To kolejna książka w której dowiesz się o uważności, samo współczuciu i empatii. Czy warto ja czytać? Czy dowiesz się z niej czegoś nowego?
Książka miała swoją premierę na polskim rynku wydawniczym dziękuję Wydawnictwu Publicat, 10 kwietnia 2024 roku!
Kto napisał te książkę?
Autek książki jest Christopher Willard, psycholog kliniczny, pisarz i konsultant. Zajmuje się także prowadzeniem warsztatów naukowych w ponad 20 krajach oraz wystąpił na dwóch konferencjach TEDx. Jest autorem dwudziestu książek, w tym tytułów dla dzieci i młodzieży. Przykładowo „Alfabetoddechy” (2019, polska edycja 2022) i „Rosnę z uważnością” (2016, polska edycja 2022).
Jego analizy dotyczące zdrowia psychicznego były publikowane w „The New York Times”, „The Washington Post”, na: mindful.org i cnn.com. Aktualnie prowadzi wykłady na Harvard Medical School.
„Odzyskaj swoją siłę” – koncepcja wzrostu posttraumatycznego
Autor skupia się w tej książce na analizie fenomenu wzrostu posttraumatycznego (PTG). Prezentuje go nie tylko jako teoretyczną konstrukcję, a przede wszystkim jako realną możliwość dla osób doświadczających traumy. Wykorzystuje bogate doświadczenie terapeutyczne oraz najnowsze badania by pokazać, jak techniki samowspółczucia i uważności mogą pomóc w integracji traumatycznych doświadczeń.
Ta książka jest moją odpowiedzią na wspomniane pytania. Jako jednostki, jako społeczności i jako istoty ludzkie możemy pozwolić, by traumy pogłębiały nasze choroby, smutek, strach oraz podziały między nami, aczkolwiek możemy też wykorzystać te trudne przeżycia, żeby zadbać o swój rozwój. Chociaż wiele mówi się i pisze o zespole stresu stresu pourazowego (PTSD), to potraumatyczny rozwój (PTG) jest dużo częściej spotykanym następstwem mierzenia się z życiowymi wyzwaniami.
„Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie”, Christoper Willard
Praktyczne narzędzia samowspółczucia
Z jedna z największych zalet tej książki jest wielość narzędzi, które są banalnie wręcz proste do zastosowania. Dzięki temu pozycja ta obala mit o tym, że tylko skomplikowane i trudne narzędzia terapeutyczne czy psychologiczne mogą być skuteczne.
Ćwiczenia i techniki, które autor proponuje czytelnikom, od medytacji po ćwiczenia pisemne, to konkretne, często stosowane w psychologii czy psychoterapii, narzędzia. Praktyka uważności i samowspółczucia, są szczegółowo opisane, co czyni książkę praktycznym poradnikiem dostępnym dla każdego.
Samowspółczucie w integrowaniu traumy
Willard podkreśla znaczenie samowspółczucia nie tylko jako metody łagodzenia bólu, ale jako kluczowego narzędzia w procesie leczenia czy integrowania traumy. Autor argumentuje, że rozwijanie samowspółczucia pozwala osobom doświadczającym traumy na lepsze zintegrowanie tych doświadczeń z ich codziennym życiem. Dzięki temu są w stanie lepiej zrozumieć siebie i otaczającą rzeczywistość:
Badania pokazują, że gdy praktykujemy uważne samowspółczucie, ciało migdałowate robi się mniejsze i mniej aktywne. Takie postępowanie nie przypomina wyjmowania baterii zasilających czujnik dymu. To raczej rekalibracja czujnika, która spowoduje, że będzie się on uruchamiał w obliczu prawdziwego niebezpieczeństwa, a nie pozornego zagrożenia. Możemy skorygować reakcje mózgu w taki sposób, by znów znalazł się w oknie tolerancji, które będziemy jednocześnie poszerzać. Dzięki uważności, współczuciu i psychologii pozytywnej możemy osiągnąć optymalny stan umysłowy, pozwalający nam rozkwitać, a nie tylko walczyć o przetrwanie.
„Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie”, Christoper Willard
Dla kogo jest książka „Odzyskaj swoją siłę”?
„Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie”, to nie tylko książka dla profesjonalistów z dziedziny psychologii i terapii. To przede wszystkim książka dla każdego, kto mierzy się z życiowymi trudnościami i poszukuje efektywnych metod na ich przezwyciężenie.
Christopher Willard przekonuje, że odpowiednio zastosowane techniki samowspółczucia i praktyki uważności, mogą przemienić nawet najtrudniejsze doświadczenia w źródło siły. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoje zrozumienie mechanizmów leczenia psychicznego i emocjonalnego.
Według naukowców samowspółczucie jest skorelowane ze zdrowszymi nawykami dotyczącymi podejmowania ryzyka, okazywaniem większej otwartości i szybszym odzyskiwaniem równowagi po poniesieniu porażki. Dzięki tej praktyce stajemy się bardziej optymistyczni i kreatywni, zyskując na tyle dużą pewność siebie, by podejmować działania, czuć dumę z naszych poczynań i nie przywiązywać się tak bardzo do osiąganych wyników. Samowspółczucie staje się szczególnie przydatne, gdy wywieramy na siebie silną presję, stawiając sobie za cel uzyskiwanie znakomitych rezultatów.
„Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie”, Christoper Willard