachowaniu wzajemnego zaufania, komunikacji i szacunku.
Związki poliamoryczne mogą manifestować się w różnych formach, takich jak poliamoria hierarchiczna, gdzie istnieje nadrzędna osoba partnerska lub związek oraz inne podporządkowane osoby partnerskie, lub poliamoria niehierarchiczna, gdzie wszystkie osoby oraz relacje są równe bez podziału na główny i dodatkowe związki.
Poliamoria – główne założenia
Poliamoria nie jest praktyką w której każdy z każdym jest w relacji, jednak ukrywając je wzajemnie przed sobą. Praktyka poliamorii opiera się na uczciwości, komunikacji i dobrowolności ze strony wszystkich zaangażowanych osób. Nie jest to styl związku w którym odnajdzie się każdy, jednak dla tych, którzy wybierają tę drogę, otwartość, zaufanie i szacunek są kluczowe dla utrzymania zdrowych i satysfakcjonujących relacji.
Poliamoria a edukacja – czego możesz się nauczyć?
Uściślając, nie mam na myśli wchodzenia w relacje poliamoryczne. Mam na myśli obserwowanie osób będących w takich związkach, rozmawianie z nimi, poznawanie tego tematu od tych, którzy są praktykami w temacie.
Wielokrotnie zamykamy się na to, co inne od tego co my wybieramy. To zamknięcie może nam bardzo zubażać perspektywę, w tym przypadku perspektywę relacji. Obserwując osoby poliamoryczne, rozmawiając z nimi można się bardzo wiele nauczyć i naukę te wykorzystać w monogamicznej relacji, jak i w relacjach przyjacielskich.
Komunikacja jest kluczowa
Niby wszyscy to wiemy, jednak badania pokazują, że to w relacjach poza klasycznym podejściem, te rozmowy najczęściej rzeczywiście się odbywają. W relacjach poliamorycznych, w relacjach gdzie praktykuje się BDSM. To wszystko nie ma związku z oszukiwaniem drugiej osoby czy też znecaniem się nad nią (jak o BDSM myslą niektórzy). To są praktyki oparte na komunikowaniu potrzeb, uczciwości, zaufaniu, wzajemnej wrażliwości oraz uważności na siebie.
To w tym praktykach, silnie zwraca się uwagę na rozmawianie o pragnieniach, granicach i oczekiwaniach we wszystkich związkach. Dzięki temu każdy ma jasność co do oczekiwań i może pracować nad ich zrealizowaniem lub wyrazić, że nie ma na to gotowości czy ochoty.
A Ty w swoim związku jak często podejmujesz takie tematy?
Zaufanie i uczciwość
W poliamorii istnieje głębokie zaufanie do partnerów, co wymaga szczerości i uczciwości wobec siebie. To oznacza, że każdy partner jest świadomy i zgadza się na otwartą strukturę związku. Nie jest to wyznacznikiem relacji idealnej bo robimy w związkach różne rzeczy, czasami nie trzymamy się określonych zasad i w każdym typie relacji może się to zdarzyć.
Jednak bardzo silnie zauważalne jest to, że w związkach poliamorycznych zaufanie i uczciwość są traktowane inaczej, niż w związkach monogamicznych.
Samorozwój
Poliamoryczne osoby często koncentrują się na swoim rozwoju osobistym i emocjonalnym. W związku z tym, że w poliamorii często jest więcej niż jedna osoba, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, radzenia sobie z zazdrością i inteligencją emocjonalną oraz seksualną, jest nie tylko ważne, a także aktywnie obecne.
Okazuje się, że w tego typu relacjach osoby częściej dzielą się swoimi pragnieniami, potrzebami, oczekiwaniami, jak również tym co trudne. Wszystko to może bardzo mocno wzmacniać relacje, a przede wszystkim pozwala na lepsze poznanie siebie.
Szacunek wobec indywidualności
Poliamoryczne osoby zazwyczaj respektują indywidualność każdej osoby w związku. To oznacza, że są otwarte na to, że każda osoba może mieć różne relacje i potrzeby emocjonalne. W poliamorycznych relacjach jest większy margines tolerancji na odmienność, indywidualne potrzeby oraz akceptacja i zrozumienie wobec ich realizowania.
Co ważne, nie wszystkie osoby w relacjach poliamorycznych, pozostają ze sobą w kontakcie seksualnym. Czasami jest to taka sfera, której w tych relacjach nie ma lub nie ma jej z określonymi osobami.
Polecam Tobie artykuł, na temat różnych relacji jakie tworzymy z ludźmi: Związki – dlaczego mylisz się, kiedy je oceniasz?


