O panseksualności i panromantyczści wiemy coraz więcej, jednak wciąż pojawiają się na ich temat nieprawdziwe informacje. Nie zawsze wiemy jak je zweryfikować. Czym zatem są te tożsamości? Dowiedz się!
Dzień Świadomości na temat Panseksualności i Panromantyczności
24 maja obchodzimy Dzień Świadomości na temat Panseksualności i Panromantyczności. To bardzo dobra okazja do edukacji w obszarze seksualności. Im więcej o tym obszarze życia winy, tym więcej dowiadujemy się również o sobie:) Spektrum seksualności jest bardzo szerokie i jego odkrywanie może być bardzo interesująca i rozwijającą podróżą.
Dla wielu osób panseksualność i panromantyczność, mimo że coraz bardziej rozpoznawalne, wciąż pozostają niezrozumiane lub mylnie definiowane/interpretowane.
Panseksualność i Panromantyczność
Tak jak napisałam powyżej, spektrum seksualności jest bardzo szerokie. Czym jest zatem pan seksualności panrwomantycznośc?
Panseksualność to orientacja psychoseksualna, związana z odczuwaniem pociągu do innych osób, niezależnie od ich płci. To znaczy, że osoba panseksualna może doświadczać pociągu seksualnego do ludzi identyfikujących się jako mężczyźni, kobiety, osoby niebinarne, genderqueer, transpłciowe lub jakiejkolwiek innej tożsamości płciowej. Panseksualność uznaje i akceptuje płynność płci.
Panromantyczność jest orientację romantyczną. Osoby panromantyczne mogą nawiązywać emocjonalne, romantyczne więzi z innymi osobami, niezależnie od ich tożsamości płciowej. Brzmi podobnie jak panseksualnośc, jednak orientacja romantyczna i orientacja psychoseksualna nie są tożsame.
Co ważne, orientacje romantyczne i psychoseksualne wcale nie muszą być ze sobą zbieżne. Dana osoba może być pan romantyczna, jednak niekoniecznie panseksualna i odwrotnie.
Panseksualność i panromantyczność – najczęstsze mity
Mity dotyczące tych tożsamości są szeroko rozpowszechnione, często z powodu braku wiedzy lub zrozumienia. Jednym z najczęściej pojawiających się mitów jest ten, że panseksualność i biseksualnością to to samo. Rzeczywiście obie orientacje obejmują pociąg do więcej niż jednej płci. Jednak biseksualność odnosi się do określonych płci: mężczyzna, kobieta czy do własna i innej płci. Podczas gdy panseksualność wyraźnie uwzględnia wszystkie tożsamości płciowe, bez względu na płeć.
Kolejnym powszechnym mitem, który dotyczy wielu orientacji psychoseksualnych (homoseksualności, biseksualności), jest przekonanie, że panseksualność i panromantyczność to „fazy”, które przeminą z czasem. Jednak nic bardziej mylącego – nie są to fazy, to tożsamość. Może ona ulegac zmianom w czasie, jednak nie z powodu fazowości, a płynnopłciowości c zy płynności orientacji.
Dlaczego widoczność osób panseksualnych i panromantycznych ma znaczenie?
Ponieważ widoczność pozwala nam zaadresować własne odczucia i doświadczenia. Dzięki widoczności, możemy też mieć punkt odniesienia, a także reprezentację. Często w praktyce oznacza to, że szybciej odkrawamy kawałek siebie związany z orientacja psychoseskaulna i romantyczna, ponieważ wiemy, że zwyczajnie istnieje coś poza orientacja hetero.
Dla osób identyfikujących się jako panseksualne i panromantyczne, zwiększona widoczność może prowadzić do lepszego zrozumienia, akceptacji oraz potwierdzenia tożsamości zarówno w społeczeństwie, jak i w ich życiu osobistym.
W tym kontekście widoczność obejmuje nie tylko reprezentację w mediach, a także w szeroko rozumianej kulturze, w tym również popkulturze. Świadomość, że moja tożsamość jest widoczna, akceptowana i szanowana, wpływa na moje samopoczucie (w tym poczucie bezpieczeństwa), zdrowie oraz jakość życia.
To są czynniki, których nie można ignorować w życiu społecznym, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na dobrostan psychiczny i emocjonalny jednostek. Natomiast to ma bezpośrednie przełożenie na to, jak w kontekście zdrowia psychicznego wypadamy jako społeczności i całe społeczeństwo. Im więcej przestrzeni w danym kraju tworzy się do opresyjnego czy przemocowego traktowania pewnych grup społecznych, tym więcej jest w tym społeczeństwie osób, które czuja się zagrożone, są bardziej podane na choroby różnego rodzaju oraz wycofane. To nie służy ani tym jednostkom, ani całemu społeczeństwu.
Dlatego to ważne, by nie traktować osób o innej orientacji psychoseksualnej, romantycznej, innego wydania czy pochodzenia, jako osób, które są poza nawiasem społecznym, a trudności z jakimi się spotykają „na śnie dotyczą”, bo nie jest to prawda.
Osoby eksperckie w obszarze zdrowia psychicznego i seksualności
Osoby pracujące w obszarze zdrowia psychicznego (psychologia, psychiatria, psychoterapia), jak również osoby pracujące w obszarze seksualności (seks coaching, seksuologia, terapia seksualna) maja obowiązek traktować osoby, bez względu na ich orientację, tożsamość czy płeć w sposób pełen szacunku, uznania z uwzględnieniem swojej pomocowej roli.
Te zawody istnieją dlatego, ze ich głównym celem jest niesienie pomocy innym. Dlatego osobom wykonującym te zawodu, nie wolno dopuszczać się dyskryminacji czy przemocy wobec osób klienckich czy ewentualnych osób klienckich, be względu na powód.
Tola osób pracujących w tych obszarach jest również również robienie czegoś więcej niż bierne akceptowanie istnienia takowych orientacji czy osób takich tożsamości. Pracując w tych zawodach można aktywnie wspierać, potwierdzać i akceptować tożsamości osób klienckich, tworząc inkluzywne środowisko, które jest bezpieczne, pełne otwartości oraz z przestrzenią na zaufanie.
Wymaga to nieustannego nabywania wiedzy oraz uczenia się tego jak operować językiem, żeby nieświaodmowvie nie stygmatyzować nie dyskryminować osób innych tożsamości.
Podsumowując
Jesteśmy różni – mamy nie tylko rożny kolor oczu czy włosów, rożny wzrost i zainteresowania Mamy także różne tożsamości. Nie ma e tym nic złego, ani dobrego – tak zwyczajnie jest, czy nam się to podoba czy nie.
Kwestia naszego wyboru jest to, czy wykorzystamy świadomość tej różnorodności w taki sposób by z tego czerpać, czy w taki by krzywdzić innych (a jak innych, to również siebie). Każdy z nas, za każdym razem staje przed wyborem i decyzja. Za każdą decyzje ponosimy lub poniesiemy w przyszłości odpowiedzialność.
A jak jest u Ciebie z różnorodnością? Czerpiesz z niej czy wprost przeciwnie?
Polecam dwa podcasty w tym temacie, do którym zostałam zaproszona: