Używanie podpasek w okresie menstruacji jest powszechną praktyką. Określa się jako najstarszy, najprostszy i najbardziej dostępny sposób higieny miesiączkowej. Jednak czy jest to najlepsza opcja jaką możemy wybrać?
Skład podpasek
Podpaski składają się z miękkiego i chłonnego materiału. Przeważnie celuloza, bawełna i tworzywa sztuczne, przeważnie z warstwą kleju na spodniej stronie, by przykleić je do bielizny. Co jeszcze wchodzi w skład podpasek? Niestety często składniki potencjalne niebezpieczne i szkodliwe, jak: silne środki zapachowe, wybielające oraz antybakteryjne. Często wywołują podrażnienia skóry oraz alergie.
Podpaski – plusy ich używania
Wśród tych najczęściej wymienianych, znajdują się:
1. Wygoda: Podpaski są proste w użyciu i nie wymagają wprowadzania ich do pochwy, w przeciwieństwie do tamponów lub kubeczków menstruacyjnych. Dla wielu osób*, szczególnie wchodzących w okres menstruacji, to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie.
2. Dostępność: Podpaski są szeroko dostępne w sklepach, aptekach, supermarketach i na stacjach paliw. Czyni je to wygodnym wyborem dla wielu osób. Można je łatwo znaleźć i zakupić w różnych rozmiarach, grubościach, z różnym poziomem wchłaniania zależnie od indywidualnych preferencji.
3. Higiena: Poprawnie stosowane podpaski są skuteczne w zatrzymywaniu krwi i minimalizowaniu ryzyka wycieku. Dzięki tym cechom, chronią przed nieprzyjemnymi zapachami i pomagają utrzymują uczucie świeżości i czystości.
4. Bezpieczeństwo: Podpaski są uważane za bezpieczne, jeśli są prawidłowo stosowane i regularnie zmieniane. Ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), jest znacznie niższe niż w przypadku tamponów.
Minusy używania podpasek
Najczęściej są to:
1. Możliwe uczucie dyskomfortu: Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort lub uczucie niestabilności. Zwłaszcza gdy podpaski są grube, długie lub nieprawidłowo dopasowane do ciała czy bielizny. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni rozmiar i grubość, aby uniknąć tych nieprzyjemnych doznań. Pomocne być także stosowanie bielizny, w której wygodniej będzie umieścić podpaskę (stringi mogą być niekoniecznie dobrym rozwiązaniem).
2. Ryzyko podrażnień skóry: Skóry w okolicy intymnej może stać się podrażniona przez długotrwałe noszenie podpasek, szczególnie tych do produkcji których używa się sztucznych materiałów. Dlatego warto szukać podpasek o produkowanych z materiałów naturalnych, miękkich, do których nie używano wybielacza czy środków zapachowych. Tego typu produktu są bezpieczniejsze i bardziej delikatne dla skóry.
3. Wpływ na środowisko: Podpaski jednorazowe generują duże ilości odpadów, co ma negatywny wpływ na środowisko.
4. Koszt: W dłuższej perspektywie finansowej, podpaski jednorazowe mogą okazać się droższe niż bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak podpaski wielorazowe, majtki okresowe czy kubeczek menstruacyjny.
Podpaski – jakie ryzyko wiąże się z ich używaniem?
Rzadko podejmuje się ten temat, bo z powodu tego, że podpasek nie wkłada się do pochwy oraz często je zmienia, stwarza to wrażenie, że nie ma bezpieczniejszego produktu. Jakie zatem może by ryzyko?
1. Zakażenia: Nieprawidłowe stosowanie lub nieregularna zmiana podpasek może zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych lub innych infekcji w okolicy intymnej (infekcje pochwy, skróty). W związku z tym, ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny i regularna wymiana podpasek. Patrząc na skład podpasek – im mniej w nich szkodliwych składników (op których pisałam powyżej), tym większą szansa, że nie będą nam szkodzić.
2. Zespół wstrząsu toksycznego (TSS): Chociaż ryzyko TSS jest znacznie mniejsze w przypadku podpasek niż tamponów, wciąż istnieje pewne zagrożenie. Należy pamiętać o regularnej wymianie podpasek zgodnie z zaleceniami producenta oraz monitorowaniu ewentualnych objawów.
Objawy zespołu wstrząsu toksycznego (TSS):
- w początkowej fazie:
- ból w podbrzuszu
- niepokojąco pachnąca wydzielina z pochwy
- ból mięśni
- ból i głowy
- ból gardła
- lekkie podwyższenie temperatury ciała
- ogólne złe samopoczucie
- sztywność mieśni
- w zaawansowanej fazie:
- wysoka gorączka (około 40 stopni Celsjusza)
- spadek ciśnienia i przyspieszenie akcji serca
- senność
- dezorientacja
- zawroty głowy
- utrata przytomności
- biegunka i wymioty
- w ciągu trzech dni możliwa do zauważenie staje się czerwona wysoka, która bieleje pod wpływem nacisku
Poza wymienionymi objawami, mogą wystąpić również takie jak: zapalenie spojówek, zaczerwienienie błony śluzowej pochwy. Jednak to nie wszystko – w octowej fazie TSS może dojść do złuszczenia naskórka na dłoniach, stopach czy w okolicach intymnych (tam, gdzie wysypka występuję najbardziej).
Więcej o tym czym jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS) przeczytasz w odrębnym poście.
Podsumowując
Każda menstruująca osoba potrzebuje indywidualnie sprawdzić różne opcje higieniczne, takie jak podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne czy podpaski wielorazowe lub majtki okresowe. Skorzystanie z tych opcji pzowvi na znalezienie tej, która jest najbardziej odpowiednia w odniesieniu do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące używania podpasek lub innych produktów higienicznych podczas menstruacji, warto skonsultować je z osoba zajmującą się edukacją seksualną, osoba pracująca w obszarze ginekologii czy inna osobą specjalizująca się zdrowiem osób menstruujących.
*osoby – możesz stawiać się dlaczego w temacie menstruacji piszę o osobach, a nie o kobietach. Wynika to z faktu, że nie tylko kobiety menstruują, osoby niebinarne i osoby AFAB ( z j. ang. assigned female at birth – osoby którym przypisano płeć żeńską przy porodzie) identyfikujące się inaczej niż kobieta też menstruują. Ten sposób opisywania osób menstruujących tutaj, ma zwrócić na to uwagę, jak również nie odbierać tym osobom szacunku, godności i nie wymazywać ich istnienia.