W dzisiejszym świecie „seks” dość mocno nas otacza. Plakaty, reklamy, teledyski…wszędzie tam można zobaczyć cechy czy zachowania, które przypisuje się sytuacji intymnej. Znacznie jednak rzadziej, możemy się „natknąć” na czułość.
Czym jest czułość?
Czułość jest nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego człowieka. Bez niej, człowiek nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać. Badania nad sierotami prowadzone po wojnie, pokazały, że dzieci, które nie były noszone na rekach i przytulane, miały znacząco mniejsze mózgi (lżejsze i mniej rozwinięte) od tych dzieci, które darzono czułością. Zatem czułość dla każdego człowieka jest ważna, nawet jeśli świadomie nie potrafi tego określić. Czułość wpływa także na poziom zadowolenia i satysfakcji z życia.
To jedna z trzech fundamentalnych potrzeb człowieka. Wyniki badań, które przeprowadził Sean M. Horan, wykładowca Texas State University wskazują, że czułość jest bardzo silnie związana z zaangażowaniem w relację i satysfakcją, a także pozwala zrozumieć niepożądane zachowania partnera.
Czułość a pocałunki
Nieodłącznym elementem czułości są pocałunki. Obdarowuje się nimi rodziców, dzieci, dziadków i bliskich znajomych.
Kory Floyd z Arizona State University, badał jakie psychologiczne korzyści daje dorosłemu człowiekowi czułość. Zastanawiał się jak wzrost pocałunków u partnerów w stałej relacji, wpływa na ogólne wskaźniki poziomu stresu i samopoczucia.
Do badania zaproszono pary małżeńskie oraz nieformalne. Jednym z wyznaczników doboru par do badania było ich wspólne zamieszkiwanie w pełnym wymiarze czasu. Po okresie sześciu tygodni, połowie par zalecono by znacznie częściej w ich życiu pojawiały się pocałunki oraz by trwały dłużej niż do tej pory.
Podczas trwania badania sprawdzano wiele czynników, jednak w trzech przypadkach zauważono znaczące różnice. Były to: poziom satysfakcji w związku, poziom stresu oraz poziom cholesterolu.
Pary, które po sześciu tygodniach zastosowały się do poleceń badaczy i całowały się częściej i dłużej, odróżniały się od pozostałych badanych niższym poziomem stresu, wyższą satysfakcją ze związku, a także niższym poziomem cholesterolu.
Seks ważniejszy od pocałunków?
Rafael Włodarski i Robin Dunbar, badacze z Department of Experimental Psychology, University of Oxford, przeprowadzili badania, których wyniki są zaskakujące. Okazuje się bowiem, że pocałunki są równie ważne, jeśli nie ważniejsze niż seks! Partner, który 'dobrze się całuje’, sprawia, że częstotliwość występowania pocałunków się zwiększa, co wpływa na wzrost satysfakcji ze związku. Jak się okazuję częstotliwość aktów seksualnych w związku nie wpływa znacząco na jakość relacji.
Konkluzje?
Wyniki badań znacząco podkreślają jak ważny, w relacji z partnerem, jest pocałunek. Chodzi nie tylko o doznania, bliskość, intymność…ale także o dobre samopoczucie, zadowolenie ze związku oraz zdrowie.
Zewsząd słyszymy, że dla zachowania zdrowia należy zmienić tryb życia, dietę, postawić na aktywność fizyczną. Warto dodać do szeregu tych zachowań, również takie, które będą przyjemne dla obojga, a także będą działać pro zdrowotnie dla obojga-pocałunki. Częściej i dużej niż zazwyczaj 🙂