W zglobalizowanym i technologicznie zaawansowanym świecie, samotność staje się paradoksalnie coraz częściej napotykaną trudnością. Książka „Epidemia samotności” Agnieszki Łopatowskiej i Moniki Szubrycht przybliża zrozumienie tej tematyki i oferuje konkretne narzędzia!
Premiera książki „epidemia samotności”, autorstwa Agnieszki Łopatowskiej i Moniki Szubrycht, Wydawnictwo Filia, będzie miała miejsce 31 lipca 2024 roku!
„Epidemia samotności” XXI wieku
W dzisiejszym zglobalizowanym i technologicznie zaawansowanym świecie samotność staje się paradoksalnie coraz bardziej powszechna. Wydawać by się mogło, że tak silny rozwój technologii pozwala nam być ze sobą bliżej. Dzięki temu możemy mieć kontakt w trakcie delegacji czy podczas szkoleniowych wyjazdów. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak ja wykorzystujemy – wpadamy w wielu pułapek, zasadzonych na układ nerwowy człowieka.
Książka „Epidemia samotności. Jak budować trwałe więzi we współczesnym świecie” autorstwa Agnieszki Łopatowskiej i Moniki Szubrycht podejmuje ten trudny temat, oferując zrozumienie tej tematyki i konkretne narzędzia. Książka jest wynikiem rozmów z osobami specjalizującymi się w dziedzinie psychologii, psychiatrii, socjologii i pedagogiki. To nadaje jej wieloaspektowy i głęboko analityczny charakter.
Kto opowiada o samotności czy osamotnieniu w „Epidemii samotności”?
Autorki zaprosiły do stworzenia tej książki osoby specjalizujące się w bardzo różnych dziedzinach. Podejmują one temat samotności czy osamotnienia w różnych obszarach ludzkiego funkcjonowania:
- SAMOTNOŚĆ W TŁUMIE, Bogdan de Barbaro (psychiatra, psychoterapeuta)
- SAMOTNOŚĆ W POJEDYNKĘ, Katarzyna Kucewicz (psycholożka, psychoterapeutka, absolwentka seksuologii klinicznej)
- SAMOTNOŚĆ W ZWIĄZKU, Joanna Chmura (psycholożka, trenerka, coach)
- SAMOTNOŚĆ W MACIERZYŃSTWIE, Edyta Zając (psycholożka, trenerka)
- SAMOTNOŚĆ W NIEHETERONORMATYWNOŚCI, Aleksandra Żyłkowska-Wójcik (psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka)
- SAMOTNOŚĆ W NARCYSTYCZNYM ZABURZENIU OSOBOWOŚCI, Urszula Struzikowska-Marynicz (psycholożka, socjolożka)
- SAMOTNOŚĆ W DZIECIŃSTWIE, Beata Chrzanowska-Pietraszuk (psycholożka, psychoterapeutka i doradczyni systemowa, pedagożka specjalna, konsultantka transkulturowej psychoterapii pozytywnej osób w spektrum autyzmu)
- SAMOTNOŚĆ W DOJRZEWANIU, Marcin Łokciewicz (publicysta, nauczyciel wychowawca, pedagog, arteterapeuta)
- SAMOTNOŚĆ W CHOROBIE, Dorota Minta (psycholożka, psychoterapeutka, pedagożka)
- SAMOTNOŚĆ W NAŁOGU, Andrzej Silczuk (psychiatra)
- SAMOTNOŚĆ W TRAUMIE, Aneta Gajda-Boryczko (terapeutka Gestalt, trenerka rozwoju osobistego oraz umiejętności interpersonalnych i doradczyni rodzinna)
- SAMOTNOŚĆ W OPIECE, Dorota Próchniewicz (dziennikarka, redaktorka, autorka tekstów)
To zadziwiające, że na zaledwie 272 stronach, zmieszczono tak wiele tematów, tak wiele wypowiedzi, tak wiele doświadczeń i zaleceń. To ogromne osiągnięcie! Autorki starannie wybrały rozmówców i rozmówczynie, dzielących się teorią i praktycznymi wskazówkami, przykładami z życia osób pwacjenckich/klienckich. Choć ta książka nie jest opasłym tomiskiem, to każdy jej rozdział skłania do refleksji, pozwala na chwilę się zatrzymać. Warto to robić, nawet mając poczucie „mnie ten temat nie dotyczy”.
Główne tematy poruszane w książce „Epidemia samotności”
W książce zostaje poruszonych mnóstwo tematów dookoła samotności czy osamotnienia. To oznacza wiele wątków związanych z tym jak funkcjonuje człowiek, czego potrzebuje, do czego dąży. Jednak są takie tematy, które są wciąż powracającymi wątkami we wszystkich tych rozmowach:
- Kultura „ja”: analiza, jak współczesna kultura, skupiona na indywidualizmie i samorealizacji, może przyczyniać się do poczucia osamotnienia. Ekspertki i eksperci wskazują, że nadmierne skupienie na sobie z pomijaniem wartości społeczności, prowadzi do osłabienia więzi międzyludzkich.
- Samotność vs. osamotnienie: rozróżnienie między byciem samemu a uczuciem samotności. Samotność nie zawsze jest negatywna; czasem jest głęboko potrzebna, niezbędna do samorefleksji i rozwoju. Natomiast osamotnienie to stan chroniczny, który prowadzi do poważnych trudności zdrowotnych, zarówno na podłogi fizycznym jak i psychicznym.
- Budowanie więzi: konkretne strategie budowania trwałych więzi. Polecane wskazówki są oparte na badaniach naukowych i praktyce. Co ważne, są one wartościowe i relatywnie łatwe do zastosowania w codziennym życiu.
- Wsparcie profesjonalne: przedstawienie różnych metod terapeutycznych i interwencji, które mogą pomóc osobom doświadczającym samotności. Cenne jest także to, że wskazują, kiedy warto poszukać pomocy profesjonalnej.
Zatem „Epidemia samotności” to przewodnik po złożonym świecie emocji i relacji międzyludzkich. Autorki wykonały wspaniałą pracę, zbierając i prezentując wiedzę od tak wielu ekspertek i ekspertów w przystępny, jasny i angażujący sposób. Książka jest wartościowa dla osób pracujących w dziedzinie ochrony zdrowia, jak i dla szerokiego kręgu osób czytających, chcących lepiej zrozumieć siebie i relacje.
Co ta książka może dać osobom zajmującym się polityką?
To fantastyczna opowieść, dla osób zajmujących się czynnie polityką. Jano pokazuje, jak palące dla osób żyjących w Polsce, są te najbardziej przyziemne potrzebny. Takim przykładem, jest opowieść Doroty Próchniewicz, dziennikarki, redaktorki i autorka tekstów i mamy dorosłego Piotra z autyzmem:
Autyzm jest specyficzny. Mówiąc o tym, często my, opiekunowie osób w spektrum wymagających większego wsparcia, czy samorzecznicy, którzy są w stanie mówić w swoim imieniu, jesteśmy odbierani jako ci, którzy zadzierają nosa. Nie, nie jesteśmy najważniejsi. Autyzm jest po prostu bardzo skomplikowany. Ludzie słyszą „autyzm” czy „spektrum” i kojarzą to z jakimś przypadkiem, dwoma, trzema, które znają.
Łopatowska, A., & Szubrycht, M. (2024). Epidemia samotności. Jak budować trwałe więzi we współczesnym świecie. Wydawnictwo Filia.
Jednak dowiadujemy się także jak wygląda życie jej życie, życie matki z dzieckiem z doświadczeniem autyzmu:
Amerykańska psycholożka Marsha Mailick Seltzer zbadała, że stres rodziców osób z autyzmem jest porównywalny do tego, jakie go doświadczają weterani wojenni: jest w nich nieustanne napięcie, ciągła gotowość do podjęcia interwencji. W ciele odkłada się niebezpieczny dla zdrowia kortyzol, zwany hormonem stresu. Jak mają wspierać, gdy sami potrzebują specjalistycznej pomocy. W Polsce jej nie mają. Gdy krok po kroku muszą wyszarpywać od państwa jakiekolwiek wsparcie dla swoich dzieci, nie mają już sił, by zająć się sobą. Nikt nie jest na coś takiego przygotowany. Czyniąc z rodziców główne systemowe »narzędzie« do opieki nad najbardziej zaburzonymi, państwo praktycznie wyklucza ze społeczeństwa i jednych, i drugich”. Nie ma większej samotności niż ta, która wyklucza ze społeczeństwa.
Łopatowska, A., & Szubrycht, M. (2024). Epidemia samotności. Jak budować trwałe więzi we współczesnym świecie. Wydawnictwo Filia.
Dla kogo jeszcze jest książka „Epidemia samotności”?
Jako przewodnik po ludzkim funkcjonowaniu, może być wartościowa dla bardzo wielu osób. Jednak szczególnie dla tych, których ciekawość poznawcza jeśli chodzi o funkcjonowanie człowieka jest duża oraz dla osób, które:
- czują się samotne i szukają sposobów na poprawę swoich relacji
- chcą zrozumieć, jak współczesna kultura i technologie wpływają na ich życie społeczne
- są zainteresowane psychologią, socjologią i zdrowiem psychicznym
- poszukują praktycznych narzędzi i strategii do budowania autentycznych i trwałych więzi.
- pracują w zawodach związanych ze zdrowiem psychicznym i chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat samotności i osamotnieni oraz ich skutków
- chcą lepiej zrozumieć siebie oraz poprawić jakość swojego życia poprzez głębsze i bardziej znaczące relacje z innymi
Podsumowanie
Książka „Epidemia samotności” jest ogromnym źródłem wiedzy i inspiracji dla każdego, kto chce zrozumieć temat samotności, osamotnienia i chce tworzyć autentyczne więzi. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą poprawić jakość swojego życia oraz wnieść coś pozytywnego w życie innych.
Książka ta stanowi cenny wkład w literaturę na temat samotności, osamotnienia i zdrowia psychicznego. Oferuje osobom czytającym zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne narzędzia.
Od jakiegoś czasu powtarzam w pracy z dziećmi, że jedyne, co nas może uratować w tych szalonych czasach, to miłość.
Łokciewicz, M. (2024). w A. Łopatowska & M. Szubrycht, Epidemia samotności. Jak budować trwałe więzi we współczesnym świecie. Wydawnictwo Filia.